یک‌شنبه 11 خرداد 1399

شورای نگهبان در انتخابات خبرگان ایلام تجدید نظر کند

به گزارش خبرنگار امور مجلس خبرگزاري فارس داريوش قنبري نماينده مردم ايلام امروز سه‌شنبه به عنوان چهارمين ناطق پيش از دستور مجلس، انتخابات را مظهر تحقق اراده مردم دانست و افزود:در نظام‌هاي مردمسالار انتخابات قاعده و معيار تعيين كننده سرنوشت سياسي جامعه است و رقبا، احزاب و گروه‌هاي مختلف سياسي پس از انتخابات به نتايج آن احترام گذاشته و گردن مي‌نهند.
وي يكي از مهمترين عوامل وجود آرامش و ثبات در كشور را توجه به امر انتخابات به عنوان مكانيزمي مناسب جهت گردش نخبگان دانست و اضافه كرد: جمهوري اسلامي ايران به عنوان نخستين تجربه نظام مردمسالاري ديني، پذيرش و مقبوليت مردمي را در كنار مشروعيت الهي قرار داده و با برگزاري انتخابات‌ مختلف زمينه را براي مشاركت مردم در تعيين سرنوشت خويش فراهم آورده است.
قنبري حضور مردم در انتخابات را مشاركت در اداره مردم از يك طرف و تقويت و حمايت از نظام و اركان آن از سويي ديگر دانست و اظهار داشت: به همين خاطر است كه حضور گسترده مردم در انتخابات‌ باعث خشم و نااميدي دشمنان شده است.
نماينده ايلام در مجلس شوراي اسلامي به تبليغات گسترده دشمنان براي مايوس كردن مردم از حضور در انتخابات اشاره و تصريح كرد: مردم با حضور گسترده‌تر در پاي صندوق‌هاي راي در 24 آذرماه بويژه در ايلام كه ما 83 درصد مشاركت مردمي را داشتيم، پاسخ خوبي به دشمنان دادند.
قنبري استان ايلام را داراي رتبه اول از نظر مشاركت مردمي در كشور عنوان كرد و افزود: بايد در اين زمينه مسئولين از مردم اين استان تقدير و تشكر مي‌كردند، اما نه تنها اين اتفاق نيفتاد بلكه توبيخ شدند و از ورود نماينده منتخبشان به مجلس خبرگان جلوگيري به عمل آمد.
وي در اين رابطه ادامه داد: مردم ايلام اين پرسش را از مسئولين دارند كه چرا اين چنين مورد بي‌مهري قرار گرفته‌اند، دليل بي‌توجهي به راي و نظر آنها چه بوده است و آيا محروميت اقتصادي آنان بايد به محروميت از حقوق سياسي و اجتماعي نيز منجر شود.
قنبري برگزاري انتخابات خبرگان رهبري در ايلام را در كمال سلامت و آرامش دانست و گفت: ما نگرانيم كه با ابطال انتخابات، مردم اعتماد خود را نسبت به برگزار كنندگان انتخابات از دست بدهند.
نماينده مردم ايلام در مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: شنيده ها حكايت از آن دارد كه ابطال انتخابات خبرگان در ايلام نه به خاطر مخدوش بودن آرا بلكه به خاطر نسبت دادن مطالبي ناصواب به فرد منتخب مردم استان يعني آيت‌الله محمدي ايلامي بوده است.
وي به سابقه يك دوره حضور محمدي ايلامي در مجلس خبرگان و 25 سال تدريس در حوزه علميه اشاره و خاطرنشان كرد: يك دوره حضور ايشان در مجلس خبرگان نيز مطالب نسبت داده به ايشان را تاييد نمي‌كند و اگر قرار است اين مطالب را بپذيريم، صلاحيت ايشان نبايد تاييد مي‌شد.
قنبري در ادامه ابراز داشت: معتقدم كه ابطال انتخابات خبرگان رهبري در ايلام ناشي از برخي كدورت‌ها و كينه‌ورزي‌هاي خاص از جانب ارباب قدرت در استان بوده و ربطي به صحت انتخابات در اين استان ندارد.
نماينده مردم ايلام در مجلس شوراي اسلامي انتخابات خبرگان رهبري ايلام در 24 آذر ماه را سالمترين انتخابات استان ايلام دانست و افزود: از شوراي نگهبان تقاضاي تجديد نظر از طريق تشكيل يك كميته حقيقت‌ياب را دارم و از مقام معظم رهبري تقاضا دارم از آرا مردم محروم اين استان صيانت نمايند.
وي در پايان از رئيس جمهور خواست تا نسبت به علل اجرايي نشدن مصوبات سفر استاني به ايلام از مسئولين توضيح بخواهد و افزود: گزارش اخير معاون اول رئيس جمهور مبني بر عملي شدن 70 درصد مصوبات صحيح نبوده و تحت تاثير اظهارات نادرست مسئولين استان اعلام شده است و حداقل انتظار مردم استان ايلام محقق شدن وعده رئيس جمهور در رابطه با تمديد دو ساله وام‌هاي بخش كشاورزي و بخشش سود و ديركرد آنها است.

نظرات ارسال نظر