قنبری: گردن نهادن به نتایج انتخابات باعث کاهش منازعات می‌شود

نماینده ایلام توجه رییس جمهور به مصوبات سفر استانی به ایلام را خواستار شد واز وی تقاضا کرد که نسبت به علل اجرایی نشدن این مصوبات از مسوولان مربوطه توضیح بخواهد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، داریوش قنبری در نطق پیش از دستور خود با ییان این مطلب، افزود: انتخابات مظهر تحقق اراده مردم است به نحوی که مردم از طریق آن نمایندگان خود را انتخاب کرده و آنان از طرف مردم به تصمیم‌سازی می‌پردازند.

وی در ادامه گفت: در نظام‌های مردمسالار انتخابات قاعده و معیار تعیین‌کننده سرنوشت سیاسی جامعه است، رقبای انتخاباتی، احزاب و گروههای سیاسی پس ازانتخابات نتایج آن را احترام گذاشته و به آن گردن می‌نهند. گردن نهادن به نتایج انتخابات و پذیرش آنچه که اراده مردم به آن تعلق گرفته باعث پایان یافتن یا کاهش منازعات می‌شود و بقای جامعه را در صلح و آرامش تضمین می‌کند.

نماینده ایلام در ادامه تصریح کرد: بنابراین یکی از مهمترین عوامل وجود آرامش و ثبات در کشور توجه به امر انتخابات به عنوان مکانیزمی مناسب جهت گردش نخبگان است. جمهوری اسلامی ایران به عنوان نخستین تجربه نظام مردمسالاری دینی پذیرش و مقبولیت مردمی را در کنار مشروعیت الهی قرار داده و با استفاده از مهمترین مکانیزم پذیرش یا مقبولیت مردمی یعنی انتخابات زمینه را برای مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خویش فراهم آورده است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی تاکید کرد: با حضور درانتخابات مردم از یک طرف در اداره کشور مشارکت کرده و از طرف دیگر به حمایت از نظام سیاسی می‌پردازند و ارکان آن را تقویت می‌کنند، بنابراین بیهوده نیست که مشارکت گسترده ملت ایران در انتخابات همواره باعث خشم دشمنان شده و آنان را ناامید ساخته است.

قنبری همچنین یادآور شد: خوشبختانه با وجود تبلیغات گسترده دشمنان برای مأیوس کردن مردم ایران، عزم آنان در مقابله با چنین تبلیغاتی بیشتر جذب شده که نمونه آن شرکت وسیع آنان در انتخابات خبرگان رهبری و شوراها در ۲۴ آذرماه بود.

وی در ادامه با اشاره به حضور پرشکوه مردم ایلام درانتخابات اخیر اظهارداشت: ۸۳ درصد مردم استان ایلام در انتخابات خبرگان رهبری شرکت کردند و این استان به لحاظ حضور گسترده در این انتخابات رتبه اول را در بین استان‌های کشور به خود اختصاص داد. در چنین وضعیتی انتظار مردم ایلام تشکر و قدردانی از جانب مسوولان بود،اما متأسفانه اینگونه اتفاق نیفتاد و نه تنها تشویق نشدند بلکه توبیخ هم شدند و از ورود نمایندگان منتخب‌شان به مجلس خبرگان جلوگیری شد.

قنبری اضافه کرد: ابطال انتخابات خبرگان رهبری در استان ایلام در حالی صورت گرفت که این انتخابات در کمال سلامت و آرامش برگزار شد به طوری که کمتر کسی در استان ایلام نسبت به صحت و سلامت این انتخابات تردید ندارد و نگرانیم با ابطال انتخابات مردم اعتماد خود را نسبت به برگزارکنندگان انتخابات از دست داده و در آینده رغبتی برای حضور در پای صندوق‌های رأی نداشته باشند.

نماینده ایلام همچنین مدعی شد که با وجود مورد تأیید بودن انتخابات ایلام این ابطال به لحاظ نسبت دادن مطالبی ناثواب به منتخب مردم ایلام بوده است.

وی با اشاره به سوابق منتخب مردم ایلام افزود: متأسفانه هنوز فرصت دفاع و بیان حقایق و مستندات به منتخب مردم، آیت‌الله محمدی ایلامی داده نشده است. معتقدم ابطال انتخابات خبرگان رهبری در ایلام ناشی از برخی کدورت‌ها و کینه‌ورزی‌های خاص از جانب ارباب قدرت در استان بوده و ربطی به صحت انتخابات در این استان ندارد. لذا از شورای نگهبان تقاضای تجدیدنظر از طریق تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب را دارم.

وی همچنین از مقامات ارشد نظام تقاضا کرد که در مورد تجدیدنظر در ابطال انتخابات ایلام مداخله و از آرای مردم این استان صیانت کنند.

قنبری در پایان توجه رییس جمهور به مصوبات سفر استانی به ایلام را خواستار شد و گفت: از ایشان می‌خواهم نسبت به علل اجرایی نشدن این مصوبات از مسوولان مربوطه توضیح بخواهد، این که معاون اول رییس جمهور در گزارش اخیر خود عنوان کرده که ۷۰ درصد از مصوبات سفر به ایلام عملی شده به هیچ وجه صحیح نبوده و مصوبات مهم سفر هنوز بر روی کاغذ باقی مانده است، این گزارش تحت تأثیر اظهارات نادرست مسوولان استان بوده و با واقعیات سازگاری ندارد.

 

نظرات ارسال نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 13سال و 11ماه