یک‌شنبه 11 خرداد 1399

قنبری: گردن نهادن به نتایج انتخابات باعث کاهش منازعات می‌شود

نماينده ايلام توجه رييس جمهور به مصوبات سفر استاني به ايلام را خواستار شد واز وي تقاضا كرد كه نسبت به علل اجرايي نشدن اين مصوبات از مسوولان مربوطه توضيح بخواهد.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، داريوش قنبري در نطق پيش از دستور خود با ييان اين مطلب، افزود: انتخابات مظهر تحقق اراده مردم است به نحوي كه مردم از طريق آن نمايندگان خود را انتخاب كرده و آنان از طرف مردم به تصميم‌سازي مي‌پردازند.

وي در ادامه گفت: در نظام‌هاي مردمسالار انتخابات قاعده و معيار تعيين‌كننده سرنوشت سياسي جامعه است، رقباي انتخاباتي، احزاب و گروههاي سياسي پس ازانتخابات نتايج آن را احترام گذاشته و به آن گردن مي‌نهند. گردن نهادن به نتايج انتخابات و پذيرش آنچه كه اراده مردم به آن تعلق گرفته باعث پايان يافتن يا كاهش منازعات مي‌شود و بقاي جامعه را در صلح و آرامش تضمين مي‌كند.

نماينده ايلام در ادامه تصريح كرد: بنابراين يكي از مهمترين عوامل وجود آرامش و ثبات در كشور توجه به امر انتخابات به عنوان مكانيزمي مناسب جهت گردش نخبگان است. جمهوري اسلامي ايران به عنوان نخستين تجربه نظام مردمسالاري ديني پذيرش و مقبوليت مردمي را در كنار مشروعيت الهي قرار داده و با استفاده از مهمترين مكانيزم پذيرش يا مقبوليت مردمي يعني انتخابات زمينه را براي مشاركت مردم در تعيين سرنوشت خويش فراهم آورده است.

اين عضو كميسيون امنيت ملي تاكيد كرد: با حضور درانتخابات مردم از يك طرف در اداره كشور مشاركت كرده و از طرف ديگر به حمايت از نظام سياسي مي‌پردازند و اركان آن را تقويت مي‌كنند، بنابراين بيهوده نيست كه مشاركت گسترده ملت ايران در انتخابات همواره باعث خشم دشمنان شده و آنان را نااميد ساخته است.

قنبري همچنين يادآور شد: خوشبختانه با وجود تبليغات گسترده دشمنان براي مأيوس كردن مردم ايران، عزم آنان در مقابله با چنين تبليغاتي بيشتر جذب شده كه نمونه آن شركت وسيع آنان در انتخابات خبرگان رهبري و شوراها در 24 آذرماه بود.

وي در ادامه با اشاره به حضور پرشكوه مردم ايلام درانتخابات اخير اظهارداشت: 83 درصد مردم استان ايلام در انتخابات خبرگان رهبري شركت كردند و اين استان به لحاظ حضور گسترده در اين انتخابات رتبه اول را در بين استان‌هاي كشور به خود اختصاص داد. در چنين وضعيتي انتظار مردم ايلام تشكر و قدرداني از جانب مسوولان بود،اما متأسفانه اينگونه اتفاق نيفتاد و نه تنها تشويق نشدند بلكه توبيخ هم شدند و از ورود نمايندگان منتخب‌شان به مجلس خبرگان جلوگيري شد.

قنبري اضافه كرد: ابطال انتخابات خبرگان رهبري در استان ايلام در حالي صورت گرفت كه اين انتخابات در كمال سلامت و آرامش برگزار شد به طوري كه كمتر كسي در استان ايلام نسبت به صحت و سلامت اين انتخابات ترديد ندارد و نگرانيم با ابطال انتخابات مردم اعتماد خود را نسبت به برگزاركنندگان انتخابات از دست داده و در آينده رغبتي براي حضور در پاي صندوق‌هاي رأي نداشته باشند.

نماينده ايلام همچنين مدعي شد كه با وجود مورد تأييد بودن انتخابات ايلام اين ابطال به لحاظ نسبت دادن مطالبي ناثواب به منتخب مردم ايلام بوده است.

وي با اشاره به سوابق منتخب مردم ايلام افزود: متأسفانه هنوز فرصت دفاع و بيان حقايق و مستندات به منتخب مردم، آيت‌الله محمدي ايلامي داده نشده است. معتقدم ابطال انتخابات خبرگان رهبري در ايلام ناشي از برخي كدورت‌ها و كينه‌ورزي‌هاي خاص از جانب ارباب قدرت در استان بوده و ربطي به صحت انتخابات در اين استان ندارد. لذا از شوراي نگهبان تقاضاي تجديدنظر از طريق تشكيل يك كميته حقيقت‌ياب را دارم.

وي همچنين از مقامات ارشد نظام تقاضا كرد كه در مورد تجديدنظر در ابطال انتخابات ايلام مداخله و از آراي مردم اين استان صيانت كنند.

قنبري در پايان توجه رييس جمهور به مصوبات سفر استاني به ايلام را خواستار شد و گفت: از ايشان مي‌خواهم نسبت به علل اجرايي نشدن اين مصوبات از مسوولان مربوطه توضيح بخواهد، اين كه معاون اول رييس جمهور در گزارش اخير خود عنوان كرده كه 70 درصد از مصوبات سفر به ايلام عملي شده به هيچ وجه صحيح نبوده و مصوبات مهم سفر هنوز بر روي كاغذ باقي مانده است، اين گزارش تحت تأثير اظهارات نادرست مسوولان استان بوده و با واقعيات سازگاري ندارد.

 

نظرات ارسال نظر