یک‌شنبه 11 خرداد 1399

بزرگترین محوطه باستانی دشت ایلام در آستانه تخریب قرار دارد

يك باستان‌شناس ايلامي در خصوص تخريب بزرگترين محوطه باستاني دشت ايلام هشدار داد.

"حبيب‌الله محموديان" روز سه‌شنبه به خبرنگار ايرنا گفت: طرح جديد كمربندي جنوبي شهر ايلام در منطقه روستاي چالسرا بدون توجه به بزرگترين مجموعه آثار و ميراثهاي دوران تاريخي پيش از اسلام طراحي شده كه در صورت اجرا باعث تخريب آثار باستاني منطقه مي‌شود.

وي ادامه داد: اين محوطه‌هاي باستاني با نامهاي "باخه يك"، "باخه دو" و "تپه ميل" در سال ‪ ۸۱‬مستندسازي شده و براي ثبت در فهرست آثار ملي به ميراث فرهنگي و گردشگري معرفي شده است.

او يادآور شد: با توجه به اينكه بخش عمده‌اي از اين آثار در مسير كمربندي جنوبي شهر ايلام قرار دار، اجراي طرح كنوني باعث نابودي آثار فرهنگي تاريخي مي‌شود.

محموديان تاكيد كرد: با توجه به ضرورت حفظ و صيانت از آثار فرهنگي تاريخي بايد در اجراي طرح كمربندي جنوبي شهر ايلام بازنگري شود.

اين باستان‌شناس ايلامي توضيح داد: بايد با هماهنگي كارشناسان حوزه ميراث فرهنگي طرح كمربندي جنوبي ايلام طوري طراحي شود كه منجر به تخريب آثار فرهنگي در اين منطقه نشود.

وي از مسوولان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري ايلام خواست با حساسيت ويژه‌اي بر روند اجراي طرحهاي عمراني كه منجر به تخريب آثار فرهنگي تاريخي مي‌شود، نظارت كنند.

استان ايلام با بيش از يك‌هزار ابينه تاريخي و فرهنگي يكي از قطبهاي ميراث فرهنگي و گردشگري كشور محسوب مي‌شود.

 

نظرات ارسال نظر