بزرگترین محوطه باستانی دشت ایلام در آستانه تخریب قرار دارد

یک باستان‌شناس ایلامی در خصوص تخریب بزرگترین محوطه باستانی دشت ایلام هشدار داد.

"حبیب‌الله محمودیان" روز سه‌شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: طرح جدید کمربندی جنوبی شهر ایلام در منطقه روستای چالسرا بدون توجه به بزرگترین مجموعه آثار و میراثهای دوران تاریخی پیش از اسلام طراحی شده که در صورت اجرا باعث تخریب آثار باستانی منطقه می‌شود.

وی ادامه داد: این محوطه‌های باستانی با نامهای "باخه یک"، "باخه دو" و "تپه میل" در سال ‪ ۸۱‬مستندسازی شده و برای ثبت در فهرست آثار ملی به میراث فرهنگی و گردشگری معرفی شده است.

او یادآور شد: با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از این آثار در مسیر کمربندی جنوبی شهر ایلام قرار دار، اجرای طرح کنونی باعث نابودی آثار فرهنگی تاریخی می‌شود.

محمودیان تاکید کرد: با توجه به ضرورت حفظ و صیانت از آثار فرهنگی تاریخی باید در اجرای طرح کمربندی جنوبی شهر ایلام بازنگری شود.

این باستان‌شناس ایلامی توضیح داد: باید با هماهنگی کارشناسان حوزه میراث فرهنگی طرح کمربندی جنوبی ایلام طوری طراحی شود که منجر به تخریب آثار فرهنگی در این منطقه نشود.

وی از مسوولان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایلام خواست با حساسیت ویژه‌ای بر روند اجرای طرحهای عمرانی که منجر به تخریب آثار فرهنگی تاریخی می‌شود، نظارت کنند.

استان ایلام با بیش از یک‌هزار ابینه تاریخی و فرهنگی یکی از قطبهای میراث فرهنگی و گردشگری کشور محسوب می‌شود.

 

نظرات ارسال نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 13سال و 11ماه