شنبه 10 خرداد 1399

مدیر کل دامپزشکی ایلام: سل گاوی در استان کنترل شده است

امسال 10021 كيلوگرم گوشت توسط سازمان بهداشتي دام سازمان دامپزشكي استان ايلام معدوم شده است.

دكتر بهزاد منصوري ـ مديركل دامپزشكي استان ايلام ـ با اعلام اين خبر به خبرنگار كشاورزي ايسنا افزود: بازرسان بهداشتي اداره كل دامپزشكي در سال 85 با بازرسي بعد از كشتار در كشتارگاه‌هاي دام استان تعداد 10021 كيلوگرم دام و گوشت ضبط و معدوم شده است.

او اضافه كرد: تعداد 1622 كيلوگرم گوشت موضعي و مابقي ضبط لاشه‌هاي دام بيمار و غيرقابل مصرف بوده و اين دام‌هاي كشتاري شامل گاو، گوسفند، گوساله و بز است و امسال يك ميليون و 424 هزار و 608 كيلوگرم گوشت قرمز پس از بازرسي در مراكز عرضه توزيع شده است.

منصوري با بيان اين كه نتايج عمليات ريشه‌كني سل گاوي نيز از كاهش چشمگير و قابل توجه اين بيماري مشترك در استان خبر مي‌دهد گفت: عمليات ريشه‌كني سل گاوي توسط 23 اكيپ عملياتي در سطح استان از ابتداي سال 85 تاكنون با تست و ارزيابي 923 گاوداري صنعتي، نيمه صنعتي و سنتي انجام شد كه نتايج قابل توجهي به دست آمد.

مديركل دام پزشكي استان ايلام در ادامه افزود: از بازرسي 10268 راس گاو در 923 گاوداري صنعتي از نقاط مختلف و كانون‌هاي آلوده دام در استان، تنها سه راس مشكوك كشتار و از چرخه توليد حذف شده است كه اين در مقايسه با سال گذشته كاهش چشمگير و قابل توجهي از بيماري را مي‌رساند.

بيماري سل يك بيماري مشترك بين انسان و دام است كه عمليات ريشه‌كني آن از ماموريت‌هاي مهم دامپزشكي است.

نظرات ارسال نظر