چهار‌شنبه 7 اسفند 1398

شیوع یک بیماری ناشناخته گوسفندی در مناطق مرزی ایلام

بيماري جديد گوسفندي در منطقه "بان‌ميل و كره‌پوو" ما بين استان‌هاي ايلام، كرمانشاه و مرز عراق موجب تلفات در ميان گوسفندان عشاير شده است.

سام عزيزي ـ از دامداران منطقه كره پوو ـ به خبرنگار كشاورزي ايسنا كه در مناطق عشايري مذكور حضور يافته بود، گفت: اين بيماري نشانه‌هاي تب برفكي را ندارد و ما تاكنون با آن مواجه نبوده‌ايم.

او افزود: تاكنون به طور متوسط هر كدام از دامداران اين منطقه 40 راس تلفات گوسفندي داشته‌اند.

علي يكسان، يكي ديگر از دامداران منطقه با اشاره به اين كه اين بيماري از يك‌هفته تا 10 روز پيش شايع شده و گوسفندان را آلوده كرده است، گفت: اين بيماري از نظر دامداران منطقه ناشناخته است و به دليل مرزي بودن منطقه بان‌ميل و كره‌پوو شايد اولين نقطه از كشور باشد كه با اين بيماري مواجه شده است.

احمد بادامه، يكي ديگر از دامداران نيز اظهار كرد: به دليل دور افتاده بودن منطقه و صعب العبور بودن آن و نبود سيستم مخابرات و موبايل امكان دسترسي به مسوولان و دامپزشكان وجود ندارد و دامداران نظاره‌گر مرگ گوسفندان خود هستند.

فرماندار ايلام نيز در بازديد از منطقه عشايري بان‌ميل و كره‌پوو از نزديك در جريان مرگ و مير گوسفندان براثر اين بيماري ناشناخته قرار گرفت و دستور اعزام اكيپ دامپزشكي در اسرع وقت براي رسيدگي به اين امر را صادر كرد.

لازم به ذكر است تاكنون براثر بيماري تب برفكي حدود 6 هزار دام در استان ايلام تلف شده‌اند كه تلفات بيماري جديد به افزايش آمار تلفات انجاميده است.

تلاش خبرنگار ايسنا براي دريافت اطلاعات بيش‌تر درباره اين بيماري از مسوولان سازمان دامپزشكي ادامه دارد.

نظرات ارسال نظر