یک مسوول: حفاظت از محیط زیست وظیفه اخلاقی و شرعی مردم است.

مديركل حفاظت محيط زيست استان ايلام گفت: حفاظت از محيط زيست وظيفه اخلاقي و شرعي عموم مردم است.

"حسين محمدي" در سخناني قبل از خطبه‌هاي نماز جمعه اين هفته ايلام افزود:
در سالهاي اخير عوامل مختلفي از جمله بهره‌برداري بي‌رويه واستفاده نادرست انسان از طبيعت سبب تخريب و تهديد محيط زيست طبيعي شده است.

وي ادامه داد: از اين جهت همكاري مردم با مسوولان محيط زيست در حفظ و حراست از اين نعمت خدا دادي بسيار موثر است.

محمدي اظهار داشت: استان ايلام از حيث گونه‌هاي گياهي و جانوري جز استان هاي برخوردار و ممتاز محسوب مي‌شود و داراي ‪ ۲۳۰‬گونه پرنده و چهار پا و همچنين بيش از يك هزار گونه گياهي است.

مديركل حفاظت محيط زيست استان ايلام گفت: ‪ ۳۰‬درصد از گونه‌هاي گياهي رشد يافته دراين استان خواص دارويي و خوراكي دارند كه از اين حيث استان ايلام جزو استانهاي نادر در كشور شناخته شده است.

وي مهمترين مناطق تحت مديريت حفاظت محيط زيست استان را "مانشت" و"قلا رنگ"، "كبيركوه"، "ديناركوه" و مناطق شكار ممنوع "كولك"، "بينا"، "بيجار" و "چكر" عنوان كرد.

محمدي مشاركتهاي مردمي در حفاظت، احيا و جلوگيري از تهديدات محيط زيست و حيات وحش استان را موثر دانست و افزود: حفظ محيط زيست طبيعي وظيفه‌اي همگاني است كه نياز به مشاركت و تعامل آحاد مسوولان و مردم دارد.

مديركل حفاظت محيط زيست استان ايلام اظهار داشت: يكي از برنامه‌هاي مهم اين سازمان در راستاي حفظ طبعيت و جلوگيري از تخريب تفرجگاه‌هاي ايلام توسعه تشكلهاي دوستدار طبيعت با محوريت جوانان استان است.

وي گفت: دراين راستا تاكنون ‪ ۲۰‬تشكل مردمي زيست محيطي راه‌اندازي شده كه اعضاي آنها علاوه بر آموزش عمومي نقش مهمي در فرهنگسازي زيست محيطي را بر عهده دارند.

استان ايلام باگستره حدود ‪ ۲۰‬هزار كيلومتر مربع به سبب وجود مناظرطبيعي زيبا از جمله كوهستانهاي مملو از جنگل و مراتع سرسبز به "عروس زاگرس" شهرت دارد.

اين استان داراي ‪ ۵۰۰‬هزار هكتار جنگل با گونه غالب بلوط و ‪ ۱/۲‬ميليون هكتار مرتع است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 17سال و 18ماه و -14روز