شنبه 30 شهریور 1398

شعر ایلام، زمزمه زندگی در روزگار هیاهو

در تفكر عميقي فرو رفته، سرش را در ميان دستهاي پرتوان گرفته و قلم بر دست آماده نوشتن شده است.

كلمات را كه از اعماق وجودي و ذهن عظيمش بر مي‌خيزد در ذهن مجسم مي‌كند و آنها را كنار هم مي‌چيند.

سرانجام كلمه‌هايي را در هم مي‌آميزد و بر روي كاغذ مي‌آورد:
"شعاع زخم مرا ضرب در نمك زده‌اند
جواب تلخ مرا خنده‌ها محك زده‌اند" "هواي تازه‌اي از بال و پر زدن پوسيد
كه سنگ حادثه بر بال قاصدك زده‌اند" شاعران تواناي ايلام هنوز هم در بزرگي انديشه و عاطفه خود به خلق آثار مي‌پردازند.

شعر ايلام با تاثيرپذيري از طبيعت پاك و كوهستان پر رمز و رازش و مطالعات وسيع شاعران خود توانسته در عرصه ادبيات كشور در حد خود ظاهر شود.

اگرچه ادبيات مكتوب ايلام بسيار جوان است و سابقه آثار مكتوب آن تاچند سال پيش از شاعران معدودي نظير "غلامرضا اركوازي" و "شاكه و خان منصور" تجاوز نمي‌كرد اما به همت پيشكسوتان شعر معاصر ايلام همچنان پيشگام در اين عرصه پيش مي‌رود.

در سالهاي اخير غزلها و ابيات شاعران همچون جزيره‌اي در درياي پر تلاطم و بيكران شعر كشور بوجود آمده و خودنمايي مي‌كند.

با وجود اينكه شعر ايلام در دو دهه اخير از جريان سازترين حركتهاي ادبي در كشور بشمار مي‌رود ولي در كارنامه ادبي شاعران استان ايلام جاي مجموعه‌هاي ادبي شعر خالي است.

بيشتر شاعران استان در گفت وگو با خبرنگار ايرنا حمايت جدي مسوولان در زمينه‌هاي فرهنگي را خواستار شدند.

يكي از شاعران ايلامي معتقد است: شعر برخلاف ديگر هنرها تعريف درستي از آن نشده و معيار خاصي براي آن درنظر گرفته نشده است.

"سامان بختياري" افزود: از طرفي هنور نقطه تعامل بين شعرا به ويژه در مناطقي كه داراي ابعاد جغرافيايي كوچك بوده وجود ندارد.

وي ادامه داد: در اين راستا و به دليل نبود معيارهاي نقد و بررسي در استان و چه در سطح كشور در عرصه شعر، هر كس داراي سبك و نگارشي متفاوت از ديگر شاعران است.

وي اظهار داشت: از طرفي جايگاهي كه مسوولان براي شاعران در جامعه كنوني در نظر گرفته‌اند در حد آنها نبوده و موجب شده بسياري از شاعران برجسته در انزوا قرار گيرند.

شاعر ديگري معتقد است: نگاهي به تيراژ محدود مجموعه شعرهاي چاپ شده و كسادي بازار كتابهاي ادبي نشانگر حمايت نكردن از مجموعه‌هاي آنهاست.

"محمدرضا رستم‌پور"، انزوا و دوري شاعران ايلام از عرصه‌هاي شعر، نبودن برنامه‌هاي ادبي پرمحتوا و شب شعرهاي سراسري، گرايش شاعران به مسائل مادي و اقتصادي و معلق ماندن آنها بين (نان وشعر) را از مشكلات شاعران ايلام عنوان مي‌كند.

يكي ديگر از شاعران ايلام معتقد است: شاعران ايلام بيشتر بر اين اعتقاد راسخ اصرار دارند كه نبايد خود به دنبال چاپ آثارشان باشند چرا كه شعر اگر نمودي اجتماعي و فراگير داشته باشد اين ناشران هستند كه بايد بدنبال چاپ اشعار برگزيده باشند.

"عبدالحميد يعقوبيان" افزود: همكاري نهادهاي ادبي و انجمن‌ها و واحدهاي فرهنگي هنري و رسانه‌هاي سالم مي‌توانند زمينه‌ساز معرفي شاعران براي چاپ و انتشار مجموعه‌هاي ادبي خود باشند.

وي خاطرنشان كرد: متاسفانه امروزه سوء‌استفاده از امكانات نشر و مسائل غيرادبي كه در بسياري از جريانها مشهود است موجب نسخه‌هاي بدل بجاي شعر در بسياري از مجموعه‌ها شده است.

يكي ديگر از اين شاعران نبود بضاعت مالي را از مشكلات چاپ مجموعه شعر عنوان كرد و افزود: امروزه نوعي سرخوردگي فرهنگي در جامعه ادبي مشهود است كه باعث كساد بازار مجموعه‌هاي شعر و بدنبال آن رغبت نداشتن ناشران براي چاپ مجموعه از سوي آنها مواجه هستند.

"حبيب‌الله بخشوده"، همچنين كاهش مطبوعات ادبي، ايجاد جريانات نه چندان موفق در عرصه شعر امروز را از ديگر مشكلات اين هنرمندان ذكر كرد.

وي حمايت مالي مراكز فرهنگي از هنرمندان، تجليل از چهره‌هاي موفق فرهنگي، تجزيه و تحليل آثار سرايندگان و برگزاري محافل تخصصي شعر را بعنوان راهكار در اين زمينه پيشنهاد كرد.

مسوول امور فرهنگي، هنري فرهنگ و ارشاد اسلامي ايلام در اين خصوص گفت:
متوليان امور فرهنگي امروزه در كشور متعدد بوده و ساماندهي وضعيت و مشكلات شاعران تنها بر عهده اين اداره نيست.

"علي مراد اديب" روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، در خصوص حمايت ارشاد در خصوص چاپ آثار شاعران گفت: تاكنون اين نهاد در زمينه چاپ آثار شاعران ايلامي اقدامهاي زيادي انجام داده است.

به گفته وي، به دليل بالا بودن تعداد شعراي استان و از طرفي تعداد بالاي آثار آنها اين اداره به تنهايي قادر به چاپ كليه اين آثار نيست.

وي اضافه كرد: اين نهاد در زمينه صدور مجوز از طريق مراكز انتشاراتي و اعطاي تسهيلات از شاعران استان حمايت كرده است.

اديب افزود: شعرايي كه آثارشان محتوا داشته باشد بدون شك طرفدار داشته و درآمدزايي نيز خواهد داشت.

وي ادامه داد: علت عدم حمايت از برخي آثار شاعران، كم محتوا بودن آثار بوده كه شاعران در اين زمينه بايد خود را بيشتر سنجيده و زمينه چاپ آثارشان را فراهم كنند.

وي با اشاره به تعطيلي دو ساله انجمن شعر استان به دليل نداشتن تعامل اعضا و نداشتن شرايط ثبت افزود: با تشكيل و راه‌اندازي مجدد اين انجمن در سال جاري پيش بيني مي‌شود وضعيت كيفي شعر استان ارتقا يابد.

وي ادامه داد: راه‌اندازي اين انجمن موجب شده شعرا در كنار يكديگر تعامل مثبتي داشته و ايلام به عنوان قطب شعر كشور پيشرفت كند.

وي، ايجاد فضاي مناسب براي رشد عرصه شعر و ادب، شناسايي و شكوفايي استعدادهاي نهفته، برگزاري همايشها، جشنواره‌ها و محافل شب شعر، ايجاد تعامل دو سويه بين هنرمندان و برگزاري نشستهاي تخصصي در زمينه شعر و ادب را از اهداف تشكيل انجمن شهر در استان برشمرد.

هم اكنون حدود ‪ ۴۰۰‬شاعر در استان ايلام وجود دارد.

نظرات ارسال نظر