چهار‌شنبه 18 تیر 1399

صادرات ما با عراق تنها ۴ درصد صادرات کشور را تشکیل می‌دهد

سهم صادرات ما با عراق در تمامي‌مبادي مشترك با اين كشور تنها چهار درصد از صادرات كشور با ديگر كشور‌ها را تشكيل مي‌دهد.

به گزارش خبرنگار بازرگاني ايسنا محسن چمن آرا ـ رييس اتاق بازرگاني ايلام ـ در همايش ملي صادرات استان ايلام افزود: اين ميزان صادرات براي كشوري كه از نظر فرهنگي، مذهبي و خويشي با عراق قرابيت‌هاي؟؟ فراواني دارد بسيار كم است و شرايط حاضر نشان مي‌دهد اين ميزان صادرات فعلا افزايشي نخواهد داشت.

وي ايراد كار را در ضعف زيرساخت‌هاي اقتصادي استان دانست و اضافه كرد: اعتباري كه بنا بود دولت عراق در زمينه زيرساخت‌هاي تجاري هزينه كند هنوز اقدامي‌صورت نگرفته است و در طرف عراق و روبه‌روي بازارچه مهران هيچ امكاناتي وجود ندارد و دولت جمهوري اسلامي‌ايران بايد اعتباراتي كه به عراق كمك مي‌كند منوط به ساخت امكانات تجاري مرزي روبه‌روي امكانات ما كند.

چمن آرا بيان كرد: در حالي كه تنها مزيت صادراتي استان ما سيمان است دولت صادرات سيمان را ممنوع كرده است و در حالي كه كارخانه سيمان ايلام با ظرفيت بالا در حال توليد است و مي‌تواند رونق فراواني به داد و ستد استان بدهد و براي تحقق اين منظور نيازمند استراتژي مشخص اقتصادي است.

رييس اتاق بازرگاني ايلام گفت: امروز پس از گذشت چهار سال از بازگشايي مرز مهران از 17 رويه گمركي فقط صادرات را استفاده مي‌كنيم در حالي كه ما 130 كيلومتر مرز مشترك با عراق داريم و هنوز در مركز استان اداره گمرك نداريم و صادركنندگان ما هم هم‌اكنون در يك مكان همراه با گرد و غبار در مرز مستقرند.

نظرات ارسال نظر