آمار رو به افزایش سزارین در ایلام، زنگ خطری جدی برای مسوولان

 ایرنا: آمار سزارين خودخواسته در ميان زنان ايلامي هر روز افزايش يافته و اين زنگ خطري جدي براي مسوولان بوده و نشان مي‌دهد زنان از عوارض و خطرات ناشي از سزارين، آگاهيهاي لازم را ندارند.

كارشناسان مامايي معتقدند:انجام زايمان به روش سزارين‌تنها زماني سودمند است كه زن باردار داراي مشكلات بهداشتي و پزشكي بوده و زايمان طبيعي جان مادر و يا جنين را در معرض خطر قرار دهد.

يك كارشناس مامايي در ايلام مي‌گويد: درد زايمان يكي از شديدترين دردهاست و ترس از اين درد در كنار باورهاي نادرست و آگاهي كم نسبت به شيوه‌هاي مختلف كاهش درد زايمان، سبب شده آمار سزارين انتخابي به شدت افزايش يابد.

"شيوا مددي" افزود: براي افزايش زايمان طبيعي بايد اطلاعات مامايي را در بين زنان جامعه گسترش دهيم تا ترس و وحشت در بين آنان از بين برود.

وي تاكيد كرد: بايد نسبت به خطرات آينده براي نوزاد بعدي و مادر خصوصا هنگامي كه دلايل علمي و پزشكي كافي براي انجام عمل سزازين وجود ندارد، براي مادران توضيح داده شود.

"زينب امامي" ماما نيز گفت: بيشتر زايمانهاي سزاريني انجام شده در ايلام توسط بيمارستانهاي خصوصي انجام مي‌شود.

وي‌اظهار داشت: بيشتر اين سزارينها تنها بخاطر كسب درآمد در بيمارستانهاي خصوصي انجام مي‌شود در حاليكه بيمارستانهاي دولتي تا مجبور نباشند اقدام به سزارين نمي‌كنند.

وي افزود: باتوجه به اينكه اينگونه اقدامها جبنه درآمدي بخود گرفته است مسوولان بايد با جديت با اين پديده برخورد كنند.

وي تاكيد كرد: عمل سزارين نه تنها براي زنان مناسب نيست بلكه خطرناك است و ممكن است در حين عمل با مشكلي مواجه شوند و يابعد از عمل دچار عوارض و عفونت شوند.

مدير گروه زنان و زايمان دانشگاه علوم پزشكي استان ايلام گفت: بيش از ‪۴۸‬ درصد زايمانها در اين استان به صورت سزارين انجام مي‌گيرد.

دكتر "سپيده ميرج" افزود: از مجموع هشت هزار و ‪ ۱۵۷‬مورد زايمان انجام شده در اين استان در سال گذشته بيش از سه هزار و ‪ ۹۳۴‬مورد آن به صورت سزارين بوده است.

وي استاندارد جهاني سزارين را ‪ ۱۰‬تا ‪ ۱۵‬درصد اعلام كرد و اظهار داشت:
اين ميزان در كشور بين ‪ ۴۰‬تا ‪ ۶۰‬درصد است.

وي بدون ذكر آمار بيان كرد: متاسفانه بيشتر سزارين‌هاي خودخواسته در اين استان در بيمارستانهاي خصوصي صورت مي‌گيرد.

وي، فقر فرهنگي، ترس از زايمان طبيعي و آگاه نبودن مادران به فوايد زايمان طبيعي را از مهمترين علل افزايش سزارين در اين استان عنوان كرد.

ميرج، تبليغات غير واقعي و سهولت كار براي برخي پزشكان و مادران را از ديگر دلايل افزايش سزارين عنوان كرد و گفت: هر چند تعرفه سزارين بالاتر از زايمان طبيعي است، بسياري از مادران در پي زايمان بدون درد خواهان انجام عمل سزارين مي‌شوند.

وي دردهاي شديد ناشي از عمل جراحي، برخي موارد خونريزي و عفونت را از عمده‌ترين عوارض سزارين عنوان كرد.

وي اضافه كرد: انجام عمل سزارين تنها براي موارد حادي چون تنگي لگن مادر، بزرگي بيش از اندازه بچه و چند قلو زايي و برخي موارد اورژانسي انجام مي‌شود.

ميرج بهترين روش زايمان را زايمان طبيعي با درنظر گرفتن مسايل بهداشتي عنوان كرد و گفت: در زايمانهاي سزاريني نوزادان در برخي موارد با مشكل تنگي نفس مواجه شده و شيردهي مادر كندتر صورت مي‌گيرد و همچنين به دليل بيهوشي و عوارض ناشي از آن و پارگي شكم و رحم التيام زخمها كندتر و مدت اقامت بيمار در بيمارستان بيشتر است.

ميرج تاكيد كرد: براي مقابله با افزايش روزافزون عمل سزارين به جاي زايمان طبيعي در كشور نيازمند يافتن راهكاري مناسب هستيم.

در سطح استان ايلام هفت مركز تسهيلات زايماني فعاليت دار

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -7روز