استاندارایلام:کمک به زندانیان آبرومند باید به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود

استاندار ايلام تاكيد كرد: فرهنگ كمك به زندانيان نيازمند بايد به يك فرهنگ عمومي، مستمر و دايمي در جامعه تبديل شود.

"علي‌محمد آزاد" روز سه‌شنبه در نشست اعضاي ستاد ديه استان ايلام در سالن اجتماعات استانداري گفت: اين فرهنگ از گذشته‌هاي دور در ميان مردم ايلام وجود داشته و با ميانجيگري بزرگان و ريش سفيدان، به جلب رضايت از شاكي و بخشش يا تخفيف در ديه متهمان كمك مي‌شود.

وي افزود: بايد با فرهنگ‌سازي و آگاهي رساني به مردم، آنان را براي كمك به آزادي زندانيان نيازمند و رفع مشكلات خانواده‌هاي آنان ترغيب كرد.

وي اظهار داشت: مردم بايد اطلاع داشته باشند كه كمك آنها به پرداخت ديه، به حل مشكلات خانواده آسيب ديدگان و شاكيان نيز منجر خواهد شد.

وي با اشاره به محروميت و مظلوميت مردم اين استان، تصريح كرد:كمك هرچند اندك آنها به زندانيان نيازمند، بسيار ارزشمند است.

استاندار ايلام از رسانه‌هاي ارتباط جمعي و مطبوعات خواست: در زمينه فرهنگسازي براي كمك به زندانيان نيازمند و آبرومند تلاش كنند.

رييس كل دادگستري استان ايلام نيز گفت: وجود زندانيان و بي‌سرپرست ماندن خانواده‌هاي آنها، نشان از وجود نابساماني و معضلات اجتماعي در جامعه است.

"فارس نوري" با تاكيد بر اينكه، استفاده از توان همه افراد جامعه براي رسيدن به اهداف والاي آن جامعه ضروريست، افزود:مردم بايد اطلاع داشته باشند وجود حتي يك زنداني صدمات جبران ناپذيري به جامعه وارد خواهد كرد.

وي اظهار داشت: برخي از افراد جامعه در انجام فعاليتهاي اقتصادي حلال دچار صدمات مالي شده و يا بدليل سانحه ناخواسته متحمل ديه شده و در زندان بسر مي‌برند.

وي خواستار مشاركت خيرين، نيكوكاران و همه آحاد جامعه براي آزادي اين افراد شد و تاكيد كرد: جلب مشاركت مردم نيازمند يك حركت فرهنگي است كه بدون همكاري و همراهي مسوولان و رسانه‌ها امكانپذير نيست.

مديركل زندانها و اقدامات تاميني استان ايلام گفت: هفت ميليارد و ‪۶۰۰‬ ميليون ريال اعتبار براي آزادي زندانيان ديه غيرعمد در ايلام نياز است.

سيد "محمدلطيف موسوي‌فرد" افزود: تعداد ‪۳۹‬نفر از زندانيان اين استان بدليل ناتواني درپرداخت‌ديه، بدهكاريهاي مالي، نفقه و مهريه براي آزادي به كمك خيرين و نيكوكاران نيازمندند.

وي تاكيد كرد: اين افراد جزو اقشار محروم و بي‌بضاعت بوده و افزايش ديه به بيش از ‪ ۲۶۲‬ميليون ريال مشكلات اين افراد در بازپرداخت ديه را دوچندان كرده است.

وي اظهار داشت: خانواده زندانيان نيازمندي كه مشمول پرداخت ديه غيرعمد شده‌اند، با مشكلات فراواني مواجه هستند.

وي تصريح كرد: تبعات منفي مشكلات اين افراد و خانواده‌هاي آنها به جامعه بازگشته و باعث بروز مشكلات و ناهنجاريهاي فراواني در جامعه خواهد شد.

موسوي‌فرد افزود: ستاد ديه استان از سال گذشته تاكنون از محل كمكهاي مردمي و خيرين استان و كشور با صرف يك ميليارد و ‪ ۴۳۱‬ميليون ريال اعتبار زمينه آزادي ‪ ۲۳۵‬نفر را فراهم كرده است.

وي به برگزاري جشن گلريزان براي آزادي زندانيان در اين استان در روز ‪۲۴‬ ماه مبارك رمضان اشاره كرد و گفت: مردم مي‌توانند كمكهاي نقدي خود را به حساب ‪ ۱۰۰‬بانك كشاورزي شعبه آيت‌الله حيدري قابل پرداخت در كليه شعب بانك كشاورزي، واريز كنند.

وي تاكيد كرد:ايجاد بستر مناسب براي جلب مشاركتهاي مردمي و غيرمردمي در زمينه كمك به زندانيان آبرومند و بي‌بضاعت، نيازمند فرهنگسازي و اطلاع‌رساني است.

وي خاطر نشان كرد: ستاد ديه استان ايلام در سال ‪ ۱۳۸۰‬زير نظر سازمان زندانها و اقدامات تاميني استان براي كمك به زندانيان مشمول پرداخت ديه غيرعمد تشكيل شده است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 5روز