دوشنبه 5 خرداد 1399

با وجود زیبایی‌های غار طلسم، حیوان‌ها درنده و خفاش‌ها بیشترین رفت‌وآمد را به آن دارند!

غار «طلسم» در بالاي كوه مانشت استان ايلام با وجود زيباهايي كه دارد به ايستگاه مناسبي براي حيوان‌ها درنده و خفاش‌ها تبديل شده است.

به گزارش خبرنگار بخش ايرانشناسي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در ايلام، اين غار در ضلع شرقي دهستان سراب ايوان در ارتفاعات «درون دريژ» و در بالاي كوه مانشت قرار دارد و توسط گروه كوه‌نوردي اين استان، شناسايي شده است.

به‌دليل شرايط خاص و كوهستاني بودن منطقه، لاشه‌هاي حيوان‌هاي مختلفي در داخل غار وجود دارد و اين امر، غار طلسم را به ايستگاه مناسبي براي حيوان‌هاي درنده تبديل كرده است. علاوه بر اين، تعداد زيادي خفاش نيز در آن غار زندگي مي‌كنند.

اين غار از ورودي تا انتها 300 متر طول دارد كه يك‌صد متر اول آن به‌صورت فضاي باز است. در سقف غار طلسم، «استالاگيت» يا «چكنده» ديده مي‌شود و در عمق يك‌صد متري آن، يك سه‌راهي وجود دارد كه عمق يكي از دهليزهاي آن به 20 متر مي‌رسد و دهليز ديگر نيز از فاصله‌ي 10 متري تنگ‌تر و صعب‌العبور مي‌شود.

پس از گذشتن از راه صعب‌العبور يادشده، غار تا عمق 200 متري به‌صورت نيم دايره است و از 260 متري به بعد نيز داخل مجراي اين غار بكر تنگ‌تر مي‌شود. البته در اين بخش، غار اندكي ريزش كرده است.

سنگ‌هاي اين غار، آهكي‌اند و قسمتي از كف آن خاكي و ديگر قسمت‌ها، سنگي‌اند.

غار طلسم در فصل‌هاي گرم سال محلي براي گردش كوه‌پيمايان و علاقه‌مندان است.

نظرات ارسال نظر