چهار‌شنبه 7 خرداد 1399

صادرات از مرز مهران به لحاظ ارزش ۱۳۸ درصد افزایش یافت.

صادرات كالا از مرز مهران در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن از لحاظ وزني 118 درصد و از لحاظ ارزش دلاري 138 درصد افزايش يافت.

محسن چمن‌آرا ـ رييس اتاق بازرگاني ايلام ـ مهمترين اقلام صادراتي استان از مرز بين‌المللي مهران ميوه و تره‌بار، آهن‌آلات، لوازم صنعتي، لوازم خانگي و مواد خوراكي ذكر كرد و افزود: ارزش كل صادرات كالا از مرز مهران در سال قبل 173 ميليون و 376 هزار و 567 دلار بوده است كه مهمترين كالاهايي كه در خود استان توليد و صادر مي‌شود سيمان ايلام كه برنده چندين حائز كيفيت برتر محصول در سطح بين‌المللي شده است.

وي اظهار كرد: با وجود توافقاتي كه با اتاق بازرگاني استان كربلا صورت گرفت اجراي برخي از اين توافقات به دليل بي ثباتي در عراق هنوز ممكن نشده است ولي بعد از برپايي نمايشگاه كالاهاي صادراتي در كربلا توافقات ديگري صورت گرفته كه براي شروع به كار منتظر نتيجه طرف عراقي هستيم.

چمن‌آرا با بيان منافعي كه مرز مهران براي استان دارد از جمله اشتغال‌زايي و گردش نقدينگي، افزايش واحدهاي توليدي ـ صنفي صادرات‌گرا و نهايتا شكوفايي اقتصادي استان اضافه كرد: بزرگترين مشكلات بازرگانان استان اين است كه دولت مجوز واردات كالا از عراق به ايران در اين مرز را نداده و كاميون‌هاي ايراني نيز نمي‌توانند براي حمل كالا به عراق وارد شوند.

رييس اتاق بازرگاني صنايع و معادن استان با اشاره به اينكه صدور كالاي خارج از استاندارد و بي كيفيت به صادرات ما در آينده لطمه مي‌زند، گفت: هم‌اكنون موسسه استاندارد در مرز مهران مستقر و از صادرات كالاها با كيفيت پايين جلوگيري مي‌كند ما در تمام جلسات از بازرگانان خواسته‌ايم تا براي داشتن صادراتي مستمر كالاهاي با كيفيت بالا صادر كنند.

وي تعداد دارندگان كارت بازرگاني در استان را دو هزار و 148 نفر اعلام كرد و گفت: از اين تعداد 815 نفر فعال هستند.

نظرات ارسال نظر