یک‌شنبه 15 تیر 1399

تولید ماهی در ایلام ۱۶۰ درصد افزایش داشته است

توليد انواع ماهي گرم آبي و سرد آبي در استان ايلام به ميزان 160 درصد افزايش يافت.

علي نقي صفري ـ مدير شيلات ايلام ـ با اعلام اين خبر به خبرنگار كشاورزي ايسنا گفت: توليدات استان در دو سال گذشته از هزار تن به 2600 تن افزايش داشته و مصرف سرانه مردم استان نيز در طي اين مدت از 5/2 كيلو به 5/3 كيلو افزايش يافته است.

صفري در ادامه اظهار كرد: در حال حاضر تعداد مزارع گرم‌آبي و سردآبي و دو منظوره استان 90 مزرعه است و ميزان اشتغال‌زايي در اين مزارع و تعاوني‌هاي صيد و عرضه كنندگان بخش شيلات حدودا هزار نفر است.

وي افزود: امسال برنامه‌هاي متفاوتي براي توسعه فعاليت‌هاي آبزي‌پروري داريم از جمله توسعه مزارع دو منظوره سردآبي و گرم‌آبي در مظهر چاه‌هاي آب كشاورزي و چشمه‌هاي خرد و دائمي است كه از مزاياي اين طرح نياز نداشتن به برخي از مجوزها و هزينه‌ها و حذف بخشي از بروكراسي‌هاي اداري است.

وي گفت: براساس مطالعاتي كه در طي سال 83 و 84 با هماهنگي سازمان شيلات ايران انجام گرفت تمامي پهنه‌هاي مستعد آبزي‌پروري، منابع طبيعي و درياچه‌هاي پشت سدهاي استان كه مستعد آبزي‌پروري هستند شناسايي و نتايج آن نشان مي‌دهد استان استعداد توليد بيش از 16 هزار تن ماهي و ساير آبزيان را طي يك برنامه بلندمدت دارد.

عمده محصولات استان شامل گونه‌هاي سردآبي (قزل‌آلا) و گونه‌هاي گرم‌آبي اعم از كپور، آمور، بيگ‌هد و فيتوفاك و هم‌چنين گونه‌هاي بومي از جمله ماهي‌هاي رودخانه سيمره است كه بيش‌تر آن در خود استان به مصرف مي‌رسد و بخشي از ماهي توليدي به ويژه قزل‌آلا به خارج از استان صادر مي

نظرات ارسال نظر