پنج‌شنبه 28 شهریور 1398

مدیر گروه علوم سیاسی دانشگاه آزاد ایلام: رشته‌های دانشگاهی باید متناسب با بازار کار ایجاد شوند

مدير گروه علوم سياسي دانشگاه آزاد اسلامي ايلام گفت: جمعيت ما جمعيت جواني است كه عمدتا به دنبال مدرك دانشگاهي هستند كه اين وضعيت در بين ساير كشورهاي جهان كم نظير است.

دكتر احمد شوهاني در گفت‌وگو با خبرنگار صنفي آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، افزود: علاقه به كسب علم و دانش در جامعه ايران در طي چند دهه اخير رشد تصاعدي داشته تا جايي كه يك خانواده روستايي حاضر است كه از خيلي از نيازهاي خود جهت تحصيل فرزندش چشم پوشي كند.

وي در ادامه با بيان اينكه جامعه ما جامعه‌اي در حال گذر است و داراي جمعيتي جوان است گفت: مردم به اين نتيجه رسيده‌اند كه داشتن مدرك تحصيلي معتبر يك امتياز مثبت است كه البته از آن مي‌توان بعنوان يكي از مولفه‌هاي توسعه نيروي انساني ماهر و كارا نام برد.

به اعتقاد اين استاد دانشگاه، جوان و تحصيل كرده بودن نقشي اساسي در توسعه يك جامعه دارد، البته اين امر مستلزم اين است كه تحصيل كرده‌ها درست و در رشته‌هاي مناسب و متناسب با نيازهاي جامعه بكارگيري و مديريت شوند كه متاسفانه در جامعه ايراني اينچنين نيست، تا جايي كه در جامعه ما بازار كار اشباع است.

وي تصريح كرد:‌ رشته‌هاي دانشگاهي بايد متناسب با بازار كار ايجاد شوند.

وي با اشاره به اينكه بعد از پايان جنگ استراتژي اقتصادي جامعه دگرگون شده و به نوعي از اقتصاد دولتي فاصله گرفت، گفت: ما به تدريج به طرف اقتصاد بازار مي‌رويم كه آن هم شاخصهاي خاص خود را دارد كه با پايبندي يك دولت به آنها مي‌توانيم شاهد موفقيت‌هاي چشم گيري باشيم.

شوهاني گفت: دولتي كه در اين جهت حركت مي‌كند سعي دارد بيشتر نظارت كند تا دخالت و به تدريج از حجم دولت كاسته و بخش خصوصي قويتر و پوياتر شود و قرار هم بر اين است كه بتواند فارغ‌التحصيلان را بر اساس نياز بخش خصوصي جذب كند كه مشابه آن در كشورهاي پيشرفته هم وجود دارد، ولي از آنجا كه بخش خصوصي ما ناتوان و متزلزل است و جايگاه واقعي خود را پيدا نكرده و نتوانسته اين وظيفه را به نحو احسن انجام دهد.

مدير گروه علوم سياسي دانشگاه آزاد ايلام در ادامه با بيان اينكه دولت به اندازه بازنشسته شدن بايد نيروي انساني مورد نياز را جذب كند، گفت: متاسفانه اين امر كمتر از خروجي دانشگاه است و اين امر بر حجم بيكاران تحصيل كرده در مقاطع بالاي تحصيلي افزوده است

نظرات ارسال نظر