پنج‌شنبه 28 شهریور 1398

احداث کنارگذر ایلام ‪ ۶۰‬میلیارد ریال خسارت به منابع طبیعی وارد می‌کند

مدير كل منابع طبيعي استان ايلام گفت: ساخت كنارگذر شرقي شهر ايلام حدود ‪ ۶۰‬ميليارد ريال خسارت زيست محيطي به منابع‌طبيعي استان وارد مي‌كند.

"عنايت جهاني" روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا بيان كرد: در صورت عبور جاده اين كنارگذر از درون پارك جنگلي "چغاسبز" در حومه شهر ايلام بيش از شش هزارو ‪ ۸۰۰‬اصله درخت دست كاشت از نوع "سرو نقره‌اي" و "كاج" و بلوط از بين خواهد رفت.

وي بااشاره به‌اينكه ارتفاع برخي از اين درختان به حدود چهار متر رسيده است، گفت: براي كاشت هر اصله درخت بيش از يك ميليون ريال اعتبار هزينه شده است.

وي اظهارداشت: احداث كنار گذر شرقي شهر ايلام همچنين بيش از ‪ ۱۷‬هكتار از مساحت پارك جنگلي چغا سبز ايلام را نابود مي‌كند.

وي بيان داشت: احداث اين كنارگذر پارك جنگلي چغاسبز را از دسترس خارج كرده و به جنبه اكوتوريسم و زيبايي‌شناختي آن لطمه مي‌زند.

وي تاكيد كرد: اجراي پروژه‌هاي عمراني ضرورت استان بوده و ناگزير به پذيرش آن هستيم اماانتخاب مسير و جانمايي پروژه‌ها بايد به گونه‌اي باشد كه خسارت زيست محيطي ناشي از اجراي آن به حداقل برسد.

وي اظهار داشت: در عصر نانوتكنولوژي و انفجار اطلاعات انسان بي‌نياز از منابع طبيعي نبوده و به محيطي آرام و سرسبز براي رشد و توسعه نياز دارد.

وي گفت: توسعه يكجانبه كه در راستاي آن درختان قطع شود، تيشه به ريشه حيات بشري است.

جهاني با اشاره به اينكه عبور كمربندي از داخل پارك با نيستي و نابودي اين پارك جنگلي همراه است خواستار تغيير مسير اين كنارگذر به حاشيه غربي پارك شد.

پارك جنگلي چغاسبز با بيش از ‪ ۱۴‬هزار هكتار مساحت در پنج كيلومتري جنوب شهر شرقي ايلام روزانه پذيراي صدها نفر از مردم ايلام بوده و از نظر ذخاير ژنتيكي و گياهي در منطقه غرب كشور بي‌نظير است.

نظرات ارسال نظر