یک‌شنبه 15 تیر 1399

کمبود ‌۶۰ درصدی بارش در استان ایلام امسال تولید گندم دیم را با بحران مواجه می‌کند

لزوم تسريع در اجراي ساخت‌ سدها و بندهاي انحرافي و آبي شده اراضي ديم بيش از هر زمان ديگري حس مي‌شود.

به گزارش خبرنگار كشاورزي ايسنا در سال گذشته زراعي بيش از 180 هزار تن گندم از زمين‌هاي كشاورزي استان ايلام برداشت شد كه اين ميزان در تمام طول سابقه كشت استان يك ركورد محسوب مي‌شود.

مجموع زمين‌هاي زير كشت اين محصول در استان ايلام 123 هزار و 400 هكتار شامل 91 هزار هكتار ديم و 32 هزار هكتار آبي است. اين سطح زراعي دچار كمبود بارش و پراكنش نامناسب مي‌شود و بايد با اجراي طرح‌هاي ذخيره رطوبت در فصول داراي بارندگي تقويت شود تا حداقل در اين زمين‌ها به توليد مقرون به صرفه دست يابيم.

در حاليكه مناطق سردسير و معتدل شمالي‌تر استان ايلام شامل شهرستان‌هاي ايلام، شيروان چرداول، دره‌شهر (بدره) و مهران (اركواز ملكشاهي) در كشت ديم گندم نيازمند سالانه 300 ميلي‌متر بارندگي متناوب براي توليد عملكرد قابل قبول و اقتصادي در كشت ديم هستند و كمبود بارندگي عملكرد توليد اين مناطق را با كاهش روبرو مي‌كند، وضعيت مناطق گرمسيري تحت كشت ديم كه بيشتر در مناطق جنوبي‌تر استان قرار دارد و در بهترين حالت ممكن كمتر از 300 ميلي‌متر باران خواهد داشت را بايد منتظر بود و ديد.

طبق آخرين اظهارنظرهاي رسمي كارشناسان ميزان بارندگي امسال در كشت پاييزه گندم نسبت به سال قبل كاهش بيش از 50 درصد داشته است كه ضربه بزرگي به كشت گندم خصوصا در نواحي جنوبي استان ايلام و كشت ديم آن وارد مي‌كند.

دكتر مجتبي نوروزي ـ رييس سازمان جهاد كشاورزي استان ايلام ـ در اين زمينه به خبرنگار كشاورزي ايسنا گفت:« ‌امسال در مناطق موسيان، مهران، دهلران و كلات مورموري بارندگي نسبت به سال قبل 60 درصد كاهش يافته و پراكنش آن نيز بسيار بد بوده است و انتظار داريم سطح زيركشت و در نهايت توليد ديم استان كاهش يابد.»

او افزود:« اين در حاليست كه اين سازمان همه شرايط را براي كمك به كشاورزان جهت افزايش ميزان توليد به كار گرفته است.»

رضا تفوقي ـ كارشناس زراعت استان ايلام ـ نيز بهترين راه كاهش خسارات ناشي از كمبود نزولات جوي را كه در برخي سال‌ها به‌صورت غيرقابل پيش‌بيني ميزان توليد ديم را كاهش مي‌دهد، ساخت و مهار روان آبهاي استان و هدايت آنها به زمين‌هاي كشاورزي، افزايش آبياري قطره‌اي و تحت فشار دانست و گفت:« ‌هم اكنون سد انحراف آب مولاب آبدانان، شبكه آبياري و زهكشي پهله و پرچينه، شبكه انتقال آب ميمه، طرح انتقال آب از سد كرخه و چندين شبكه ديگر آبياري استان را در آستانه تحول بزرگي در كشاورزي قرار داده است.»

غير از مشكل كمبود بارندگي در استان ايلام، كارشناسي‌تر كردن روش‌هاي كاشت و داشت و برداشت نظير تاريخ كاشت ديم غلات بر اساس آمار بارندگي 20 ساله، بوجاري و ضد عفوني بذور، انطباق نياز كودي با ارقام بذر كشت شده،‌كنترل سن گندم و زنگ‌ها و سياهك‌ها و از بين بردن علف‌هاي هرز مي‌تواند به اين موضوع كمك كند.

همه نگراني‌هاي ذكر شده در حاليست كه توليد بسيار خوب گندم در سال گذشته كه استان را جزو استان‌هاي موفق توليد به حساب آورد،‌ مسوولان ارشد استان را بر آن داشت كه از اراده خود براي افزايش چندين برابري توليد به بالاترين حد خود يعني 600 هزار تن در سال سخن بگويند. استفاده از ارقام مناسب بذر نيك، سرداري و سبلان كه به ترتيب در مناطق گرمسيري و معتدل، سرد و معتدل و معتدل و سرد كشت خواهد شد و جواب داده است، بسيج كليه عوامل كشاورزي استان و همچنين استفاده از آب سد كرخه كه ميزان اراضي آبي استان را به 170 هزار هكتار خواهد رساند از عوامل تحقق چنين تعميمي اعلام شد.

اين اظهار نظرها در حالي در سال قبل صورت گرفت كه بسياري از زمين‌هاي ديم استان امسال با بحران بي‌آبي روبرو خواهند بود و تا به حال بسياري از پيش‌بيني‌ها محقق نشده است.

گفتني است 35 درصد مردم استان ايلام (جمعيت شاغل) در بخش كشاورزي فعاليت دارند و عمده فعاليت كشاورزي استان توليد گندم است و بيشتر اين توليدكنندگان به كشت ديم مشغولند.

نظرات ارسال نظر