گزارشی از طر‌ح‌های ارایه شده استان ایلام برای دریافت از حساب ذخیره ارزی

هم اكنون از 39 طرح ارايه شده از استان ايلام براي گشايش LC حساب ذخيره ارزي، هيچ يك از بخش‌هاي خدمات و كشاورزي و بازرگاني نيستند و همه مربوط به بخش صنعتي و معدني هستند.

به گزارش ايسنا، از اين تعداد طرح معرفي شده استان ايلام براي گرفتن تسهيلات تاكنون تنها 3 طرح گشايش اعتبار شده‌اند كه عبارتند از طرح توسعه سيمان ايلام با 24 ميليون و 400 هزار دلار، ساخت سيمان دهلران با30 ميليون يورو و مجتمع فولاد منجل با 147 ميليون يورو و 36 طرح ريز و درشت باقي مانده كه همه در بخش صنعت و معدن هستند، هم اكنون به دلايل مختلف با داشتن همه شرايط لازم در نوبت دريافت تسهيلات هستند.

مهندس غلام سليماني - رييس سازمان صنايع و معادن استان ايلام - به ايسنا گفت: همه طر‌ح‌هاي معرفي شده مرتبط به بخش صنعت و معدن هستند و تاكنون در هيچ يك از بخش‌هاي ديگر مثل خدمات و كشاورزي طرحي ارايه نشده است و بانك‌هاي عامل استان نيز طي سالهاي گذشته تلاش همه جانبه‌اي براي گشايش اين طرح‌ها انجام نداده‌اند.

وي افزود: اين در حالي است كه سهم بخش صنعت و معدن با اين همه پويايي از اعتبارات مصوب شده هيات دولت در استان بسيار كمتر از بخش هاي ديگر بوده است.

وي تصريح كرد: مسوولان استان بايد تحقيق كنند كه چرا در بخش‌هاي ديگر هيچ طرحي براي گشايش ارزي معرفي نشده است.

از ميان اين تعداد طرح ياد شده 4 طرح مربوط به كارخانه سيمان است كه آنها يا كلنگ زني شده‌اند و يا پيشرفت‌هاي مناسبي داشته‌اند.

از ميان طرح‌هاي ديگر مي‌توان به تجهيزات آزمايشگاهي، تجهيزات نمايشگاهي، پودر لباس شويي توليد ماء الشعير، شيشه ايمني و نشكن، روغن زيتون، آب معدني و پروفيل پلاستيكي اشاره كرد.

جمع مبلغ تقاضا شده از تسهيلات حساب ذخيره ارزي براي اين تعداد طرح بيش از 118 ميليون دلار و 265 ميليون يورو است و از تعداد 39 طرح 21 طرح مربوط به شهرستان ايلام است.

استان ايلام هم اكنون آخرين استان كشور از نظر ميزان گشايش تسهيلات حساب ذخيره ارزي براي طرح‌هاي ارايه شده است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 13روز