آبی شدن ۵۰ هزار هکتار از زمین‌های دیم ایلام با طرح انتقال آب از سد کرخه

فرماندار دهلران گفت: آب سد كرخه از طريق يك تونل شش هزار متري به دشت عباس منتقل مي‌شود. با اجراي آبياري و زهكشي دشت عباس و عين خوش و فكه ‌٥٠ هزار هكتار از زمين‌هاي كشاورزي اين شهرستان از ديم به آبي تغيير مي‌يابد.

حسين كلانتري با اعلام اين خبر به خبرنگار انرژي ايسنا افزود: اين طرح ملي در قالب دو فاز شمالي و جنوبي در حال اجرا و كانال اصلي آن نيز به پايان رسيده است و شبكه‌هاي آبياري و زهكشي عين خوش و فكه نيز در آينده‌ي نزديك اجرا خواهخد شد كه پيمانكاران آن انتخاب شده‌اند.

وي هزينه‌هاي انجام شده اين طرح عظيم را بالغ بر ‌٢٥٠ ميليارد ريال عنوان كرد وگفت: پيش‌بيني مي‌شود اعتبار مورد نياز براي كل پروژه و بهره برداري از آن ‌١٢٠ ميليارد تومان باشد .

كلانتري اضافه كرد: آب مورد نياز طرح مذكور از طريق يك دهنه‌ي تونل به طول ‌٦ هزار و ‌١٠٠ متر و قطر داخلي ‌٥/٥ متر و ظرفيت ‌٨٠ متر مكعب در ثانيه از درياچه سد مخزني كرخه تامين مي‌شود .

فرماندار دهلران همچنين با اشاره به طرح سد مخزني دو يرج كه به منظور كنترل جمع آوري سيلاب وروان آب رودخانه‌ مرزي دو يرخ در حال طراحي است، افزود: با اجراي اين طرح ملي نيز بالغ بر ‌١١ هزار هكتار از اراضي دشت‌هاي موسيان و دهلران آبي مي‌شوند و در حال حاضر سيستم انحراف آب سد مذكور با هزينه‌اي حدود ‌٥٠ ميليارد ريال به اتمام رسيده است .

كلانتري خاطر نشان كرد: اين طرح امسال داراي اعتباري بالغ بر ‌٧٠ ميليارد ريال بوده بو با پيگيري‌هاي به عمل آمده امسال به اجرا مي‌رود و اعتبار مورد نياز براي اجراي بدنه‌ي اين سد ‌٣٦٠ ميليارد ريال است .

اين سد از نوع خاكي با هسته‌ي رسي است كه حجم مخزن آن ‌١٧٥ ميليون متر مكعب و طول تاج ‌١٠٥٠ متر و ارتفاع از پي ‌٦٦ متر مي‌باشد

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 16سال و 13ماه و 8روز