یک‌شنبه 15 تیر 1399

نگران قاچاق دارو از مرز مهران هستیم

مدير امور غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي ايلام گفت: با توجه به بازگشايي مرز بين‌المللي مهران احتمال قاچاق دارو از مرز، دور از انتظار نيست و ما در اين زمينه نگرانيهايي داريم.

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، دكتر محمد عبده‌زاده با بيان اين مطلب اظهار كرد: با هماهنگي‌هاي به عمل آمده با همه داروخانه‌هاي استان و مراجع ذيربط تمهيدات لازم براي جلوگيري از قاچاق دارو به عراق انديشيده شده است اما اين امر نيازمند اعتبارست كه اميدواريم حل شود.

وي ادامه داد: مصمم هستيم در سال آينده صادرات و واردات غذا و دارو را با هماهنگي سازمانهاي مربوطه به عهده بگيريم تا هم به روند توسعه صادرات استان كمك كنيم و هم نظارت كامل بر ورود و خروج دارو و غذا از اين مرز داشته باشيم.

عبده‌زاده به كمبود امكانات براي حمل و نقل دارو به استان با توجه به شرايط جغرافيايي و كوهستاني بودن آن اشاره كرد و گفت: علاوه بر اين مسئله هيچ يك از توليد كنندگان داروي كشور در ايلام نمايندگي توزيع ندارند كه يكي از مشكلات استان محسوب مي‌شود.

مدير غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي ايلام ناآشنايي كامل صاحبان صنايع غذايي استان را با فرهنگ توليد با كيفيت مطلوب و رقابت در عرصه توليد براي صادرات را از ديگر مشكلات اساسي در اين حوزه اعلام و خاطرنشان كرد: براي اين منظور نيازمند فرهنگ سازي هستيم.

وي تصريح كرد: ‌60 واحد توليدي مواد غذايي در ايلام فعاليت مي‌كنند كه برخي از آنها داراي گواهينامه

بين‌المللي توليد هستند و برخي نيز به دليل نداشتن بنيه مالي كافي بصورت فصلي فعاليت مي‌كنند.

عبده‌زاده همچنين از تاسيس واحد كميته علمي تحقيقات كاربردي در استان خبر داد و گفت: هدف تشكيل اين كميته بالا بردن سطح آگاهي مردم و فرهنگ تغذيه‌اي و دارويي مردم است.

نظرات ارسال نظر