چهار‌شنبه 7 خرداد 1399

استاندار ایلام: رایزنی برای ایجاد کنسولگری عراق در این استان ادامه دارد

استاندار ايلام گفت: كار رايزني براي ايجاد كنسولگري عراق در اين استان از طريق مقامات كشوري ادامه دارد.

"علي‌محمد آزاد" روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا به نشست امام جمعه، نمايندگان استان در مجلس و استاندار ايلام با وزير امور خارجه اشاره كرد و افزود: كار رايزني و پيگيري و ايجاد كنسولگري از طريق امور خارجه با همتاي عراقي دنبال مي‌شود.

وي ادامه داد: در اين نشست بر ضرورت تسريع در كار ايجاد كنسولگري عراق در استان ايلام با توجه به استقبال زايران از خروجي مهران تاكيد شد.

وي اظهارداشت: با توجه به اينكه اكنون خروجي مهران به مرز مذهبي ايران و عراق تبديل شده، ايجاد دفتر كنسولگري عراق در اين استان باعث سهولت در تردد زوار مي‌شود.

وي افزود: علاوه بر اين در خصوص ايجاد كنسولگري ايران در استان كوت عراق نيز به‌منظور رسيدگي به وضعيت زايران دو كشور تاكيد شد.

آزاد همچنين گفت: مجمع مسوولان استان در اين ديدار همچنين خواستار اخذ مجوز براي تردد افراد بدون استفاده از گذرنامه به‌منظور ديدار اقوام ايراني و عراقي به مدت نامحدود در جوار مرز شدند.

استاندار ايلام افزود: علاوه بر اين مقرر شد كه در رايزني وزارت امور خارجه ايران با همتاي عراقي نقطه تجاري مورد موافقت دو كشور براي ايجاد بازارچه شهرستان مرزي دهلران نيز مشخص شود.

وي يادآورشد: وزير امورخارجه ايران در اين ديدار دستور بررسي و طرح مسايل مرزي استان ايلام با كشور عراق را صادر كرد.

خروجي مهران يكي از مهمترين كانونهاي تردد زوار و صدور كالاي ايراني به كشور عراق است.

از زمان سرنگوني رژيم صدام تاكنون بيش از ‪ ۱۴‬ميليون زاير ايراني و عراقي به صورت قانوني از طريق خروجي بين‌المللي مهران تردد كرده‌اند.

ايجاد كنسولگري عراق در اين استان نقش موثري در سهولت تردد زوار دارد.

استان ايلام ‪ ۴۳۰‬كيلومتر مرز مشترك با كشور عراق دارد.

نظرات ارسال نظر