شناسایی محوطه‌ای که فرد دستگیرشده در بازار تهران به آن دستبرد زده است، ضرورت دارد.

مدير پايگاه ميراث فرهنگي دره‌شهر، گفت: نيروهاي يگان حفاظت ميراث فرهنگي استان ايلام، پس از اعلام خبر ضبط تعدادي شيء تاريخي از فردي كه به حفاري غيرمجاز در محدوده‌ي دره‌شهر متهم است، براي گشت‌زني به آن منطقه اعزام شدند تا از اهالي روستاهاي آن محدوده يا نيروي انتظامي درباره‌ي محوطه‌اي كه به آن دستبرد زده‌اند، اطلاعات كسب كنند.

به گزارش خبرنگار بخش ميراث فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، معاون مبارزه با جرايم اقتصادي و قاچاق كالاي پليس آگاهي تهران، 23 فروردين‌ماه از كشف مجموعه‌اي از آثار تاريخي از متهمي كه قصد فروش آن‌ها را در بازار تهران داشته است، خبر داد. هم‌چنين اعلام شد كه كارشناسان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، آثار تاريخي آن مجموعه را به حدود 2800 پيش از ميلاد مربوط دانسته‌اند.


بنا بر اطلاعاتي كه آگاهي تهران در اختيار رسانه‌ها قرار داده، 11 قلم شيء بسيار ارزشمند از اشياي تاريخي هزاره‌ي اول پيش از ميلاد جزو مجموعه‌اي است كه متهم آن‌را از يكي از روستاهاي دره‌شهر استان ايلام به‌دست آورده است؛ بخشي از آن مجموعه شامل اشياي مفرغي، سر تبر با نقش و نگار و پلاك با يك رديف بز كوهي، جزو عالي‌ترين نمونه‌هاي موجود در موزه‌هاي ايران و جهان به‌شمار مي‌رود. ضمن آن‌كه در ميان اشياي آن مجموعه، يك صورتك نقره‌يي نيز وجود دارد.


سياوش شهبازي ـ مدير پايگاه دره شهر ـ با اشاره به اين‌كه اشياي اين مجموعه قطعا به‌دليل بارندگي و شست‌وشوي خاك پيدا نشده‌اند و فرد متهم با حفاري غيرمجاز آن‌ها را به‌دست آورده است، اظهار داشت: محوطه‌هاي باستاني دره شهر و محدوده‌ي اطراف آن، بررسي و شناسايي باستان‌شناسي شده‌اند؛ ولي هنوزمشخص نيست كه متهم اشيا را از كدام منطقه به‌دست آورده است.


وي با تاكيد بر اين‌كه مشخص شدن منطقه‌اي كه به آن دستبرد زده شده است، براي حفاظت و كاوش احتمالي محوطه ضروري است، افزود: امكان دارد اشيا از محوطه‌اي شناخته‌شده به‌دست آمده باشند. با توجه به اين‌كه دره شهر حدود 500 محوطه و اثر تاريخي دارد، نيروهاي يگان حفاظت ميراث فرهنگي استان نمي‌توانند به‌صورت دايمي از آن‌ها مراقبت كنند و حتا در سركشي‌هايي كه كارشناسان به مناطق دارند، گاهي با تخريب‌هاي ناشي از حفاري غيرمجاز روبه‌رو مي‌شوند.


وي چاره‌ي اين مشكل را در سامان‌دهي به وضعيت نيروهاي يگان حفاظت ميراث فرهنگي در سراسر كشور دانست.


فريدون محمدي ـ مدير اداره‌ي ميراث فرهنگي و گردشگري ايلام ـ نيز درباره‌ي اشيايي كه گفته مي‌شود از محدوده‌ي دره شهر به‌دست آمده‌اند به خبرنگار ايسنا، گفت: اين اداره براي مشخص شدن محوطه‌اي كه اشيا از آنجا پيدا شده‌اند، پي‌گيري‌هاي لازم را انجام مي‌دهد.


وي با بيان اين‌كه هفت فصل كاوش در دره شهر انجام شده است، افزود: باستان‌شناسان اكنون به‌دنبال يافتن پايتخت ايلاميان در دره‌شهر هستند.


عباسعلي روحي ـ فرمانده‌ي يگان حفاظت سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ـ نيز با اشاره به اين‌كه نيروي انتظامي پس از پيدا كردن آن مجموعه به اين يگان اطلاعي نداده است، گفت: اين مساله در هفته‌ي جاري بررسي و نتيجه‌ي آن اعلام مي‌شود.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -3روز