سد کنگیر در استان ایلام در چنبره مشکلات

 مدير اجرايي پروژه سد كنگير ايوان در استان ايلام گفت: عمليات اجرايي اين پروژه پس از اعتراض معارضان متوقف شده و تا ارديبهشت ماه سال بعد از سر گرفته نمي‌شود.

نورمحمد نظري با اعلام اين خبر به خبرنگار انرژي ايسنا اظهار كرد: اين سد كه در مجاورت دو روستا قرار گرفته و مردم و ساكنان اين دو روستا كه منازل و زمين‌هاي كشاورزي‌شان كاملا به زير آب مي‌رود با هجوم به منطقه ساخت و ساز سد، از ادامه عمليات جلوگيري كردند و از 2 ماه پيش عمليات اجرايي اين سد كاملا متوقف شده است.

وي خسارت اين روستاييان را بين 8 تا 10 ميليارد تومان ذكر كرد و گفت: قرار است مطالعات و برآورد خسارت دوباره صورت گيرد و علاوه بر هزينه خسارت، هزينه مطالعات دوباره نيز بوجود آمده است.

مدير اجرايي پروژه سند كنگير دليل بروز اين مسايل را ناتواني مشاور اوليه طرح در مكان يابي درست سد و خلع يد شدن آن از ادامه كار عنوان كرد و ادامه داد: قرار است مطالعات و پرداخت خسارت‌ها ارديبهشت ماه امسال تمام و عمليات اجرايي نيز همزمان شروع شود كه تا آن زمان عمليات متوقف خواهد ماند.

صادق لطفي فرماندار مهران نيز با بيان اينكه معارضان در عين حال بسيار عصباني هستند بيان كرد: اين طرح و مشكلات آن هم اكنون توسط كارشناسان در دست بررسي است و بايد بگونه‌اي برآورد شود كه مردم روستاهاي حاشيه سد متضرر نشوند.

وي با اشاره به اينكه مردم اين دو روستا تحت پوشش كميته امداد هستند، افزود‌: مشكل جابجايي و كمك بايد با قيمت بالا و كارشناسي حل شود و از هشت سال پيش كه ساخت سد آغاز شده و انفجارهايي كه انجام شده است خانه‌هاي روستايي آسيب‌هاي فراوان ديده و اين امر نيازمند حل كامل ماجراست.

وي از انتخاب اوليه مكان سد اظهار تاسف كرد و گفت: ‌طراحان اوليه اين سد در انتخاب مكان مغرضانه عمل كرده‌اند و به هر حال قرار است تا پايان فروردين ماه مشكل حل شود.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -14روز