امامزاده علی صالح (ع)، ملجا دردمندان ایلامی

در پشت پيچ و خم جاده منطقه "بانروشان" و از لابه لاي انبوه درختان سر به فلك كشيده بخش "صالح آباد" مهران، گنبدي پنهان است كه آشناي هزار و يك ساله مردم اين ديار و غرب كشور است.

امامزاده "علي صالح"(ع) از نوادگان امام چهارم شيعيان آشناي هزاران حاجتمند است كه در همه ايام به ويژه شبهاي جمعه ملجا دردمنداني است كه مي‌آيند تا با راز و نيازي كه در دل دارند با وسيله قرار دادن اين امامزاده با معبود خويش راز و نياز كنند.

آري هزاران نفر از اهالي استان ايلام بنا به اعتقاد ويژه‌اي كه به اين امامزاده دارند ساعتها در فضاي شبستان اين زيارتگاه مهم منطقه آرام و به راز و نياز مي‌پردازند.

وارد فضاي زيارتگاه مي‌شوي تنها اشكي كه همچون شبنم از چشمان زايران مي- ريزد سخن مي‌گويد و بس...

بقعه متبركه امامزاده علي صالح(ع) از نوادگان امام سجاد (ع)، از مهمترين زيارتگاه‌هاي استان است كه هرساله از تمام نواحي ايلام و كشور صدها هزار شيعه مشتاق را به سوي خود مي‌طلبد.

در زمان " هلاكوخان " مغول عده‌اي از عشاير مهاجر كه از حواشي استان كرمانشاه براي چراي دام به منطقه صالح‌آباد مي‌آيند، به قبر مطهر اين امامزاده مي‌رسند و بنايي در آنجا برگرد آن مي‌سازند.

اين بنا در عصر صفويه به دستور "والي" مقبره‌اي بزرگتر بر آن ساخته مي- شود و در زمان ناصرالدين شاه اين مقبره دوباره توسط والي پشتكوه ساخته مي‌شود.

معماري اين امامزاده از عصر صفويه شروع و تا عصر قاجاريه ادامه داشته و ساختمان قديمي امامزاده با زير بنايي حدود ‪ ۲۴۰‬مترمربع از بهترين تزيينات زمان خود به شمار مي‌رفته است.

بناي كنوني اين امامزاده با يك هزار متر مربع زيربنا داراي چهار شبستان با چهار رواق قرينه آيينه‌كاري و كاشيكاري مرغوب است.

در جوار اين بقعه متبركه زايرسرا، باغ موقوفه و پارك تفريحي قرار داشته كه براي رفاه زايران از اهميت خاصي برخوردار است.

تقدس اين امامزاده تا حدي است كه به دليل كرامات بسيار به عنوان مهمترين زيارتگاه بين بقاع متبركه استان در بين مردم جاي دارد.

با وجود گذشت چندين سال از احداث وادي "بهشت رضا"ي شهر ايلام اما هنوز مردم استان بنا به اعتقاد ويژه‌اي كه به اين امامزاده دارند متوفيان خود را در اين مكان خاكسپاري مي‌كنند.

به اعتقاد آنان اين افراد كه در جوار امامزاده به خاك مي‌روند مورد شفاعت امامزاده "علي صالح"(ع) قرار مي‌گيرند.

اين بقعه كه در ‪ ۲۰‬كيلومتري جنوب شهر ايلام قرار گرفته در طول سالهاي جنگ تحميلي آسيب ديد كه با مشاركت مردم و سازمان اوقاف و امور خيريه بازسازي شد.

اين مكان گرانقدر از تاريخ و فرهنگ اسلامي به دليل قرار گرفتن در منطقه‌اي خوش آب و هوا رونق گردشگري به منطقه داده است.

مدير كل اوقاف و امور خيريه ايلام، جاذبه‌هاي ديني و زيباييهاي تاريخي امامزاده را از مهمترين علت جذب زايران به اين مكان عنوان مي‌كند.

"علي احمدي هرندي" در گفت و گو با خبرنگار ايرنا بيان كرد: از طرفي قرار گرفتن اين امامزاده در منطقه‌اي خوش آب و هوا موجب جذب زايران به اين مكان شده است.

وي ادامه داد: در ايام تعطيلات نوروزي تاكنون هزاران نفر مسافر از مناطق مختلف كشور به زيارت اين امامزاده آمده‌اند.

وي اظهار داشت: در راستاي تامين امكانات مورد نياز زايران، كار توسعه و مرمت اين امامزاده شامل احداث زاير سرا، گنبد، فضاي سبز و بازسازي محوطه از سال ‪ ۸۲‬آغاز شده است.

وي ادامه داد: اين عمليات تاكنون با صرف هزينه يك ميليارد ريال اعتبار در مجموع بيش از ‪ ۸۵‬درصد پيشرفت فيزيكي داشته است.

وي اضافه كرد: اين مبلغ از از محل نذورات مردمي حرم مطهر امامزاده تامين و هزينه شده است.

مدير كل اوقاف ايلام بيان كرد: كل هزينه‌هاي بازسازي اين امامزاده از محل نذورات مردمي امامزاده تامين شده است.

وي پيش بيني كرد در صورت تامين اعتبار مورد نياز كار بازسازي كامل اين امامزاده در چهار سال آينده به پايان رسد.

وجود ‪ ۲۷‬زيارتگاه و بقعه متبركه، اين استان را به منطقه‌اي مناسب براي جذب زاير و گردشگر حتي از استانهاي مجاور تبديل كرده است.

اين زيارتگاه‌هاي تاريخي كه در جاي جاي استان ‪ ۲۰‬هزار كيلومتر مربعي ايلام پراكنده‌اند به خاك اين استان رنگي و بويي از اصالت، تاريخ و معنويت بخشيده است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -12روز