مرحله نخست مجتمع پتروشیمی ایلام با ۲۸ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجراست

مديرعامل پتروشيمي ايلام گفت: مرحله اول عمليات ساخت مجتمع پتروشيمي استان با 28 درصد پيشرفت فيزيكي در حال اجراست و قرارداد فاينانس آن 38 ماهه است.

مهندس داوود فراهاني با اعلام اين خبر به ايسنا اظهار كرد: مراحل اجرايي اين طرح از سال 82 در زميني به وسعت 108 هكتار و سرمايه‌گذاري كلي 558 ميليون دلار از محل حساب صندوق ذخيره ارزي و يك هزار و 70 ميليارد اعتبار ريالي آغاز شد و هم اكنون در حال ساخت است.

وي بيان كرد: مهمترين فرآوري اين مجتمع توليد الفين، پلي الفين، پروپيلن، مخلوط برش‌هاي چهار گزينه بنزين و سوخت مايع است و پالايشگاه گاز ايلام تامين كننده خوراك آن خواهد بود.

فراهاني تصريح كرد: براساس محاسبات انجام شده درآمد سالانه پالايشگاه و پتروشيمي استان 500 ميليون دلار برآورد شده است و اعتبار مرحله اول اجراي طرح آن 215 ميليون يورو است و در اين مرحله 600 متر اشتغال‌زايي داشته است.

مديرعامل پتروشيمي ايلام افزود: اجراي طرح نخست اين مجتمع در قالب قراردادي سه ساله با مهندسان مشاور "بينا" تحت صنايع انگلستان منعقد شده و قرارداد مرحله دوم طرح نيز با مشاركت ميستويي ژاپن 38 ماهه منعقد شده كه با اعتبار 204 ميليون دلار از محل تسهيلات فاينانس بانك‌هاي ژاپن و با حمايت آلمان اجرا مي‌شود.

وي ميزان توليد پلي‌اتيلن اين مجتمع در سال را سه هزار تن ذكر كرد و گفت: 120 هزار تن از اين محصولات براي مصارف داخلي است و بقيه به ديگر كشورها صادر مي‌شود و ميزان اشتغالزايي نهايي طرح چهار هزار نفر است.

مجتمع پتروشيمي ايلام در منطقه چوار و در 25 كيلومتري شهر ايلام در كنار پالايشگاه گاز در حال ساخت است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -8روز