ورزشگاهها به روی فوتبالیست‌های ایلامی بسته است (‪(۱‬

* تصويري واقعي از يك مسابقه فوتبال در ايلام
ساعت ‪ ۱۸‬غروب است، مجيد ورزشكاران اهل محلش را در زمين خاكي پشت ديوار دبيرستان طالقاني شهر ايلام جمع كرده و با تقسيم كردن آنان در قالب دو تيم و خريدن توپي پلاستيكي دو لايه مسابقه‌اي را برگزار مي‌كند.

مجيد كه از ديگر دوستانش از نظر جسمي چاق تر است به عنوان دروازه‌بان درون دروازه قرار گرفته و در مواردي كه دعواي دوتيم بالا مي‌گيرد، نقش داور را نيز ايفا مي‌كند.

يك ربع از بازي گذشته و مجيد دو گل جالب و ديدني از تيم مقابل خورده كه اين موضوع از طرف برخي از افراد تيمش خوشايند نيست و او را به اين سبب تمسخر مي‌كنند.

مجيد از اين شيوه برخورد بسيار خشمگين شده و به شدت مراقب است كه گل سوم وارد دروازه‌اش نشود.

گلزن تيم مقابل در حال نزديك شدن است، مجيد از دروازه خارج شده و به استقبال او مي‌رود در اين هنگام براي مقابله با او يك "تكل" ناجوانمردانه زده كه در يك آن گلزن به زمين خورده و گردو خاك از اطراف آن بلند مي‌شود.

بعد از لحظاتي گلزن غرق در خون و با دست شكسته توسط دوستانش از زمين مسابقه خارج شده و بازي بدون هيچ نتيجه‌اي بهم مي‌خورد.


* تاريخچه فوتبال استان ايلام
................................

فوتبال ايلام از سال ‪ ۱۳۴۹‬رسما فعاليت خود را با مربيگري "علي ظريفي" دبير شيمي دبيرستان شاهپور شهر ايلام آغاز كرد.

در آن سال‌هاايلام تنها يك تيم فوتبال داشت كه در آن زنده‌ياداني همچون مرحوم "افراسياب ريسي و ماشاالله شوهاني" حضور داشتند.

"علي‌اشرف زادخوب، ابراهيم خسروي‌نژاد، جواد كبيري،يدالله بيگلري،حسين- پوربهمن، مرتضي و حسين شوهاني" ديگربازيكنان نخستين تيم فوتبال ايلام را تشكيل دادند.

ورزش فوتبال، از زمينهاي خاكي اطراف ايلام با امكانات ساده و اوليه آن زمان شكل گرفت تا اينكه در سال ‪ ۱۳۵۱‬تعداد علاقه‌مندان اين رشته افزايش يافت و تيمهاي ديگري پا به عرصه ورزش فوتبال نهادند.

با تشكيل تيمهاي فوتبالي همچون دارايي، ساحل، گارد، فرهنگ روستايي و پرسپوليس كم كم مسابقات باشگاهي در شهر ايلام شروع شد.

در سال ‪ ۱۳۵۵‬ايلام نيز صاحب يك زمين فوتبال در مكان كنوني ورزشگاه تختي شده كه با برگزاري مسابقه‌هاي باشگاهي اين زمين خاكي، چمن شد.

با به وجود آمدن امكانات جديد تيمهاي ديگري چون برق، جاويد، سعدي، مخابرات و پاس در سه رده سني نوجوانان، جوانان و بزرگسالان وارد عرصه فوتبال شدند.

پيش ازاين تيمهاي فوتبال تنها در رده سني بزرگسالان به فعاليتهاي ورزشي مي‌پرداختند.

در سال ‪ ۱۳۵۴‬مسابقات باشگاهي فوتبال در شهر ايلام چشمگيرتر شد و در آن سال تيم تاج قهرمان مسابقات فوتبال شهر ايلام شد.

در اين سال مسابقه‌هاي فوتبال جام راديو تلويزيون با شركت چهار تيم منتخب شهرهاي ايلام، دهلران، دره‌شهر و ايوان در شهر ايلام برگزار شد كه در اين رقابتها تيم منتخب ايلام عنوان قهرماني اين رقابتها را كسب كرد.

با موافقت وزارت كشور در سال ‪ ۱۳۵۴‬فرمانداري كل ايلام به استانداري ارتقا يافت و اين موضوع در ورزش ايلام تاثير مثبتي داشت.

اداره كل تربيت بدني آن وقت با همكاري هيات فوتبال استان ايلام كليه هزينه و تجهيزات ورزشي نظير توپ و گرمكن تيم منتخب فوتبال ايلام را برعهده داشت.

درآن سالها تنها تيم منتخب ايلام در رقابتها استاني و كشوري شركت مي‌كرد و اعضاي اين تيم توسط هيات فوتبال از بين تيمهاي باشگاهي استان ايلام انتخاب مي‌شد.

پس از گذشت هفت سال تيمهاي باشگاهي فوتبال ايلام به اوج رقابت رسيده و در سال ‪ ۱۳۵۶‬تيمهاي تاج، رستاخيز، و پرسپوليس به ترتيب عنوانهاي اول تا سوم را كسب كردند.

تيم فوتبال تاج براي چندمين سال به عنوان قهرمان فوتبال باشگاه‌هاي استان ايلام شناخته شده و به صورت حرفه‌اي ورزش فوتبال را پيگيري مي‌كرد.

در اين سال اولين مسابقه خارج استان ايلام بين تيمهاي تاج و آتش نشاني كرمانشاه به ميزباني استان كرمانشاه برگزار شد.

فوتباليستهاي ايلامي از بدو تشكيل نخستين تيم فوتبال اقدام به تشكيل هيات فوتبال كرده و به كمك آن تيمهاي فوتبال را ساماندهي مي‌كردند.

اولين رييس هيات فوتبال ايلام "امير آتشاني" كارمند فرمانداريكل ايلام توسط فوتباليستهاي ايلامي انتخاب شد.

پس از آن "احمد تقي‌زاده، مراد نياكان، عزيزالله ناصرنيا، مرتضي‌شوهاني، آبختي سنجابي، محمدرضا رضايتي، محمدرضا گلشني، باسم نوري و حميد اسدي" به ترتيب از سال ‪ ۱۳۵۰‬تا ‪ ۱۳۷۸‬رياست اين هيات را برعهده داشتند.

در سال ‪ ۱۳۷۸‬تاكنون نيز "آبختي سنجابي" عهده‌دار اين مسووليت است.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي تنها تيم مطرح فوتبال ايلام تيم "تاج" به دالاهو تغيير نام يافت و در سال ‪ ۱۳۵۸‬تيم استقلال نيز پا به عرصه فوتبال استان ايلام گذاشت.

پس از تيم استقلال تيمهاي شاهين، دارايي، مولوي، عودت، شهيد صلاح‌الدين، چمران، انجيمي و وحدت در مسابقه‌هاي باشگاهي فوتبال ايلام شركت كردند.

دهه ‪ ۶۰‬ورزش فوتبال ايلام كار خود را بطور جدي شروع كرده و در مسابقه‌هاي قهرماني كشور شركت كرد.

اولين جرقه فوتبال قهرماني ايلام در مسابقه‌هاي جوانان كشور در شهر ياسوج زده شد كه در اين رقابت تيم منتخب ايلام در مرحله نيمه‌نهايي در مقابل تيم منتخب خوزستان با نتيجه يك برصفر بر حريف خود پيروز شد.

اين نتيجه سبب شد، تيم منتخب فوتبال ايلام با كسب مقام دوم به رقابتهاي نهايي راه يافته اما به سبب جنگ تحميلي اين رقابتها تعطيل شد.

در سال ‪ ۱۳۶۳‬نيز تيم منتخب ايلام در ليگ دسته دوم كشور"قدس" به مقام دوم دست يافت.

اين تيم توسط هيات فوتبال استان ايلام تشكيل شده كه نفرات آن از تيمهاي باشگاهي شهرستانهاي استان ايلام انتخاب و عضو تيم منتخب استان‌ايلام مي‌شدند.

تيم منتخب ايلام براي چند سال متوالي در دسته اول رقابتهاي كشوري حضور يافت، اما وضعيت جنگي كشور و مشكلات به وجود آمده ناشي از آن بر روي فوتبال استان ايلام تاثير منفي گذاشت.

تخريب تنها ورزشگاه ايلام سبب شد در بيشتر مواقع تيم ايلام به عنوان ميزبان نتواند از اين فرصت استفاده كند، و اين موضوع سبب افت شديد فوتبال ايلام شد.

اين ركود تا سال ‪ ۱۳۷۱‬ادامه داشت كه در اين سال تيم فوتبال نوجوانان منتخب ايلام با كسب مقام دوم كشور، طلسم افت فوتبال در ايلام را شكست .

در دهه ‪ ۶۰‬و ‪ ۷۰‬با وجود باشگاه‌هاي متعدد فوتبال هزينه برگزاري رقابتهاي استاني و كشوري بر عهده هيات فوتبال و اداره كل تربيت بدني استان ايلام بود.

در آن سالها تنها يك تيم از نفرات برتر باشگاه‌هاي فوتبال ايلام در قالب تيم منتخب ايلام به رقابتهاي استاني و كشوري راه مي‌يافت و مسابقه‌هاي باشگاهي هنوز شكل نگرفته بود.


* نظر چند پيشكسوت و فوتباليست استان ايلام
...........................................

يكي از پيشكسوتان فوتبال ايلام گفت: با شكل‌گيري فوتبال از سال ‪ ۴۹‬درشهر ايلام با توصيه دوستان و همشاگردانش به اين رشته ورزشي علاقه مند شده است.

"علي‌اشرف زادخوب" افزود: ورزش فوتبال را در زمينهاي خاكي اطراف شهر ايلام شروع كرده و كم كم با فراگرفتن اين ورزش به عنوان هافبك تيم منتخب ايلام انتخاب شده است.

وي ادامه داد: عشق و علاقه به فوتبال جوانان ايلامي را دور هم جمع مي‌كردو چند ساعتي در خلال روز به ورزش مي‌پرداختند.

وي اظهار داشت: در آن زمان فوتبال هزينه چنداني نداشت، چون ورزش به چند ساعت دويدن و تفريح ختم مي‌شد.

وي اضافه كرد:با اين وجود هيات فوتبال امكانات اوليه نظير توپ، گرمكن و ديگر ملزومات ورزش فوتبال را در اختيار ورزشكاران قرار مي‌داد.

زاد خوب خاطرنشان كرد: اما اكنون وجود صدها باشگاه و تيم فوتبال عرصه را بر بازيكنان و حتي مسوولان تنگ كرده است.

يكي ديگر از فوتباليستهاي ايلامي گفت: ‪ ۲۳‬سال دارد و از سن ‪ ۱۶‬سالگي به ورزش فوتبال پرداخته است.

"علي جعفري" افزود: به سبب علاقه شديد به فوتبال، خودش اقدام به تاسيس باشگاه فوتبال "رسالت" كرده است.

وي اظهار داشت: با وجود اينكه بيكار است، سالانه حدود ‪ ۱۰‬ميليون ريال در راه فوتبال از جيب خودش هزينه مي‌كند.

وي گفت: اين دستگاه اجرايي وظيفه‌اي جز توسعه و توجه به ورزش ندارد كه آن هم به درستي انجام نمي‌دهد.

جعفري توضيح داد: اكنون جوانان و نوجوانان بسياري در ايلام وجود دارند، كه پشت درهاي بسته ورزش در ايلام مانده‌اند.

وي ادامه داد: چه كسي پاسخگوي خيل عظيم علاقه‌مندان به ورزش در ايلام است؟ يكي ديگر از فوتباليستهاي ايلامي گفت: ‪ ۳۰‬سال دارد و از سن ‪ ۱۲‬سالگي به ورزش فوتبال روي آورده است.

"داريوش زماني" كه در تيم استقلال توپ مي‌زند، افزود: با تجربه ‪ ۱۸‬سال ورزش هم فوتبال بازي كرده و هم به عنوان مربي انجام وظيفه مي‌كند.

وي ادامه داد: سال ‪ ۱۳۶۷‬به عنوان مربي تيم باشگاهي استقلال ايلام را در ليگ جوانان منطقه غرب همراهي كرده است.

وي اظهارداشت: با وجود اينكه به صورت حرفه‌اي به ورزش فوتبال مشغول است، اما براي امرار و معاش مجبور به انجام كارهاي ديگري است.

وي گفت: براي انجام ورزش حرفه‌اي مجبور است در يك عكاسي كاركرده و هزينه زندگي خود را درآورد.

وي خاطرنشان كرد: در استانهاي ديگر براي ورزشكاران ارزش فوق‌العاده اي قايلند و تاجايي كه دستمزد چند ميليون توماني براي دوماه به آنان مي‌دهند دهند.

زماني يادآور شد: اين درحالي است كه دراستان ايلام حق‌الزحمه مربيگري هم پرداخت نمي‌شود.

يكي ديگر از پيشكسوتان فوتبال استان ايلام گفت: ‪ ۴۸‬سال دارد و از سنين كودكي به سبب علاقه به ورزش فوتبال روي آورده است.

"علي‌اكبر فلاحتي" كه اكنون در كسوت داور بين‌المللي فوتبال انجام وظيفه مي‌كند، افزود: از سال ‪ ۱۳۵۴‬به عضويت تيم منتخب فوتبال ايلام در آمده است.

وي ادامه داد: در مسابقه‌هاي كشوري فراواني به عنوان بازيكن، مربي و داور شركت كرده و تجربيات فراواني را در بخش ورزش فوتبال كسب كرده است.

وي اظهار داشت: در طول ‪ ۳۰‬سال فعاليت ورزشي كمترين درآمدي از طريق ورزش فوتبال كسب نكرده است.

وي كه شغل اصلي خود را كارمند آموزش و پرورش عنوان كرد، افزود: توقع كسب درآمد از طريق ورزش فوتبال در استان ايلام خيالي واهي است.

فلاحتي ادامه داد: براي رسيدن به درجات بالاتر فوتبال دوره‌هاي مختلفي را در تبريز، اروميه و مشهد مقدس فرا گرفته و يك ريال بابت اعزام و فراگيري علوم ورزشي از تربيت بدني دريافت نكرده است.

وي اضافه كرد: در بيشتر مواقع كلاسهاي آموزشي جهت آموزش نوجوانان و علاقه‌مندان به فوتبال در استان ايلام به صورت رايگان برگزار كرده است.

وي كه در هيات فوتبال استان ايلام مسووليت كميته آموزش را عهده داراست، اضافه كرد:با وجود مشكلات مالي فراوان در حال حاضر جز عشق و علاقه وافر به ورزش هيچ ابزار ديگري فوتبال استان ايلام را پيش نمي‌برد.

ادامه دارد...

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -8روز