جمعه 29 شهریور 1398

ایلام ظرفیت فراوانی برای توسعه آبزی‌پروری دارد.

مدير شيلات استان ايلام گفت: اين استان ظرفيت و قابليت بالقوه‌اي براي توسعه آبزي‌پروري به ويژه پرورش ماهي دارد.

"علي‌نقي صفري" روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا بيان كرد:با توجه به اينكه از فعاليت آبزي‌پروري در اين استان زمان كوتاهي مي‌گذرد، اما با استفاده از فعاليتهاي ترويجي و آموزشي مي‌توان از ظرفيتهاي پنهان ايلام براي توسعه آبزي‌پروري استفاده كرد.

وي افزود: بهره‌برداري صحيح و اصولي از سرمايه‌گذاريهاي مختلف در بخش شيلات از جمله تكثير و پرورش آبزيان مستلزم تربيت نيروي ماهر و كارآمد است.

وي مهمترين هدف آموزش و ترويج را افزايش بهره‌وري و درآمد توليدكنندگان دانست و گفت: اين امر باعث تسهيل در پذيرش نوآوريها شده و به آبزي‌پروران مي‌آموزد چگونه از امكانات موجود براي توسعه توليد استفاده كنند.

صفري افزود: انتقال نتايج حاصل از پژوهش و تجربه‌ها در قالب برنامه‌هاي آموزشي به فراگيران از راههاي موثر در روند توليد و توسعه است.

وي گفت: به همين منظور در سالجاري تاكنون بيش از ‪ ۱۰‬دوره آموزشي در زمينه آشنايي با تكثير و پرورش انواع ماهي و عرضه استاندارد و بهداشتي آبزيان و همچنين نحوه پخت انواع غذا با ماهي در استان برگزار شده است.

وي افزود: در اين دوره‌ها كه با هدف ارايه آموزشهاي ترويجي بر اساس نيازهاي عملي و كاربردي به فراگيران برگزار شد، بيش از ‪ ۲۰۰‬نفر شركت داشتند.

استان غير ساحلي ايلام با داشتن بيش از ‪ ۱۵‬رودخانه دايمي، ‪ ۸۲۷‬حلقه چاه عميق و نيمه عميق كشاورزي، ‪ ۲۵‬چشمه و ‪ ۱۲‬رشته قنات يكي از استانهاي مستعد آبزي‌پروري است.

هم‌اكنون ‪ ۸۵‬كارگاه واستخر پرورش ماهي سردآبي و گرمابي با توليد سالانه بيش از يك هزار و ‪ ۴۰۰‬تن، در استان ايلام فعال است.

نظرات ارسال نظر