شنبه 30 شهریور 1398

یک هزار و ‪ ۳۰۰‬راس انواع پستانداران در ایلام سرشماری شد

مدير كل حفاظت محيط زيست استان ايلام گفت: با پايان يافتن كار سرشماري حيوانات وحشي، يك هزار و ‪ ۳۰۰‬راس انواع پستاندار در عرصه‌هاي طبيعي اين استان سرشماري شد.

"حسين محمدي" روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا بيان كرد: اين تعداد از پستانداران در زيستگاههاي عمده استان شامل مناطق حفاظت‌شده مانشت و قلارنگ، كبيركوه، ديناركوه و مناطق شكار ممنوع كولگ، بينا، بيجار و چكر با ‪ ۲۰۶‬هزار هكتار مساحت سرشماري شدند.

وي افزود: براساس اين سرشماري از ‪ ۱۶۲‬گونه و زيرگونه پستاندار شناسايي شده در كشور بيش از ‪ ۳۲‬گونه وابسته به شش جنس در عرصه‌هاي طبيعي ايلام شناسايي شده است.

وي راسته گوشتخواران، خفاشها، جوندگان، زوج سمان، حشره‌خوران و خرگوشها را شش جنس موجود پستانداران در ايلام ذكر كرد.

محمدي گفت: براساس شاخصهاي بين‌المللي گونه‌هاي منقرض شده و يا در حال انقراض در اين استان وجود ندارد.

وي افزود: هفت گونه شامل پلنگ، قوچ و ميش، آهو، خرس قهوه‌اي، روباه شني، سياه‌گوش و خفاش از گونه‌هاي حفاظت شده و حمايت شده بوده و هرگونه شكار، صيد و زنده‌گيري آنها ممنوع است.

وي كل، بز وحشي، سمور، سنجاب، گرگ، شغال، روباه معمولي، كفتار، گوركن، گراز، خرگوش و تشي را از گونه‌هاي غير حمايت شده و عادي زيستگاههاي استان نام برد.

وي تاكيد كرد: تضادهاي اقليمي، موقعيت جغرافيايي و دامنه تغيير ارتفاع دراستان ايلام باعث بوجود آمدن طيف وسيعي از زيستگاهها و فون غني و متنوعي از حيات وحش در اين استان شده است.

محمدي گفت: حيات وحش در اين استان از اهميت اقتصادي، تجاري، تفرجي، زيستي، علمي و آموزشي و زيبايي شناختي بالايي برخوردار هستند.

وي افزود: متاسفانه در سالهاي اخير جمعيت برخي گونه‌هاي حيات وحش استان بدليل استفاده غيراصولي و نبود اطلاعات از وضعيت آنها كاهش يافته است.

وي تاكيد كرد: داشتن اطلاعاتي از قبيل نوع گونه‌ها، جمعيت و پراكنش و عوامل تهديدكننده آنها در اجراي مديريت صحيح و موثر حيات وحش نقش مهمي دارد.

وي گفت: در اجراي طرح سرشماري حيوانات وحشي كه ‪ ۴۵‬روز به طول انجاميد ‪ ۴۰‬كارشناس محيط زيست و محيط بان شاغل در اين سازمان شركت داشتند.

استان ايلام با ‪ ۸۰‬زيستگاه با اهميت غني از حيات گياهي و جانوري زاگرس است.

نظرات ارسال نظر