دوشنبه 30 دی 1398

ایلام ؛ رتبه ۲۹ در توسعه// فاقد راه آهن // ۱۶ درصد بیکار// هر هفته تنها ۴ پرواز به ایلام انجام می شود// ایلام فقط یک کارخانه دارد

قرار است رئیس جمهور فردا عازم استانی شود که علیرغم داشتن شرایط جغرافیای مناسب و دارابودن طبیعت زیبا ، آثار تاریخی فراوان و منابع عظیم نفت و گاز، از بسیاری از وسایل و امکانات رفاهی محروم است .

به گزارش خبرنگار سیاسی "مهر"،  استان ایلام از جنوب با خوزستان ، از شرق با لرستان ، از شمال با کرمانشاه و از سمت غرب با کشور عراق همجوار است. شهرهای این استان عبارتند از : ایلام، دهلران، دره شهر، آبندان، ایوان،مهران و شیروان چرداول. 

بافت شهری  این استان بافتی فرسوده است  و یک پنجم افراد آن تحت پوشش کمیته امداد هستند.آب و هوای مناطق میانی این استان معتدل بوده و مناطق کوهستانی آن سردسیر است.

از آثار تاریخی این استان می توان به 1- گردنه بهرام چوبین - دره شهر 2-آتشکده دره شهر 3-پل گاومیشان ، دره شهر 4-دژ شیخ مکان ، دره شهر 5-کتیبه تخته خان ، ایلام 6-قلعه والی ، ایلام اشاره کرد.

استان ایلام  19086کیلومتر مربع مساحت دارد و در غرب دامنه سلسله جبال زاگرس قرار گرفته است .600 هزار نفر جمعیت دارد که 180 هزار نفر آن در خود شهر ایلام ساکنند.

این استان با عراق 440 کیلومتر مرز مشترک دارد و مرز مهران نیز امن ترین مرز برای سفر به عتبات عالیات محسوب می شود و علی رغم فقدان امکانات لازم، تردد فراوانی از این مرز به عراق صورت می گیرد.

شهرهای دهلران، ایوان، شیروان و مهران در این استان دارای منابع زیر زمینی نفت و گاز است و قبل از انقلاب نیز در این مناطق چاه حفر شده و نفت نیز استخراج می شد اما اکنون به جز چاه های نفت دهلران، چاه های سایر شهرها پلمپ شده است و منابع زیرزمین نفت این شهرها از عراق استخراج می شود. روزانه از چاه های نفت دهلران 69 هزار بشکه نفت استخراج می شود.

همچنین پنج حوزه مستقل گازی در این استان وجود دارد که 11درصد گاز کشور را تامین می کند.

این استان 14 رودخانه دارد که 2/1 میلیارد متر مکعب از آب استان به عراق سرازیر می شود، اما در عین حال شاهد کشت دیم در این استان هستیم که بازده پایینی دارد اما با این وضعیت نیز ایلام رتبه هفتم کشور را در تولید گندم داراست.

ایلام بیش از 2 میلیون راس دام دارد و بخشی از مردم این استان به دامداری مشغولند که حیواناتی از جمله بز، گوسفند و گاو پرورش می دهند.شیلات استان نیز پتانسیلی بالقوه دارد که با فعال شدن آن فواید فراوانی به استان می رسددر این استان در هر سال 14 هزار تن گوشت قرمز ، 50 هزار تن شیر و 13 هزار تن گوشت سفید تولید می شود.

از صنایع دستی این استان می توان به گلیم بافت و گلیم گل برجسته در ایلام، سرآبله در ایوان و دره شهر؛ قالی بافی و قالیچه گل ابریشم در سرآبله، ایوان و دره شهر اشاره کرد. دیگر صنایع دستی رایج در استان ایلام را دوج بافی، جیغ بافی، نمد مالی، خراطی، و ساخت زیورآلات است.

این استان از لحاظ توسعه و بهره مندی از امکانات در رتبه بیست و نهم کشور قرار دارد . تنها کارخانه این استان کارخانه سیمان ایلام است. در بخش " چوار" ایلام نیز یک کارخانه پتروشیمی در حال احداث است. 

این استان راه آهن ندارد و این تکنولوژی ارتباطی قرن 19 در استان های غربی از جمله ایلام موجود نیست. این استان در هر هفته تنها 4 پرواز دارد.

ایلام آزادراه ندارد،  این استان دارای راه های پرپیچ و خم کوهستانی و خطرناک است وطول بزرگراه های استان نیز حتی به 40 کیلومتر هم نمی رسد و تنها در مبادی ورودی و خروجی شهرها جاده ها نسبتا عریض می شود.

درصد بیکاری رسمی اعلام شده توسط سازمان مدیریت برای استان ایلام بین 9/15 تا 16 درصد است.

سرمایه گذاری در بخش های خصوصی و دولتی بسیار کم شده است چرا که در این استان ترس از بازگشت سرمایه وجود دارد.

نظرات ارسال نظر