استاندار ایلام:چشم امید مردم‌استان برای توسعه به‌هیات دولت دوخته شده است.

استاندار ايلام گفت: چشم اميد مردم اين استان براي دستيابي به توسعه همه جانبه به نشست رييس جمهوري و هيات دولت در اين استان دوخته شده است.

دكتر "محمد احمدي" روز شنبه در ميزگرد خبري خبرگزاري جمهوري اسلامي مركز ايلام بيان كرد:استان‪ ۶۲۰‬هزار نفري ايلام از زمره استانهاي محروم كشور بوده كه با وجود داشتن ظرفيت‌هاي فراوان براي سرمايه‌گذاري، تاكنون در حاشيه قرار گرفته است.

وي ادامه داد:استان ايلام داراي منابع بسيارغني در بخش نفت و گاز است كه مي‌توان باايجاد پالايشگاه نفت وگاز در اين استان بذرهاي نور و اميد را در دل مردمان مرزدار استان كاشت.

وي اظهارداشت: سرمايه‌گذاري در بخش نفت و گاز استان مي‌تواند علاوه‌بر تحول اقتصادي در منطقه، مشكل بيكاري دانش‌آموختگان را تا حدود زيادي مرتفع كرد.

وي افزود: مزيت‌هايي چون كشاورزي، داشتن آبهاي روان و نيروي تحصيل كرده بخش كشاورزي بهترين سرمايه براي توسعه فعاليتهاي كشاورزي است.

احمدي تاكيد كرد: با تسريع در بهره‌برداري از سدهاي در دست اجراي استان مي‌توان شاهد تحولي عظيم در بخش كشاورزي شد.

وي تصريح كرد: طرحهاي بسيار موثري براي استفاده از آبهاي روان در دست اجراست تا جاييكه اكنون يا كار سدسازي در آن آغاز شده يا اينكه در حال مطالعه است.

وي به عنوان مثال بزرگترين طرح آبرساني به مزارع كشاورزي در استان ايلام را ناشي از سد كرخه دانست و خاطرنشان كرد: باتسريع به موقع در بهره‌برداري سد كرخه مي‌توان بخش زيادي از زمينهاي دشت عباس را به زير كشت آبي برد كه بازدهي قابل توجهي براي توسعه محصولات كشاورزي به همراه دارد.

استاندار ايلام گفت: ايجاد منطقه ويژه اقتصادي در خروجي بين‌المللي مهران كه اكنون رفته رفته به‌يكي‌ازمناطق تجاركشورمهم كشور مبدل شده از خواسته‌هاي به حق صادركنندگان كالا در اين منطقه است.

وي اظهارداشت: نزديكي خروجي مهران‌به‌شهرهاي مذهبي عراق، وجود امنيت كامل در اين مسير و مراوده‌هاي فاميلي از زمانهاي گذشته باعث شده كه خروجي مهران به بهترين محور ارتباطي براي صدور كالا و تردد زوار دو كشور مبدل شود.

وي اضافه كرد:علاوه بر اين استان ايلام داراي مزيتهاي مناسبي براي توسعه صنعت گردشگري است كه نيازمند ايجاد زيرساختهايي مانند هتل، راه دسترسي به مكانهاي تفريحي و ديگر خدمات است.

وي يادآور شد: شهر ماداكتو در همجوار دره‌شهر كنوني يكي از آثار باستاني به جاي مانده از دوران اسلامي ساساني است كه با تقويت زيرساختها مي‌توان استان را به قطب صنعت گردشگري كشور مبدل كرد.

وي همچنين مهمترين مشكل استان ايلام را نداشتن راه مناسب دسترسي دانست و گفت: نداشتن راه مناسب استان را در بن بست جغرافيايي قرار داده است.

وي اظهارداشت:سخت‌گذر بودن محورهاي ارتباطي ونداشتن پروازهاي مناسب باعث شده كه سرمايه‌گذاران با اذعان به‌مزيت‌هاي استان اماحاضربه سرمايه‌گذاري در ايلام نيستند.

احمدي در عين حال به نشست چهار جانبه خود با نمايندگان سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور، نماينده رييس جمهور و وزرا پيش از سفر هيات دولت به استان خبر داد.

وي گفت : در اين نشست بر رفع مشكلات موجود استان در بخشهاي مختلف تاكيد شده است.

وي افزود: ‪ ۱۸‬مصوبه در قالب صورتجلسه‌هايي در اين نشستها در هفته گذشته به تصويب اعضا رسيده كه نقش موثري در بهبود وضعيت استان براي قرار گرفتن در مسير توسعه دارد.

وي بدون ذكرآمارو توضيح اضافي اظهارداشت: محورهاي استان پس از كارشناسي در دستگاه‌هاي اجرايي استان در اين نشستها مطرح شده‌اند.

وي گفت: برخي از اين مصوبه‌ها در خصوص تسريع در زمان ساخت طرحهاي در دست اقدام و تخصيص صد درصد اعتبار تا پايان سالجاري كاري است.

استاندار ايلام اضافه‌كرد:برخي‌از مصوبه‌ها نيز كه در قالب اين جلسات مشترك به توافق رسيده در خصوص ايجاد طرح‌هاي بلند مدت و متناسب با توسعه استان است.

وي اظهار داشت : علاوه بر اين اجراي پروژه‌هاي كوتاه مدت و زودبازده نيز براي برنامه سال آينده استان در اين نشستها به توافق اعضا رسيده است.

وي گفت: علاوه بر اين قرار شده كه هفت وزير پيش از برگزاري دومين نشست هيات دولت در ايلام با استقرار در شهرستانهاي مختلف از نزديك با مزيتها و مشكلات شهرستانها آشنا شوند.

وي افزود: خروجي اطلاعات به دست آمده اين هفت وزير به نمايندگي از هيات دولت براي ديگر وزرابه‌مثابه دستورالعمل وبخشنامه هيات دولت و لازم الاجرا است .

وي گفت: اين در حالي است كه پيش از اين دستگاه‌هاي اجرايي استان با تلاش شبانه‌روزي كليه مزيتها در بخشهاي مختلف و مشكلات را دسته‌بندي كرده و در اختيار هيات دولت قرار داده‌اند.

او يادآور شد: جمع‌بندي مشكلات‌ومزيتهاي استان پس ازبررسي در وزراتخانه‌هاي مختلف در نشست هيات دولت مطرح مي‌شوند.

استاندار ايلام ابرازاميدواري كرد،نشست هيات دولت در اين استان گامي مهم براي زدودن غبار محروميت از چهره استان را به همراه داشته باشد.

دومين نشست هيات دولت قرار بود كه چهارشنبه هفته گذشته در استان ايلام برگزار شود كه به سبب تراكم كاري رييس جمهوري به‌هفته جاري موكول شده است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 20ماه و -10روز