پنج‌شنبه 3 بهمن 1398

رشد پدیده تکدیگری در ایلام، معضلی که جامعه را می‌آزارد.

در سالهاي نه چندان دور در نظام سنتي و فرهنگ اجتماعي ايلام، هيچگاه كودكان و زنان بي‌سرپرست مجبور به گدايي نبودند و توسط بستگان و افراد هم طايفه مورد حمايت قرار مي‌گرفتند.

در بافت فرهنگي، اجتماعي ايلام تكديگري اقدامي به شدت ناپسند شمرده شده و تا دهه‌هاي پيش فقر و بي‌كسي كمتر به گدايي منجر مي‌شد.

به اعتقاد بسياري از كارشناسان، تكديگري در ايلام پديده‌اي به نسبت جديد و ناشي از حذف سيستم اجتماعي سنتي، مهاجرت، حاشيه‌نشيني و ريزش لايه‌هاي اجتماعي كم‌بضاعت در جريان گذار از معيشت مبتني بر دامداري و خرده كشاورزي به زندگي جديد است.

به گفته آنان، صرف جمع‌آوري متكديان پاك كردن صورت مساله است و در حل اصل مشكل و رفع ريشه‌هاي اين ناهنجاري اجتماعي تاثير ندارد.

آنان تاكيد مي‌كنند، حل معضل تكديگري نيازمند تلاشهاي جدي براي ريشه‌كني فقر، گسترش رفاه اجتماعي و آگاهسازي مردم در خصوص نحوه كمك به مستمندان است.

معضل تلخ تكديگري در ايلام روز به روز گسترش يافته و هر روز بر تعداد سائلان به ويژه در مركز استان افزوده مي‌شود.

متكديان تمام شيوه‌ها را بكار مي‌برند تا جيب خلق‌الله را خالي كرده و نان خود را بدست آورند.

زن، مرد، پير، جوان و خردسال گدا با برانگيختن احساسات مردم به در منازل و مكانهاي عمومي رفته و بسياري از مردم چون آنان را درمانده مي‌بينند با تكه ناني يا خرده پولي به درخواستشان پاسخ مي‌دهند.

اين گدايان ضمن آلايش محيط انساني باعث ناامني اجتماعي و اقتصادي و ترويج ديگر رفتارهاي ناهنجار از جمله دزدي و خودفروشي مي‌شوند.

"مجيد" ‪ ۱۲‬ساله يكي از اين متكديان است كه به سبب نابينايي پدر مجبور شده براي امرار معاش زندگي خانواده‌اش دست به گدايي بزند.

او مي‌گويد: درست است گدايي كار ناپسندي است ولي براي ما به يك عادت تبديل شده است.

وي افزود: "هيچ وقت آرزوهايي مثل مدرسه رفتن و چيزهاي ديگر را ندارم چون مي‌دانم برايم فراهم نمي‌شود."
يكي ديگر از اين متكديان مي‌گويد: "شوهر معتادم سالها پيش مرا با هفت فرزند رها كرد و رفت."
"نجمه م" كه اهل يكي از استانهاي همجوار است، مي‌گويد: با وجود اينكه زير پوشش يكي از نهادهاي حمايتي قرار دارد ولي به سبب تامين نشدن زندگي‌اش مجبور به گدايي شده است.

وي افزود: دوست دارد مانند بسياري از افراد جامعه در آرامش زندگي كند، اما براي ادامه زندگي راهي جز گدايي سراغ ندارد.

اين در حاليست كه متكديان علاوه بر استقرار در خيابانهاي شلوغ و پر ازدحام ايلام با مراجعه مكرر به در منازل موجب سلب آسايش مردم شده‌اند.

يكي از شهروندان ايلامي مي‌گويد: همه روزه تعداد زيادي از افراد متكدي وقت و بي‌وقت به در منازل وي مراجعه مي‌كند كه موجب نارضايتي مردم شده است.

"منصور قنبري" با بيان اينكه عمده اين افراد زنان جوان و كودكان هستند افزود: دولت بايد براي حل اين معضل اساسي كه روز به روز در ايلام در حال افزايش است، چاره‌اي جدي بينديشد.

مدير كل امور اجتماعي استانداري ايلام نيز در اين خصوص مي‌گويد: كمك مردم به نيازمندان بايد بر اساس معيارهاي خاصي باشد كه با مظلوم‌نمايي تشخيص داده نمي‌شود.

"ناصر خوشخبر" روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا بيان كرد: اين فرهنگ بايد در جامعه نهادينه شود كه موسسه‌هاي خيريه رسمي وجود دارد كه مي‌توانند خيرات مردم را به دست صاحبان حق برسانند.

وي افزود: تكديگري تلاش و كار سالم را به زير سوال مي‌برد و امنيت خانواده و جامعه را به خطر مي‌اندازد.

وي تاكيد كرد: بر اساس قانون تكديگري جرم محسوب مي‌شود و مقابله با آن نيازمند كار بين بخشي همه دستگاه‌هاي اجرايي و حتي نهادهاي غير دولتي است.

خوشخبر تصريح كرد: براي مقابله جدي با اين پديده، بايد افراد نيازمند واقعي از طريق سازمانهاي حمايتي شناسايي شده و در صورت توانايي انجام كار با همكاري اداره كار و صنايع دستي هدايت شغلي شوند.

وي ادامه داد: افرادي هم كه توانايي كار كردن ندارند بايد به كميته امداد و بهزيستي معرفي شده و زير پوشش حمايتهاي اين دو نهاد قرار گيرند.

معاون اجتماعي بهزيستي ايلام نيز گفت: آمار متكديان اين استان رو به افزايش است.

"افتخار كاكايي" به خبرنگار ايرنا بيان كرد: متاسفانه به سبب اجرا نشدن "طرح جمع‌آوري متكديان در ايلام" در سال جاري شمار اين افراد در مقايسه با حتي سال گذشته افزايش چشمگيري يافته است.

وي ادامه داد: در سال گذشته با هماهنگي فرمانداري، شهرداري و نيروي انتظامي ‪ ۲۷۰‬متكدي در سطح شهر ايلام جمع‌آوري و توسط اين نهاد ساماندهي شدند.

كاكايي خواستار اجراي طرح جمع‌آوري متكديان شد و اظهار داشت: بايد توان اجرايي تمام دستگاه‌هاي ايلام براي پيشگيري از تكديگري به عنوان عمده آسيب اجتماعي به كار گرفته شود.

وي گفت: تكديگري به عنوان غده سرطاني جامعه موجب پرورش روحيه تن‌پروري افراد شده كه بايد به عنوان مادر معظلهاي اجتماعي از شيوع آن پيشگيري كرد.

معاون اجتماعي بهزيستي ايلام با ذكر اينكه ‪ ۹۰‬درصد متكديان اين استان غيربومي و از استانهاي همجوار است افزود: تكديگري آسيبهاي اجتماعي ديگري نظير فحشا، بزهكاري، توزيع مواد مخدر و سو استفاده‌هاي جنسي به دنبال دارد.

معاون فرماندار ايلام در اين خصوص گفت: طرح جمع‌آوري متكديان در سال جاري به علت كمبود اعتبار تاكنون اجرا نشده است.

"معروف بسطامي" در گفت و گو با خبرنگار ايرنا بيان كرد: طرح ساماندهي متكديان به صورت جامع نيازمند اعتبارهاي كلان است و در سالهاي گذشته نيز تنها به صورت موردي از طريق نيروي انتظامي، شهرداري و بهزيستي پيگيري و اجرا مي‌شد.

وي ادامه داد: ساماندهي اساسي متكديان نيازمند احداث مركز جامع و مستقل نگهداري اين افراد است كه به سبب كمبود اعتبار اين امر ميسر نيست.

بسطامي اظهار داشت: با توجه به اينكه بيشتر متكديان ايلام غير بومي بوده و در مقاطع و زمانهاي خاصي ظهور مي‌كنند آمار دقيقي از تعداد آنان در دست نيست.

وي خواستار تامين اعتبار مورد نياز براي جمع‌آوري و ساماندهي متكديان استان ايلام شد.

نظرات ارسال نظر