یک استان و یک سینمای فرسوده

وجود مراكز فرهنگي، هنري يكي از نيازهاي جدي هر استان و منطقه براي ارتقاي سطح فرهنگ مردم است.

يكي از اين مراكز سينما بوده كه به عنوان يكي از هنرهاي هفت گانه تاثير قابل توجهي در دروني كردن ارزشها و تعميق باورهاي مختلف ديني، مذهبي، اجتماعي و فرهنگي مردم دارد.

تاريخچه احداث سينما در استان ايلام به سال ‪ ۴۹‬برمي‌گردد كه با وجود اينكه تنهاي سينماي اين شهر بوده متاسفانه با عمر بالا، فرسوده و غير فعال است.

معضل مستهلك بودن تنها سينماي موجود در شهر ايلام باعث بي‌رونقي اين مركز فرهنگي و بي‌رغبتي شهروندان براي مراجعه به اين مكان شده است.

يك شهروند ايلامي در اين خصوص گفت: متاسفانه با وجود اينكه شهر ايلام، مركز استان است ولي تنها سينماي آن نيز غير قابل استفاده است.

"افسانه خدايي" افزود: اين در حاليست كه با توجه به كمبود امكانات در استان رفتن مردم به سينما تاثير زيادي در سرگرمي و پركردن اوقات فراغت خانواده‌ها به خصوص جوانان دارد.

شهروند ديگري معتقد است: فضاي سينما بايد جذابيت داشته باشد تا افراد به خصوص جوانان براي گذراندن اوقات فراغت به اين مراكز روي آورند.

"سعيد مرادي" افزود: فضاي سينماي شهر ايلام استاندارد نيست و بايد تخريب شده و از نو ساخته شود.

وي اظهار داشت: عدم رسيدگي به تنها سينماي مركز استان نشاندهنده بي توجهي مسوولان به مقوله فرهنگ و هنر است.

بسياري از شهروندان ايلامي در گفت و گو با خبرنگار ايرنا خواستار رسيدگي به وضعيت تنها سينماي شهر ايلام شدند.

معاون فرهنگ و ارشاد اسلامي ايلام در اين خصوص گفت: تنها سينماي موجود در شهر ايلام ‪ ۳۵‬سال پيش ساخته شده است.

"واحد زهرايي" روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا بيان كرد:
اين در حاليست كه عمر مفيد يك سينما ‪ ۲۰‬سال است.

وي ادامه داد: مالكيت سينماي اين شهر خصوصي بوده كه صاحب آن چند سال پيش فوت شده است.

وي اضافه كرد: هر گونه تغيير در سينما بايد با رضايت وراث بوده كه تاكنون تمايلي براي بازسازي اين مركز نداشته‌اند.

وي گفت: اين موضوع در چند سال اخير از سوي كميته گسترش سينماي استان مورد بررسي قرار گرفته كه بنا شده فردي اين مكان را خريداري كند.

زهرايي اضافه كرد: سينماي قدس شهر ايلام قرار است با تسهيلاتي كه از سوي اين نهاد به فرد مورد نظر پرداخت مي‌شود تخريب و به مجتمع فرهنگي، سينمايي چند منظوره تبديل شود.

وي گفت: ممكن است در مدت بازسازي اين مكان نارسايي براي علاقه‌مندان به اين مكان بوجود آيد كه در اين مدت پخش فيلم از طريق مجمتع فرهنگي، هنري اين نهاد انجام مي‌شود.

معاون فرهنگ و ارشاد اسلامي ايلام اظهار داشت: چنانچه در وضعيت ظاهري و فيزيكي سينماي ايلام تغييراتي بوجود آيد و سينما با طراحي جديد بازسازي شود در افزايش استقبال مردم به سينما موثر خواهد بود.

شهر ايلام ‪ ۲۲۰‬هزار نفر جمعيت دارد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -6روز