پنج‌شنبه 21 آذر 1398

جوانان ایلامی و دغدغه‌ای به نام جوانی

براساس آمارها بيش از ‪ ۴۰‬درصد از جمعيت ‪ ۶۲۰‬هزار نفري ايلام را جوانان ‪ ۱۵‬تا ‪ ۲۹‬ساله تشكيل مي‌دهند.

اين جوانان كه مقطع تاثيرگذار كودكي و نوجواني زندگي خود را در بحبوحه جنگ تحميلي گذرانده‌اند، انگار كابوسي همواره را با خود به دوش مي‌كشند.

به عقيده مسوولان، ايلام تخريب شده در دوران جنگ در زمان سازندگي آنگونه كه بايد مورد توجه نبوده و در ساخت امكانات رفاهي و تفريحي اين استان اهتمام جدي صورت نگرفت.

زخم محروميت ايلام شايد تاثيرگذارترين عامل بر چهره نسل جوان اين استان باشد كه اكنون حتي از داشتن يك فرهنگسرا محروم هستند.

اين در حالي است كه به گفته كارشناسان علم روانشناسي براي زدودن خاطرات بد دوران دربدري و جنگ، بايد سطح اميد و ميل به زندگي را در جوانان ايلامي تقويت كرد.

خودسوزيهاي پياپي دختران و زنان ايلامي و آنچه كه اكنون در گفته برخي از مسوولان استان "كاهش سن اعتياد در ايلام" ناميده مي‌شود را شايد بتوان از تبعات خستگي و افسردگي ناشي از تجربه بد جنگ در بين جوانان ايلام دانست.

همواره در گفته‌هاي مسوولاني كه به اين استان سفر كرده‌اند، خستگي و افسردگي فضاي عمومي اين استان و تاثير آن بر نسل آينده كشور گوشزد شده است و قولهاي فراواني در خصوص رفع اين معضل داده شده است.

با وجود اين تاكنون هيچ گونه اقدامي در اين خصوص صورت نگرفته است.

يكي از جوانان ايلامي در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، نبود مراكز تفريحي و فرهنگي را از مشكلات عمده نسل جوان اين استان ذكر كرد.

"مجتبي رعدي" گفت: در استان ايلام هيچگونه مكاني براي سپري كردن اوقات فراغت و پرداختن به تفريحهاي سالم وجود ندارد.

وي افزود: نبود مجتمع فرهنگي مجهز و يا فرهنگسرا سبب شده‌است كه انگيزه- اي براي پرداختن به فعاليتهاي فرهنگي و هنري مورد علاقه جوانها وجود نداشته باشد.

يكي ديگر از جوانان ايلامي نيز با بيشمار خواندن مشكلات جوانان ايلامي بيكاري را معضل عمده جوانان اين استان دانست.

"محمود علي‌ياري" اظهار داشت: جمعيت جوان ايلام اكنون با مشكل بزرگ بيكاري و نبود فرصتهاي شغلي در استان مواجه است.

وي افزود: نبود صنايع بزرگ سبب شده است تا فرصتهاي شغلي ايلام محدود به كارگاه‌هاي كوچك باشد.

وي تصريح كرد: فراهم نبودن زمينه جذب دانش آموختگان ايلامي نيز علت عمده مهاجرت آنان به استانهاي ديگر كشور و محروميت اين منطقه از دستاوردهاي علمي فرزندان خود است.

اين جوان ايلامي از مسوولان خواست در برنامه‌ريزيهاي كلان خود جمعيت جوان ايلام را نيز در نظر داشته باشند.

بررسيها نشان مي‌دهد وجود امكانات و ساز و كار مناسب براي بكارگيري از انرژي و شور جواني مي‌تواند با بهره‌گيري از اين نيرو در راه سازندگي كشور از بروز آسيبهاي اجتماعي جلوگيري كند.

اين امكانات همانگونه كه در صحبتهاي نماينده سازمان ملي جوانان در ايلام مورد تاكيد قرار مي‌گيرد بايد از سوي مراجع دولتي در اختيار جوانان قرار گيرد.

به عقيده "ثريا شارقي"، ساخت فرهنگسرا و مراكز تفريحي آموزشي و راه - اندازي تشكلهاي دولتي و غيردولتي با محوريت جوانان نقش موثري در استفاده از ظرفيتهاي نيروي جواني در ايلام دارد.

وي گفت: وجود نيروي جواني در جامعه يك فرصت ارزنده محسوب شده كه بايد زمينه مناسب براي استفاده از اين فرصتها در راستاي ايجاد جامعه‌اي پر شور و با نشاط فراهم شود.

وي افزود: مشاركت دادن جوانان در تصميم‌گيري و تصميم‌سازي براي استفاده از نيروي ذهن خلاق آنان كاهش آسيبهاي اجتماعي را به همراه دارد.

وي تصريح كرد: در اين رابطه تاكنون با تشكيل ‪ ۷۶‬تشكل غيردولتي در ايلام تلاش شده است تا جوانان به عرصه مديريت نهادهاي غيردولتي و فعاليت اين كانونها كشيده شوند.

شارقي آموزش علوم نرم‌افزاري، فراهم كردن امكانات فرهنگي و هنري، ساماندهي جوانان ورزشكار و توجه به طرحهاي پژوهشي جوانان را از جمله فعاليتهاي سازمان ملي جوانان در ايلام عنوان كرد.

وي با اشاره به عضويت بيس از ‪ ۱۰‬هزار جوان ايلامي در تشكلهاي غيردولتي ايلام اظهار داشت: استقبال جوانان ايلامي براي مشاركت در تصميم‌گيريهاي اجتماعي نويدبخش توجه اين نسل به دنياي پيرامون خود و تلاش براي تغيير آن است.

وي افزود: جوانان ايلام درك كرده‌اند تنها كسي كه مي‌تواند ايلام را بسازد اين نسل هستند و اكنون با وجود كمبود امكانات در راستاي بهبود وضعيت اجتماعي و فرهنگي استان گام بر مي‌دارند.

وي گفت: اين نسل اگرچه داغ جنگ را بر چهره كودكي و نوجواني خود دارد اما داراي عزمي راسخ براي ساختن ايلامي با شكوه و آباد است.

شارقي دولت را مكلف به ايجاد امكانات مناسب براي فعاليت جوانان ايلام دانست و بر ضرورت توجه جدي به مشكلات جوانان ايلامي تاكيد كرد.

استان ايلام در غربي‌ترين نقطه ايران و داراي بيش از ‪ ۴۳۰‬كيلومتر مرز مشترك با كشور عراق است.

نظرات ارسال نظر