تجار عراقی خواستار فراهم شدن امکانات بیشتر در مرز مهران شدند.

تجار و بازرگانان عراقي خواستار فراهم شدن امكانات بيشتر در مرز بين‌المللي مهران، فعالترشدن بازارچه

مرزي بهرام‌آباد و راه‌اندازي متقابل بازارچه‌ مرزي در شهر بدره عراق هستند.


به گزارش سرويس اقتصادي ايسنا، تعدادي از تجار و بازرگانان عراقي كه در نمايشگاه توسعه‌ صادرات در استان ايلام شركت داشتند، با خرسندي از بازگشايي مرز مهران، براي شكوفايي و رونق تجارت بين بازرگانان دو كشور، فراهم كردن اولويت‌هاي بخش خدمات بازرگاني از سوي دو كشور ايران و عراق را در اين نقطه مرزي خواستار شدند.


تجار عراقي اين اولويت‌ها را در سه بخش آماده كردن شرايط صادرات كالا و خدمات، سرمايه‌گذاري دو كشوردر زمينه‌ زيرساخت‌هاي بخش خدمات بازرگاني شامل اماكن رفاهي و خدماتي، هتل و رستوارن و سرمايه گذاري دو دولت در تربيت نيروي متخصص مورد نياز اين بخش شامل بازاريان، ويزتورها و كادر علمي شبكه‌ توزيع و پيله‌وري عنوان كردند.


حاصل عبدالصاحب، تاجر شيعه از اهالي شهر حله عراق در اين زمينه به ايسنا گفت: ما مرز مهران را به عنوان گذرگاه رسمي تجارت با ايران مي‌شناسيم و تا به حال نيز تمامي واردات و صادرات خود را از طريق اين مرز انجام داده‌ايم، اما مرز مهران نيازمند فراهم كردن زمينه‌ خدمات تجاري و رفاهي است كه طرف ايراني كارهاي خوبي انجام داده، اما در اين سوي مرز از سوي دولت ما كاري انجام نشده و اميدواريم هرچه سريعتر كارها از سوي عراق شروع شود تا دو طرف مرز به صورت متوازن زيرساختهاي تجارت را فراهم كنند.


خليل مرحبا نيز كه از بازرگانان كوت است در اين زمينه اظهار داشت: عسل، گردو، گليم نقش برجسته، شيشه، لوازم پلاستيك، گياهان دارويي، مواد معدني، نوشابه و پارچه و لوازم برقي از جمله كالاهايي است كه ما از طريق اين مرز به عراق وارد مي‌كنيم.


وي افزود: تقويت زيرساختهاي لازم تجارت از سوي دو كشوردر مرز مهران،مزيت فوق‌العاده‌اي براي رونق گرفتن تجارت كالاو ايجاد اشتغال و تقويت روابط حسنه ديپلماتيك در آينده است كه بايد هرچه سريعتر در اين مرز انجام شود.


عدنان راحل از تجار كربلا نيز گفت: اين مرز در زمان صدام به خاطر شيعه بودن مردم دو طرف مرز بسته بود و امروز رونق نسبي يافته است اما هنوز نتوانسته‌ايم از همه ظرفيت‌هاي گمرك، پايانه و بازار مرزي و ايجاد تشكل‌هاي صادراتي بازگان و پيله‌وران استفاده كنيم. اما به تدريج اين مسايل با راه‌اندازي بازارچه مرزي در داخل خارك بدره عراق و قعال‌تر شدن بازارچه‌ مرزي بهرام‌آباد حل مي‌شود.


وي اضافه كرد: بازارهاي عراق به محصولات ايراني اعتماد خاصي دارند و كالاي ايران در عراق از اعتبار ويژه‌اي برخوردارند و اين براي گسترش صادرات ايران از اين مرز فرصت طلايي محسوب مي‌شود.


مرز بين‌المللي تهران از سال 82 بعد از سرنگوني دولت صدام در عراق بروي زوار و صادرات كالا گشوده شد و در سال‌هاي 82 و 83 بيش از 670 ميليون دلار كالا از اين طريق اين مرز به عراق صادر شد. در سال 83 بيش از 55 هزار و 694 دلار از اين مرز به كشور وارد شده و امسال نيز تا به حال بيش از 70 هزار دلار كالا به عراق صادر شده است.


درآمد بازارچه‌ مرزي مهران نيز در سال 83 بيش از يك ميليارد و 192 ميليون و 644 درآمد داشته است.

در اين مرز هم اكنون بزرگترين پايانه مرزي خاورميانه در حال ساخت است و عمليات جاده چهاربانده مهران به مرز با 80 درصد پيشرفت فيزيكي در حال انجام است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 4روز