پاکسازی میادین مین در ایلام ‪ ۱۵‬سال دیگر طول می‌کشد

فرمانده تيپ اميرالمومنين(ع) در ايلام گفت: روند پاكسازي ميادين مين به جاي مانده از دوران دفاع مقدس در اين استان در صورت كار مستمر ‪ ۱۵‬سال ديگر طول مي‌كشد.

سردار جواد دولت‌آبادي روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرناافزود:
از سال ‪ ۷۰‬تاكنون از يك ميليون و ‪ ۳۰۰‬هزار هكتار مناطق آلوده به مين در نوار مرزي استان ايلام با عراق ‪ ۲۵۵‬هزار هكتار پاكسازي شده است.

وي ادامه داد: اين در حالي است كه مناطق پاكسازي شده نيز به سبب حجم بالاي مواد منفجره به صورت كامل پاكسازي نشده است.

وي اظهارداشت: در جريان پاكسازي مناطق آلوده به مين در استان ايلام تاكنون هشت نفر شهيد و شش نفر به مقام جانبازي نايل آمده‌اند.

دولت‌آبادي تاكيد كرد: برخي از مناطق دست نخورده در نوار مرزي دهلران وجود دارد كه اقدامي براي پاكسازي آنها انجام نشده است.

وي يادآور شد: بخشي از مواد منفجره به جاي مانده از جنگ تحميلي در اين مناطق بر اثر سيل، باران و آبهاي فصلي جا به جا شده كه باعث گسترش و پراكندگي اين مواد در بخش وسيعي از نوار مرزي استان شده است.

وي در عين حال گفت: نيروهاي تيپ اميرالمومنين(ع) ايلام براي پاكسازي مناطق آلوده به مين اين استان از آمادگي كامل برخوردار هستند.

وجود طولاني‌ترين مرز مشترك ايران با عراق در ايلام به طول ‪ ۴۳۰‬كيلومتر باعث شده در دوران دفاع مقدس بيشترين حجم آلودگي به مين و مواد منفجره در نوار مرزي اين استان واقع شود.

بقاياي مين و مواد منفجره در نوار مرزي استان ايلام تاكنون باعث مرگ و نقض عضو صدها نفر شده است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 17سال و 18ماه و -15روز