سه‌شنبه 6 خرداد 1399

ده میلیارد ریال برای جابه‌جایی روستای تاریخی سرابکلان ایلام اختصاص یافت.

مدير اداره‌كل ميراث فرهنگي و گردشگري ايلام از اختصاص 10 ميليارد ريال براي جابه‌جايي روستاي در حال تخريب سرابكلان مربوط به دوره ساساني خبر داد.


فريدون محمدي با اعلام اين خبر به خبرنگار ميراث فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) گفت: موافقت سازمان مركزي ميراث فرهنگي و گردشگري كشور را با جابه‌جايي اين طرح كسب كرده‌ايم و اعتبار يادشده را براي اين امر هم گرفته‌ايم. اين جابه‌جايي در سال 85 انجام مي‌شود.


وي با اشاره به اينكه روستاي تاريخي - باستاني سرابكلان از آثار مربوط به دوره‌هاي ساساني - اسلامي است، افزود: اين روستاي ارزشمند تاريخي در سال‌هاي اخير به‌دليل ناكافي بودن امكانات، نارسايي قوانين و معماري جديد، مورد تعرض و در آستانه تخريب قرار گرفته بود.


محمدي اظهار داشت: اين روستاي تاريخي كه در شهرستان شيروان چرداول قرار دارد، به‌دليل بنا شدن روستاي جديد سرابكلان و ساخت و سازهاي روستايي در حريم آن مورد تعرض قرار گرفته و فقط تغير مكان روستاي جديد مي‌تواند از تخريب آن جلوگيري كرد.


مدير كل ميراث فرهنگي و گردشگري ايلام اضافه كرد: در روستاي تاريخي سرابكلان ساختمانهاي منحصر به فرد دو طبقه ديده مي‌شود كه در ساخت آنها از ملات گچ و قلوه سنگ استفاده شده است.


شهر تاريخي سرابكلان در 50 كيلومتري مركز استان ايلام قرار دارد و در صورت توجه مي‌تواند به كانون توجه گردشگران تبديل شود.

نظرات ارسال نظر