یک‌شنبه 11 خرداد 1399

دستگاه برنامه‌ریزی استان فاقد استراتژی و برنامه‌ی عملیاتی برای خروج ایلام از توسعه‌نیافتگی است.

در سال‌هاي اخير با توجه به رويكرد محروميت‌زدايي دولت، جهت‌گيري خاصي براي افزايش اعتبارات عمراني استان ايلام انجام شده است اما با وجود عمق محروميت در استان و نياز آن به اين اعتبارات، بسياري از مديران، كارشناسان و برنامه‌ريزان استان ايلام از عدم تخصيص كامل اعتبارات دستگاه‌هاي اجرايي استان در دو سال اخير به شدت انتقاد مي‌كنند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، آنان بر اين باورند كه دستگاه‌هاي برنامه‌ريز استان فاقد استراتژي و برنامه‌ي عملياتي براي خروج استان از توسعه‌نيافتگي هستند و كارشناسان تخصيص بودجه‌ي استان از جذب كامل و هزينه‌ي آن در پروژه‌هاي عمراني و ايجاد منطقه‌ي اعتباري جديد براي افزايش بودجه‌ي ايلام عاجز بوده‌اند.

يكي از مديران دستگاه‌هاي اجرايي استان با امتناع از ذكر نام و سمت خود، در اين زمينه به خبرنگار ايسنا گفت: سال گذشته تنها 62 درصد اعتبارات سازمان مربوطه‌اش تحقق پيدا كرده و در سال جاري نيز تاكنون تنها 38 درصد اعتبارات آن تخصيص يافته است.

وي افزود: به نظر مي‌رسد باز هم روند جذب اعتبارات در استان ناقص باشد و بسياري از طرح‌هاي عمراني روند اجرايي كندتري به خود بگيرند.

يكي از فرمانداران استان ايلام نيز ضمن انتقاد از روند كند و ناقص تخصيص اعتبار به شهرستان‌ها گفت: بسياي از طرح‌هاي عمراني شهرستان‌ها نظير مجتمع‌هاي فرهنگي، كتابخانه، طرح‌هاي ورزشي و آموزشي به علت عدم تامين اعتبار به صورت كامل داراي تاخير زيادي مي‌باشند.

وي ضمن اشاره به مبادلاه‌ي موافقت‌نامه‌هاي اصولي بين سازمان مديريت و برنامه‌ريزي و دستگاه‌هاي اجرايي افزود: در صورت تعلل سازمان مديريت باز هم حجم زيادي از بودجه‌ي استان جذب نخواهد شد و استان محروم ايلام از حجم بسيار زيادي از سهم بودجه‌اي خود بي‌بهره خواهد بود.

وي تصريح كرد: به علت تخصيص ناقص اعتبارات در سال‌هاي گذشته، حجم زيادي از اعتبارات صرف جريمه‌ي ديركرد به پيمانكاران شده است و از طرف ديگر به علت تاخير در بهره‌برداري از پروژه‌هاي عمراني، برخي از آنها توجيه اقتصادي خود را از دست داده‌اند و هزينه‌ي فرصت ساخت آنها را بالا برده‌اند.

يكي از اعضاي شوراي شهر ايلام نيز ضمن اشاره به تخصيص تنها 50 درصد اعتبارات عمراني كه قرار بود در سال گذشته به شهرداري ايلام پرداخت شود، گفت: با وجود اين كه قرار بود 4 ميليارد تومان به شهرداري ايلام اختصاص يابد، در سال گذشته تنها 2 ميليارد به شهرداري اختصاص يافته است.

وي بيان كرد: تخصيص نيافتن كامل اعتبارات شهرداري بسياري از پروژه‌هاي مهم و اساسي سطح شهر را راكد گذاشته و خلل جبران‌ناپذيري به روند بهسازي شهر وارد آورده است.

وي اظهار داشت: با توجه به نرخ تورم سالانه، اجراي اين پروژه‌ها در سال‌هاي آتي با هزينه‌ي بيشتري همراه خواهد بود كه بايستي حتما از تاخير در اجراي آنها جلوگيري كرد.

يكي از اساتيد مديريت و برنامه‌ريزي هم در اين زمينه به ايسنا گفت: در سطح استان ايلام برنامه‌ي جامع، علمي و راهبردي براي توسعه وجود ندارد و بدنه‌ي كارشناسي و مديريتي در ايلام فاقد رويكرد توسعه نسبت به مسائل استان هستند.

وي افزود: در حالي كه در ديگر استان‌هاي كشور ظرفيت‌هاي جديد بودجه‌اي و اعتباري تعريف مي‌شود و از راه‌هاي مختلف بودجه‌هاي ملي براي آن استان‌ها گرفته مي‌شود، استان محروم ايلام از جذب اعتبارات مصوب خود نيز عاجز است.

گفتني است طبق اذعان مديران دستگاه‌هاي دولتي استان ايلام، امسال تاكنون تنها 50 درصد اعتبارات عمراني پروژه‌هاي استان اختصاص يافته است اين در حالي است كه بسياري از دستگاه‌ها براي دريافت بودجه‌ي جاري نيز با مشكلات جدي روبه‌رو هستند.

نكته‌ي جالب توجه اين است كه تمامي مديراني كه در گفت‌وگو با ايسنا از وجود اين مشكل ابراز نگراني و نارضايتي كردند، حتي حاضر به اعلام نام خود و درج آن در گزارش نبودند. چرا كه به قول آنان اين امر هم مي‌تواند به نوعي در مشكل سازمان متبوعه‌شان تاثيرگذار باشد!

گفتني است، مجموع اعتبارت جاري وعمراني امسال استان ايلام بيش از 110 ميليارد تومان بوده است.

نظرات ارسال نظر