وزارت نفت:هیچ مجوزی صادر نکرده‌ایم

استاندار ايلام گفت: رايزني‌ها براي ساخت پالايشگاه نفت در استان با چند شركت خارجي و داخلي انجام شده و در حال مذاكره هستيم.

دكتر سيدمحمد احمدي با اعلام اين خبر به خبرنگار ايسنا افزود: ساخت پالايشگاه نفت در استان از نظر ما حياتي است و با توجه به وجود ذخاير فراوان اين نعمت خداداي بايد هرچه سريع‌تر مقدمات ساخت يك پالايشگاه مجهز فراهم شود.

وي با اشاره به اين كه هم اكنون از تنگ بيچار تا فكه، يا در حال لرزه‌نگاري براي اكتشاف نفت و يا استخراج آن توسط شركت‌هاي ايراني، نروژي و چيني هستيم، گفت: استان ايلام از نظر ذخاير نفت و گاز سومين استان كشور است و بر اساس مطالعات انجام شده، حدود 3.15 درصد ذخاير نفت مناطق خشكي ايران معادل ‌11.87 ميليارد بشكه را در قلمرو خود دارد.

احمدي با اشاره به ذخاير ‌11 درصد گاز موجود در استان كه معادل ‌14 تريليون فوت مكعب است، گفت: هم اكنون عمليات ساخت پالايشگاه بزرگ گاز ايلام با بيش از ‌60 درصد پيشرفت فيزيكي در حال اجراست و تاكنون مراحل طراحي، تامين تجهيزات و ساخت آن در حال اجراست و سال آينده فاز اول آن به بهره‌برداري برسد كه علاوه بر تامين گاز شهري استان اشتغال‌زايي فراواني نيز دارد.

وي بيان كرد: با توجه به وجود ذخاير غني نفت و گاز و ساخت پالايشگاه گاز و شروع ساخت پالايشگاه نفت در آينده، راه‌اندازي صنايع پتروشيمي در استان و توجه به محصولات زير بخش نفت كه ارزش افزوده بالا دارند رونق خواهد گرفت.

استاندار ايلام تصريح كرد: كارخانه‌ پتروشيمي ايلام نيز هم اكنون توسط شركت ملي پتروشيمي ايران در حال ساخت و مناقصه آن نيز در حال اجراست كه زمان بهره‌برداري از آن سال ‌86 تعيين شده است.

احمدي با تاكيد بر ضرورت آغاز مطالعه‌ ساخت پالايشگاه نفت استان افزود: هم اكنون هفت ميدان نفتي در استان شناسايي شده كه از اين تعداد از پنج ميدان نفت استخراج و به پالايشگاههاي جنوب كشور منتقل مي‌شود.

به گزارش ايسنا، اين در حالي است كه مقامات شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي كه متولي احداث و توسعه پالايشگاه‌هاي كشور مي‌باشد، موضوع ساخت پالايشگاه نفت ايلام را تاييد نكرده و يادآور شدند كه در برنامه چهارم هيچ بودجه‌اي اعم از مطالعاتي يا اجرايي براي ساخت پالايشگاه نفت در ايلام در نظر گرفته نشده است. همچنين شركت هيدرو زاگرس (شعبه ايراني شركت نورسك هيدرو نروژ) از انجام هر نوع مذاكره با استانداري ايلام براي احداث پالايشگاه نفت توسط اين شركت اظهار بي‌اطلاعي كردند.

گفتني است شركت هيدرو در استان ايلام تنها در بلوك اكتشافي اناران در اطراف دهلران مشغول به كار است.

نظرات ارسال نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 14سال