یک‌شنبه 24 آذر 1398

شهرکهای صنعتی بستر شکوفایی صنعت نوپای ایلام

اگر چه زمان زيادي از احداث شهركهاي صنعتي در ايلام نمي‌گذرد، اما در اين مدت اين شهركها توانسته‌اند به عنوان بستري براي شكوفايي صنعت نوپاي ايلام معرفي شوند.

صنعتي شدن و احداث واحدهاي توليدي يكي از محورهاي اصلي توسعه و شكوفايي اقتصادي استان ايلام است.

اين فرآيند اگرچه به عنوان رويكردي نوين در ايلام آغاز شده است اما با توجه به سابقه كم و تازه تاسيس بودن واحدهاي صنعتي در اين استان توانسته است به نتايج درخشاني در بكارگيري توان و ظرفيتهاي آشكار و پنهان ايلام دست يابد.

روند رو به رشد توسعه صنعتي در ايلام نيازمند ساماندهي و فراهم كردن امكانات براي كارايي بيشتر واحدهاي صنعتي و افزايش عملكرد مطلوب آنها است كه اين موضوع ضرورت احداث شهركهاي صنعتي را بيش از پيش آشكار مي‌كند.

اگر بنا به نظر كارشناسان، صنعتي شدن را تنها راهكار شكوفايي اقتصادي دانست احداث شهركهاي صنعتي به عنوان بستر توسعه در كانون توجه قرار مي- گيرد.

وجود شهركهاي صنعتي اكنون از مولفه‌هاي توسعه صنعت در هر منطقه به شمار مي‌رود.

كارشناسان ساز و كار شهركهاي صنعتي نوين را برگرفته از مدل سنتي بازارچه‌هاي صنفي مي‌دانند.

شهركهاي صنعتي را مي‌توان ساز و كار تكامل يافته وجود بازارچه‌هايي همچون بازار زرگرها، مسگرها و كفش دوزان در روزگار گذشته دانست.

احداث شهرك صنعتي در ايلام از سال ‪ ۱۳۷۳‬همپا با صنعت نوپايي اين منطقه آغاز شد و با توجه به مدت زمان اندك فعاليت خود توانسته است نقشي تاثير گذار در رونق بخش صنعت داشته باشد.

صاحبان صنايع در ايلام احداث شهركهاي صنعتي را نقطه عطفي در روند صنعتي شدن استان و تسهيل در استفاده از امكانات و افزايش عملكرد خود مي‌دانند.

"هوشنگ اسكندرپور" كه از صاحبان صنايع ايلام است، وجود شهركهاي صنعتي ايلام را راهگشاي مشكلات عديده توليدكنندگان دانست.

وي گفت: فراهم كردن امكانات رفاهي، تامين زمين مورد نياز صنايع و خدمات رساني به توليدكنندگان از دستاوردهاي وجود شهركهاي صنعتي است.

وي تجمع واحدهاي توليدي در شهركهاي صنعتي را در صرفه‌جويي هزينه‌هايي همچون برق، زمين، حمل و نقل و بازاريابي بسيار موثر عنوان كرد.

وي افزود: احداث شهركهاي صنعتي و برخورداري صاحبان صنايع از خدمات اين شهركها تامين و تسهيل‌كننده توسعه و رشد صنعت در استان ايلام است.

در فرآيند صنعتي شدن توجه به محيط زيست نيز از ديگر لازمه‌هاي توسعه در همه زمينه‌هاست.

جهان صنعتي اكنون با چالشي بزرگ به نام حفظ محيط زيست روبه رو است.

اگر شكوفايي صنعت تضمين‌كننده رفاه جامعه است به همان مقدار آلودگي محيط زيست مي‌تواند اين رفاه را با خطرهاي جدي رو به رو كند.

از اين منظر نيز تجمع صنايع در يك نقطه و اعمال سياستهاي زيست محيطي نيز ضرورت وجود شهركهاي صنعتي را صد چندان مي‌كند.

يك كارشناس صنايع نيز وجود شهركهاي صنعتي را براي ساماندهي به وضعيت صنايع و مطلوب‌سازي وضعيت برخي صنايع آلاينده ضروري دانست.

"فرمان آراسته" تجمع صنايع در محدوده شهرك صنعتي را در كاهش هزينه تمام شده، راه‌اندازي صنايع و دفع آلاينده‌هاي صوتي و زيست محيطي بسيار موثر خواند.

وي گفت: تامين زمين، امكانات زير بنايي اعم از برق و آب و مخابرات، تامين امنيت واحدها و نزديكي صنايع به منظور ايجاد واحدهاي اقماري و زنجيره‌اي از فوايد وجود شهرك صنعتي است.

اين كارشناس تاكيد كرد: براي نيل به توسعه صنعتي و شكوفايي اين بخش بسترسازي ضرورت دارد كه شهركهاي صنعتي به عنوان بستري براي توسعه اين امكان را فراهم مي‌كند.

مدير عامل شهركهاي صنعتي ايلام نيز بر نقش موثر شهركهاي صنعتي در شكوفايي اين بخش در ايلام تاكيد كرد.

"گودرز كريمي" در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: احداث نخستين شهرك صنعتي در سال ‪ ۱۳۷۳‬اگرچه با بيم و اميد انجام شد اما با گذشت حدود ‪ ۱۰‬سال تاثير خود را بر بخش صنعت استان نشان داده است.

وي افزود: احداث بيش از ‪ ۳۰۰‬واحد صنعتي در شهرك و استقبال سرمايه‌گذاران براي ايجاد واحدهاي صنعتي از دستاوردهاي درخشان شهركهاي صنعتي در ايلام بوده است.

وي تصريح كرد: به همين منظور براي ايجاد و توسعه شهركهاي صنعتي اكنون كار واگذاري زمين در شهركهاي مهران، دهلران، سرابله و ايوان نيز آغاز شده است.

كريمي گفت: علاوه بر اين كارهاي مقدماتي ايجاد شهركهاي صنعتي در شهرستانهاي آبدانان، دره‌شهر و شهرك صنعتي شماره دو ايلام جريان دارد.

وي با تاكيد بر ضرورت احداث و تكميل شهركهاي صنعتي به منظور رشد صنعت در ايلام تصريح كرد: تكميل و تقويت زيرساختهاي صنعتي اين استان دستكم به ‪ ۸۰‬ميليارد ريال اعتبار نياز دارد.

كريمي اظهار داشت: اين ميزان اعتبار براي كار خريد زمين، تسطيح، خاكبرداري و خاكريزي و ايجاد تسهيلاتي مانند آب، برق و تلفن در شهركهاي صنعتي استان ايلام مورد نياز است.

وي ادامه داد: با توجه به موافقت هيات دولت در سالهاي گذشته با ايجاد هشت شهرك صنعتي جديد در استان ايلام بايد با جذب اعتبارهاي به موقع زمينه‌اي براي تسريع در راه‌اندازي واحدهاي صنعتي در اين شهركها فراهم شود.

وي تاكيد كرد: در صورت تامين به موقع اعتبارهاي امسال نيز كار ساخت سه شهرك صنعتي جديد در ايلام آغاز مي‌شود.

نظرات ارسال نظر