یک‌شنبه 15 تیر 1399

تهیه‌ی طرح مادر توسعه‌ استان برای ارایه‌ در هیات دولت

نماينده‌ي مردم دهلران، دره‌شهر و آبدانان در مجلس شوراي اسلامي، گفت: دومين جلسه‌ي هيات دولت در استان‌ها بعد از استان خراسان جنوبي در استان ايلام تشكيل مي‌شود كه اكنون نمايندگان و مديران استان در حال طراحي يك طرح مادر براي توسعه‌ي ايلام هستند كه در آن جايگاه هر شهرستان مشخص و محور اصلي، ارتقاء استان است.


دكتر عادل آذر در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بيان كرد: دستور كار هيات دولت در استان بر سه مبناي بيكاري، فقرزدايي و توسعه خواهد بود كه بنا است پروژه‌هاي بزرگي در بعد انرژي، نفت، كشاورزي، و مزيت مرز عراق، گمرك و بازارچه مرزي مهران مورد بحث قرار گيرد.


وي افزود: پرداختن به بيكاري مزمن و فقر جدي ايلام، راه‌آهن جنوب غربي، گازرساني به جنوب ايلام، گسترش شبكه‌ي حمل و نقل ريلي، تسريع در راه ايلام، صالح‌آباد – دهلران به عنوان مهم‌ترين محور استاني، توسعه صنعت و سرمايه‌گذاري و توجه به عمران شهرهاي محروم استان از ديگر اولويت‌هاي اين جلسه است كه مورد بحث قرار مي‌گيرد.


عضو كميسيون برنامه و بودجه گفت: بزرگ‌ترين معضل استان از نظر توسعه اين است كه در برنامه‌ريزي كلان كشور و سند چشم‌انداز استراتژيك، ايلام در پيكره‌ي كشور پيش‌بيني نشده است. بنابراين ضروري مي‌نمايد برنامه‌ريزان و هيات دولت، درصدد تعريف نقش استراتژيك استان ايلام برآيند كه اين نقش مي‌تواند در حوزه‌ي ترانزيت، زيربنايي، انرژي و كشاورزي باشد كه بايد به شكل علمي و روش‌هاي فني اين ابهام كشف شود.


وي اظهار داشت: در كنار اين نقش، تعريف نيروي انساني به عنوان عامل كليدي و موتور محركه‌ي توسعه‌ي استان با ايجاد مهارت كافي براي كارآفريني لازم است.


آذر ابراز اميدواري كرد: با توجه به آغاز به كار دولت جديد، حضور دولت در ابتداي كار خود در استان و آشنايي با مسايل، مصائب و مشكلات ايلام زمينه براي توجه ويژه‌ي مديران كشور به استان محروم كمتر توسعه ايلام فراهم آيد.


نماينده‌ي مردم دهلران، دره‌شهر و آبدانان تصريح كرد: اگر اين اتفاق مبارك در ايلام بيفتد و حدود پانصد ميليارد تومان از اين سفر عايد ايشان شود، تحول و تحرك بسيار چشمگيري در افق زماني سه تا پنج سال آتي در استان صورت مي‌گيرد.

نظرات ارسال نظر