دوشنبه 1 مهر 1398

مهران کلید دستیابی به بازار عراق است.

فرماندار مهران گفت: خروجي و بازارچه بين‌المللي اين مهران كليد دستيابي به بازار عراق است.

"حجت اسماعيلي" روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا بيان كرد: بر خلاف ادعاي مسوول صادرات گمرك كشور، اكنون كليه امكانات براي تسهيل در كار صادرات در اين خروجي فراهم است.

در روزهاي گذشته مسوول صادرات گمرك كشور در قالب بخشنامه‌اي هر گونه صادرات به غير از ميوه و تره‌بار را به سبب كمبود تجهيزات در خروجي مهران ممنوع اعلام كرده بود.

اين اقدام مسوول صادرات گمرك كشور در روزهاي گذشته سبب نارضايتي فعالان بخش صادرات استان ايلام شده است.

وي ادامه داد: خروجي مهران در حالي كه در گذشته يك تهديد محسوب مي‌شد اكنون به فرصت مناسبي براي توسعه صادرات مبدل شده و متناسب با آن امكانات موثري براي صادرات در اين مرز مهيا شده است.

وي اظهار داشت: اكنون بازارچه موقت اين شهرستان به صورت كامل محصور شده و با ايجاد غرفه‌هاي تجاري، ساماندهي امور كارگري، ايجاد سرويسهاي بهداشتي و سرويسهاي اياب و ذهاب هيچ گونه مشكلي در خصوص صادرات وجود ندارد.

وي اضافه كرد: علاوه بر اين حدود ‪ ۶۰‬هزار متر محوطه بازارچه آماده آسفالت شده كه در روزهاي آينده عمليات اجرايي آن آغاز مي‌شود.

اسماعيلي گفت: كليه امكانات از قبيل آب، برق، تلفن و ايجاد غرفه اداري براي استقرار گمرك در خروجي مهران تامين شده است.

او افزود: اين در حالي است كه گمرك به عنوان متولي صادرات تاكنون همپاي استانداري ايلام و فرمانداري مهران بخش جاري اين خروجي را تجهيز نكرده است.

فرماندار مهران گفت: خروجي مهران در حالي كه در روزهاي نخست تنها داراي يك سيم خاردار بود اكنون كليه امكانات و تجهيزات لازم براي صدور كالا در اين مرز فراهم شده است.

وي تصريح كرد: اكنون برخي بدون توجه به كارهاي انجام گرفته مي‌خواهند در قالب بخشنامه‌اي استان ايلام را از اين مزيت محروم كنند.

وي گفت: خروجي مهران مهمترين محور حيات اقتصادي ايلام است كه صدور بخشنامه صادرات گمرك كشور در اين مرز به معناي تضعيف و محروم كردن استان از توسعه اقتصادي است.

اسماعيلي تاكيد كرد: امكانات و تجهيزات مناسبي كه در خروجي مهران وجود دارد در مقايسه با ديگر بازارچه‌ها با قدمتي ‪ ۱۰‬ساله هيچگونه كم و كسري ندارد.

وي يادآور شد: در بازديد هياتهايي از وزارتخانه‌هاي كشور و بازرگاني از خروجي مهران، اين مرز را سامان يافته‌ترين بازارچه كشور دانستند.

وي گفت: خروجي مهران با وجود حجم بالاي صادرات به عراق در ماه‌هاي اخير هيچگونه قاچاق كالايي در آن گزارش نشده است.

وي تصريح كرد: خروجي مهران با اين اهميت و اعتمادي كه در بين تجار ايراني و عراقي دارد نبايد با ندانم كاري و در قالب صدور بخشنامه‌هايي مورد بي‌مهري قرار گيرد.

وي تاكيد كرد: خروجي مهران قبل از اينكه سود اقتصادي به همراه داشته باشد باعث تامين امنيت شده است.

وي گفت: مردم استان ايلام و شهرستان مهران در دوران دفاع مقدس تاكنون با حراست از مرز مهران بايد اكنون از مزيت گشايش اين خروجي بهره‌مند شوند.

وي از نمايندگان استان ايلام در مجلس شوراي اسلامي خواست براي تثبيت موقعيت راهبردي خروجي مهران بيش از پيش تلاش كنند.

خروجي مهران يكي از مهمترين كانونهاي تردد زوار و صدور كالاي ايراني به عراق است.

از زمان رژيم صدام تاكنون بيش از ‪ ۱۳‬ميليون زاير از طريق خروجي مهران راهي شهرهاي مذهبي عراق شده‌اند.

علاوه بر اين سالانه بيش از ‪ ۸۰‬ميليون دلار كالاي غيرنفتي از طريق خروجي مهران راهي شهرهاي عراق مي‌شود.

نظرات ارسال نظر