رمضان و دستهای سبز نیایش به درگاه باریتعالی

صداي خوش اذان از هر كوي و بام روستا در هوهوي نسيم خنك سحرگاه مي‌پيچد و عطر دل‌انگيز معنويت را در فضاي محله پخش مي‌كند.

با آغاز ماه مبارك رمضان اهالي روستاها و شهرهاي ايلام بر اساس سنتي قديمي با گفتن اذان بر بامها و در محله‌هاي قديمي خود را به گرفتن روزه و لب فروبستن از اميال مادي دعوت مي‌كنند.

اين رسم اگر چه در مناطق شهري ايلام كمرنگ شده است اما هنوز در روستاهاي ايلام مي‌توان صداي بانگ اذان را از هر خانه شنيد كه همصدا با موذن شروع روزي ديگر از ماه خودسازي را نويد مي‌دهد.

مردم ايلام كه همواره به دينداري و معنويت گرايي شهره بوده‌اند امسال نيز با گذشت بيش از ده روز از ماه مبارك رمضان دل به عطر معنوي عبادت سپرده- اند و بر سفره ميهماني خدا نشسته‌اند.

اندكي مانده به افطار بازار ايلام مملو از جمعيتي است كه با خريد شيريني و حليم و ديگر تنقلات گوش به آواز "ربنا" سپرده‌اند و با حضور در جمع گرم خانواده روزه خود را افطار مي‌كنند.

دعوت كردن خويشان و نزديكان بر سفره ساده اما پربركت افطار كه با نان داغ و شير و خرما تزيين شده است از جمله رسمهاي كهن مردم ايلام است.

كمك كردن به مستمندان نيز از كارهاي ديگري است كه مردم ايلام در اين روزها به آن مي‌پردازند.

يكي از شهروندان ايلامي ماه رمضان را بزرگترين فرصت براي زدودن دل از غبار ماديگرايي و گناه دانست.

"احسان سليماني" گفت: ماه رمضان فرصتي است تا با نگاه به اعمال يكساله خود نور معنويت را به خانه دلها مهمان كرد.

وي افزود: لب فروبستن از خوردن و آشاميدن و دوري از گناه در اين ماه انسان را به فطرت پاك خود باز مي‌گرداند.

وي تصريح كرد: روزه‌داري پير و جوان و زن و مرد لبيكي است به دستور خداوند كه انسان را به رستگاري و سرمنزل مقصود مي‌رساند.

شهروند ايلامي ديگري بهار رمضان را فرصتي براي شكوفايي گل معنويت در دلها عنوان كرد.

"محمد ظهوري" اظهار داشت: بهار رمضان شكوفايي معنويت است و دستهاي سبز نيايش كه بر آستان كبريايي به تضرع و طلب مغفرت دراز شده است.

وي گفت: دروازه لطف آستان حضرت دوست همواره به روي بندگان گشوده است اما نزديكي عابد و معبود در اين برهه لطف خاص ديگري دارد.

وي شبهاي قدر و سحرگاه و غروب رمضان را زيباترين لحظات عمر انسان دانست و تاكيد كرد: سخت زيانكار هستند كساني كه از اين فرصت براي نزديكي هر چه بيشتر به پروردگار استفاده نكنند.

نماينده ولي‌فقيه در استان و امام جمعه ايلام نيز ماه مبارك رمضان را بهترين فرصت براي خودسازي و شست و شوي دل از هوسهاي مادي و شيطاني دانست.

حجت‌الاسلام والمسلمين "محمدنقي لطفي" در گفت و گو با خبرنگار ايرنا بيان كرد: دوري از ماديات و شست و شوي دل در چشمه پاك قرآن در ماه مبارك رمضان بهترين فرصت براي شكوفا كردن دلها در بهار معنويت است.

وي تصريح كرد: با توجه به روايات در ماه مبارك رمضان درهاي جهنم بسته مي‌شود و خداوند با گشودن درهاي رحمت راه را براي استغفار و طلب مغفرت بندگان باز مي‌كند.

وي روزه‌گرفتن در ماه مبارك رمضان را دانشگاهي براي خودسازي و فرصت مغتنم ارزيابي كارهاي خود در يكسال گذشته عنوان كرد.

حجت‌الاسلام و المسلمين لطفي از مردم خواست با برگزاري آيينهاي اين ماه مبارك، عطر معنويت را مهمان دلهاي خود كنند.

وي كمك به مستمندان، برپايي آيينهاي ويژه شبهاي قدر و تلاوت قرآن را از جمله كارهاي نيكي دانست كه بهره‌گيري از بركات اين ماه را دوچندان مي‌كند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 13روز