عبا بافی ایلام در آستانه انقراض

عبابافي ايلام در آستانه انقراض است. عباهاي ايلامي كه زماني تا شيخ‌نشين‌هاي عربي را در مي‌نورديدند امروز تنها پيرمردي را در ايلام دارند كه سر لجبازي با سازمان صنايع دستي استان ايلام گذاشته است و حاضر نمي‌شود هنرش را در آموزشگاه‌هاي دولتي به ديگران بياموزد.
به گفته رييس سازمان صنايع دستي استان ايلام اين سازمان با توجه به وظيفه‌اش براي حراست و حفاظت از هنرهاي سنتي بومي ايلام به تنها استادكار عبابافي كه ساكن «مهران» است مراجعه كرده اما وي اين دعوت را قبول نكرده است. با وجود اين مسعود اسكندري اصرار دارد كه در صورت تامين اعتبارات لازم باز هم تلاش خود را براي راضي كردن استاد كهن‌سال عباباف به كار بندد.
مسعود اسكندري با اشاره به يك هزار و 700 نفري كه در 20 رشته آموزشي هنرجوي سال 1383 ايلام بوده‌اند، ادامه مي‌دهد: «يكي از بزرگ‌ترين مشكلات ما در عرصه آموزش اين است كه بسياري از استادان بي‌سواد هستند و نمي‌توانند تدريس كنند. در عين حال توانسته‌ايم در رشته‌هاي گليم، نقش برجسته، گليم ساده، اهرامي‌بافي، جاجيم‌بافي، معرق‌كاري، ساخت ساز سنتي، طراحي سنتي، سوزن‌دوزي، قلم‌زني روي مس، سفال‌گري، نقاشي روي سفال، گل‌سازي، گيوه‌بافي، منبت‌كاري، ساخت عروسك محلي و حصيربافي هنرجوياني را تربيت كنيم.»
سياه‌چادرهاي ايلام كه در زبان محلي به آن «دوار» مي‌گويند، زيلوهاي ذهني‌باف ايلامي، حورهاي زنان روستايي كه كشاورزان براي انبار كردن گندم و جو از اين ظرف‌هاي پشمي استفاده مي‌كنند نيز در حال انقراض است.
رييس سازمان صنايع دستي استان ايلام با اشاره به اين ‌كه برنامه دارند تعداد زيادي نمايشگاه براي تبليغ صنايع دستي ايلام برگزار كنند، مي‌افزايد: «اگر اعتبار كافي تامين شود برنامه داريم مكاني را به صورت رايگان در اختيار هنرمندان استان قرار دهيم و بازديدكنندگان را نيز رايگان براي بازديد از اين نمايشگاه به ايلام بياوريم كه هنرمندان هم بتوانند محصولات خود را به فروش برسانند و هم بتوانند محصولات خود را تبليغ كنند.»
وي معتقد است چون ايلام استان محرومي است توان مالي اين كار را ندارد و بايد از طرف دولت به اين سازمان كمك شود.
مسعود اسكندري با بيا ن اين‌ كه بيمه هنرمندان يك مورد لازم و ضروري است، ادامه مي‌دهد: «بايد هرچه سريع‌تر اين طرح اجرايي شود. ايران ادعا دارد كه مهد تمدن و هنر است ولي با اين همه قدمت تازه امروز به اين فكر افتاده‌ايم كه هنرمندان‌مان را بيمه كنيم و فكر مي‌كنم خيلي دير كرده‌ايم.»

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -10روز