دوشنبه 25 آذر 1398

بیش از ۱۶ درصد ایلامی‌ها برای خود دارو تجویز می‌کنند؛ آنتی‌بیوتیک‌ها و مسکن‌ها پرمصرفترین داروهای خودتجویز.

براساس يافته‌هاي يك پژوهش، بيش از 16 درصد مردم ايلام بدون مراجعه و مشورت با پزشك به صورت «خود درماني» دارو مصرف مي‌كنند و عمده كساني كه به داروخانه مراجعه مي‌كنند نسخه پزشكي ندارند.

به گزارش سرويس «پژوهش» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، يافته‌هاي پژوهش دكتر ناصر عباسي، مدرس فارماكولوژي دانشگاه علوم پزشكي ايلام همچنين حاكيست: مردم استان ايلام سالانه دو ميليارد و 160 ميليون تومان به صورت خود درماني دارو خريد و مصرف مي‌كنند كه يكي از بالاترين درصدهاي خود درماني در كشور است.

بر اساس اين تحقيق كه به صورت توصيفي مقطعي از نقاط مختلف شهر ايلام انجام شده برخلاف ساير نقاط دنيا كه داروهاي قلبي و عروقي در رده اول مصرف هستند در ايلام مصرف «آنتي‌بيوتيك‌ها» و «مسكن‌ها» رده اول مصرف را در بين كساني كه بر خود درماني روي مي‌آورند، دارد.

اين پژوهش نشان مي‌دهد خود درماني در ايلام با جنس و تحصيلات ارتباطي ندارد اما با سن افراد ارتباط معناداري دارد به گونه‌اي كه در افراد بالاي چهل سال كمتر از افراد زير چهل سال است.

به زعم اين پژوهشگر، افزايش آموزش و آگاهي در زمينه مشاغل پزشكي در كاهش خوددرماني موثر است كه متاسفانه تاكنون هيچ تلاشي در اين زمينه انجام نشده و اين مساله بيشترين ميزان بار مالي بر سرانه بهداشت و سلامت داشته است.

در اين تحقيق همچنين مشخص شد اغلب مردان ايلامي داروهاي تجويز شده را به صورت درست و كامل مصرف نمي‌كنند و بر عكس زنان ايلامي در استفاده كامل از داروهاي تجويز شده توسط پزشك به صورت منظم و كامل اهتمام دارند.

نظرات ارسال نظر