دوشنبه 1 مهر 1398

قاچاقچیان غارهای ایلام را حفاری می‌کنند.

30 غار تاريخي طبيعي ايلام كه به دوره دوم و سوم زمين‌شناسي باز مي‌گردند تنها توسط قاچاقچيان حفاري و كاوش مي شوند.
امسال براي اولين بار سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان ايلام با همكاري محيط زيست اقدام به تهيه يك شناسنامه براي تمامی غارهاي استان كرده است.
«يوسف فريادي» كارشناس گردشگري سازمان ميراث فرهنگي استان به ميراث خبر گفت: «تا‌كنون از طرف سازمان هيچ‌گونه پژوهشي صورت نگرفته و اطلاعات موجود تنها بر اساس پژوهش‌هاي ميداني و جمع‌آوري اطلاعات افراد بومي كسب شده است. از جمله غار‌هاي تاريخي ايلام غار چهل ستون شيروان است كه داراي كنده‌كاري‌هاي جالبي است. يك حوضچه بسيار بزرگ دارد كه محلي براي ذخيره آب در فصل گرما بوده است. بركناره اين غار بنا و ساختارهاي دست ساز شبيه به صندلي و تاقچه وجود دارد كه به دليل مجاورت با شهر تاريخي سيروان، تاريخ آن را به ساساني نسبت مي‌دهد. فريادي در اين باره مي‌گويد: «متاسفانه به دليل حفاري غير‌مجاز بسياري از اين بناها نماي اصلي خود را از دست داده‌اند.»
«غار كول كني» از ديگر غارهاي تاريخي دره شهر است كه به اعتقاد بوميان محلي براي دفن خبازه «خسرو پرويز» بوده است. بوميان معتقدند در زماني باران‌هاي شديد و سيل، پوسته‌هاي چون پوسته ليمو و... روي آب نمودار مي‌شود و بعضي شب‌ها، صداهاي خاص از آن به گوش مي‌رسد. متاسفانه اين غار نيز بارها و بارها توسط قاچاقچيان مورد دستبرد قرار گرفته است.
همچنين غار چهل ستون روي ارتفاعات كوه «خرمه» از ديگر غارهاي باستاني قابل توجه در اين استان است.
بر اثر كاوش‌هاي محلي در غار «عبدالان» در ارتفاعات 1000 متري كوه‌مانش يك كوزه بسيار بزرگ پيدا شده است كه شنيده‌ها آن را به اعراب در زمان ورود اسلام. به ايران نسبت مي‌دهند.
فريادي مي‌گويد: «اين منطقه تحت حكومت اموي بوده است و چنان كه از روايات بر مي‌آيد در درون اين غار 40 درويش از مريدان حضرت علي (ع) مي‌زيسته‌اند كه از جور خاندان بني‌اميه به داخل اين غار پناه آورده و بر اثر سرما و يخبندان در همان جا فوت كرده‌اند.
غار انفجاري كله جوب ايوان را كنده كاري‌ها و اشكال مختلف بر دل ديوارهاي داخلي آن متمايز كرده است. هر چند هيچ كس نمي‌داند كه اين اشكال به كدام دوره تاريخي باز مي‌گردند اما بيشتر احتمالات دوران ساساني را نشانه رفته است كه بيشتر در زمان خطر از اين غارها استفاده كرده‌اند.
غار دره مين از ديگر غار‌هاي باستاني ايلام در روستاي زنجيره و در دره‌اي به همين نام در جوار مقبره امام‌زاده پير‌حسين قرار دارد. بر اساس گفته‌هاي كوهنوردان يك اسكلت انسان، كوزه‌هاي شكسته و يك چاه آب كه در حال حاضر مسدود است، در آن پيدا شده است. همچنين يك مقبره در داخل غار وجود دارد كه به «مقبره گمنام» معروف است.
يوسف فريادي مي‌گويد: «متاسفانه از آنجايي كه تاكنون پژوهش علمي روي اين غارها انجام نشده است. هيچ نظريه را نمي‌توان درباره آنها داد.»
يوسفي در پايان از حفاظت شديد غارهاي تاريخي طبيعي اين استان توسط سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري خبر داد.

نظرات ارسال نظر