سه‌شنبه 6 خرداد 1399

یک جوان ایلامی پژوهشگر سال آمریکا شد.

دکتر "جعفر دارابی" استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه کارولینای جنوبی موفق به دریافت جایزه پژوهشگر جوان سال 2006- 2005 آمریکا شد.

این جایزه 45 هزار دلاری هر ساله به یک استاد جوان که کمتر از 5 سال از دریافت دکترایش گذشته و در این مدت بیشترین موفقیت های علمی و پژوهشی را داشته باشد، اهداء می شود.

دکتر دارابی، مدرک دکترای خود را در رشته مهندسی مکانیک در سال 2000 از دانشگاه مریلند آمریکا دریافت کرد.

وی در زمینه سیستم های میکرو الکترومکانیکی برای استفاده های فضایی، بیوپزشکی و الکترونیک برای استفاده های فضایی، بیوپزشکی و الکترونیک پژوهش می کند.

دکتر دارابی دارای یک اختراع ثبت شده (در سال 2002) بوده و تاکنون دو فصل کتاب و بیش از 25 مقاله علمی در مجلات و کنفرانس های معتبر دنیا به چاپ رسانده است.

وی در گذشته موفق به دریافت جوایز دیگری از جمله بهترین تیم پژوهشی ایالت کالیفرنیای جنوبی درسال 2004، استاد نمونه مهندسی مکانیک دانشگاه کارولینای جنوبی در سال 2002، بهترین پروژه دکترا در سال 1999 The homer Addams Award و دانشجوی ممتاز دانشگاه مریلند در سال 1999 شده است.

دکتر دارابی در سال 1345در ایلام، شهرستان شیروان چرداول متولد شده و در سال 1363دیپلم خود را در شهر ایلام دریافت کرد و در کنکور همان سال در رشته مهندسی شیمی پذیرفته شد.

وی در سال 1373 از دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی هسته ای با معدل A موفق به اخذ مدرک فوق لیسانس گردید و در سال 1374 برای ادامه تحصیلات به کشور آمریکا عزیمت کرد.

وی که درحال حاضر در دانشگاه کارولینای جنوبی مشغول به تدریس و پژوهش است، در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سینا گفت: جوانان ایرانی از هر نظر مستعد هستند و می توانند با تلاش و جدیت و تکیه بر استعدادهای خود از مشکلات فرا روی عبور کنند و مراحل رشد و ترقی را طی نمایند.

این استاد دانشگاه موفقیت خود در کسب مدارج علمی را مدیون تشویق مدیران و ترغیب خانواده و تکیه بر کار و تلاش و کوشش خود می داند.

وی تصریح کرد: مسایل و مشکلاتی که پیش روی جوانان استان ایلام وجود دارد، بر سر راه من نیز قرار داشت.

دکتر دارابی از جوانان ایلامی و جوانان کشور خواست تا با توکل بر خداوند از امکانات موجود بهترین بهره برداری را بکنند و از هیچ تلاشی برای سرافرازی ایران فرو گذار نباشند.

نظرات ارسال نظر
 • احسان نظریدر تاریخ ۱۳ مهر ۱۳۹۱

  با سلام خدمت همه ی خوانندگان باید بگم دکتر دارابی افتخار استان و شهرستان من هستن.امیدوارم جوانان استان بیشتر نسبت به این دانشمند ایلامی شناخت پیدا کنن. احسان نظری دانشجوی ارشد مهندسی مکانیک

  پاسخ به این نظر
 • حسامدر تاریخ ۱ آبان ۱۳۹۱

  با سلام منم میخوام بگم که به عنوان یک همشهری دکتر دارابی افتخار میکنم که ایلامی هستم و آرزوی موفقیت همیشگی رو براش میکنم. دکتر جان عاشقتم

  پاسخ به این نظر
 • بهزاد ملكشاهيدر تاریخ ۲۲ آذر ۱۳۹۱

  با سلام خدمت استاد جعفر دارابي : با افتخار ومباهات به خود ميبالم كه دكتر دارابي از همشهريان عزيز وسرافراز ايلامي است كه با همه سختيها ومحروميتهاي استان ايلام ودوران سخت جنگ تحميلي با همت زياد وتلاش مضاعف پله هابي ترقي را در عزصه علم مكانيك طي نموده وانگيزه بسيار خوبي را براي جوانان ايلامي فراهم نموده وبه ما اميد داده كه با تلاش واتكال به خداوند ميتوانيم به درجات بالاي علم برسيم انشاءلله سرافراز باشيد.

  پاسخ به این نظر
 • در تاریخ ۱۶ مرداد ۱۳۹۲

  خیلی خوبی

  پاسخ به این نظر