پنج‌شنبه 12 تیر 1399

هدف همایش جذب سرمایه‌‏گذاری در استان ایلام؛سیاست‌‏گذاری, اولویت‌‏بندی و حمایت از جذب سرمایه‌‏گذاری در این استان است.

بيست و دوم ارديبهشت‌‏ماه جاري "همايش جذب سرمايه‌‏گذاري در استان ايلام", برگزار مي‌‏شود.
علي احمد هاشمي, معاون برنامه‌‏ريزي , اداري و مالي استانداري ايلام درگفت‌‏وگو با خبرنگار ايلنا, با اعلام اين مطلب گفت: ايلام به لحاظ موقعيت جغرافيايي و منابع تاكنون بنا به دلايل مختلف نتوانسته سهمي از رشد و توسعه را حتي در حد متوسط كشوري از آن خود كند.
معاون برنامه‌‏ريزي استانداري ايلام, گفت: حركت استان به سمت توسعه و رشد عملاً بعد از بازسازي‌‏هاي صورت گرفته ناشي از خرابي‌‏هاي هشت ساله جنگ شروع شد كه تاكنون نيز در اين زمينه حركت‌‏هاي خوب و مثبتي انجام گرفته ؛ اما تا رسيدن به نقطه مطلوب فاصله زيادي داريم.

دبير همايش سرمايه‌‏گذاري در استان ايلام, ادامه داد: معتقديم سرمايه‌‏گذاري در رشد و توسعه هر منطقه‌‏اي حرف اول را مي‌‏زند.
وي, با اشاره به كمبودها و محدوديت‌‏هاي موجود در استان ايلام , اظهارداشت: براي جذب سرمايه‌‏گذاري در استان بايد برخي مسايل اصلاح شده و زيرساخت‌‏هاي مناسبي نيز احداث شود ؛ چرا كه سرمايه‌‏گذار در مرحله اول دنبال جايي است كه درآمد و سود بيشتري كسب كند.
وي, توسعه زيرساخت‌‏هاي لازم و نيز اعمال سياست‌‏هاي تشويقي مانند, فعاليت‌‏هاي مالياتي و پايين آوردن سود تسهيلات بانكي در استان را يكي از راه‌‏هاي جذب سرمايه‌‏گذاران دانست و گفت: پس از تصويب قانون حمايت و جذب سرمايه‌‏گذاري خارجي در مجلس ستادي در اين رابطه در استان ايلام تشكيل شد كه 16 دستگاه مرتبط استان عضو اين ستاد هستند.
دبير همايش سرمايه‌‏گذاري در استان ايلام, سياست‌‏گذاري, اولويت‌‏بندي و حمايت از سرمايه‌‏گذاري‌‏هاي بومي, داخلي و خارجي را مهمترين روس كاري اين ستاد اعلام كرد و افزود: در قالب همين ستاد مركزي حمايت از سرمايه‌‏گذاري به عنوان بازوي حمايتي اين ستاد تشكيل شده و تاكنون نيز جلساتي را برگزار كرده و مصوبات و راهكارهاي مناسبي مانند احداث راه‌‏آهن جنوب، كارخانه فولاد، احداث نيروگاه و ... نيز ارايه داده است.
هاشمي گفت: اين ستاد همچنين طي برگزاري جلسات متعدد دلايل عدم رغبت سرمايه‌‏گذاري توسط سرمايه‌‏گذاران در استان را نيز بررسي كرده و پيشنهاد چنين همايشي از طرف استاداري ايلام مطرح شد.
وي, معرفي توانمندي‌‏ها و استعدادهاي سرمايه‌‏گذاري در استان، بررسي راهكارهاي تسريع سامان‌‏دهي زيرساخت‌‏هاي استان و معرفي چالش‌‏ها و گره‌‏هاي موجود بر سر راه سرمايه‌‏گذاري در استان را مهمترين اهداف برگزاري اين همايش عنوان كرد و گفت: استان ايلام در بخش‌‏هاي صنعت، خدمات و كشاورزي داراي استعدادها و پتانسيل‌‏هاي فراواني است كه توجه و سرمايه‌‏گذاري در هر كدام از آن بخش‌‏ها علاوه بر ايجاد درآمد مناسب مي‌‏تواند دستاوردهاي بهتري نيز به همراه داشته باشد.
معاون برنامه‌‏ريزي استانداري ايلام، افزود: خدمات، گردشگري، مهار آب‌‏ها، وجود معادن بسيار غني كاني‌‏هاي فلزي و غيرفلزي بخش‌‏هايي هستند كه سرمايه‌‏گذاران مي‌‏توانند در اين بخش‌‏ها كار كرده و زمينه‌‏هاي توسعه و رشد استان را فراهم آورند.
وي, با اشاره به معادن بسيار با كيفيت كاني‌‏هاي موجود در استان ايلام, اظهارداشت: استان ايلام مي‌‏تواند به يكي از قطب‌‏هاي بزرگ توليد سيمان در كشور تبديل شود و بر همين مبنا تاكنون كارهاي خوبي نيز در راستاي توسعه اين صنعت در استان صورت گرفته است.
وي, وجود راه‌‏هاي ارتباطي مناسب و فرودگاه‌‏ مطمئن را از ديگر عوامل جذب سرمايه‌‏گذاري در استان عنوان كرد و گفت: در اين زمينه بايد دنبال تسريع در انجام پروژه‌‏هايي باشيم كه مي‌‏تواند تسهيل‌‏كننده جذب سرمايه‌‏گذاران باشد.
دبير همايش جذب سرمايه‌‏گذاري استان ايلام, به موانع و چالش‌‏هاي فراروي اين بحث در استان پرداخت و گفت: براي رفع اين موانع و نيز تسهيل در امر سرمايه‌‏گذاري نيازمند تصويب قوانين هستيم و استان به تنهايي قادر به حل آنها نيست.
هاشمي، افزود: مشكلات بانكي، نرخ سود تسهيلات، دوره بازپرداخت و معافيت‌‏هاي مالياتي موضوعاتي هستند كه براي سرمايه‌‏گذار اهميت خاصي دارند و دولت مي‌‏تواند با لحاظ برخي امتيازات براي استان ايلام, ما را در رسيدن به اهداف‌‏مان ياري كند.
وي تاكيد كرد: هنگامي كه همه اين موارد در استان‌‏هاي كشور يكسان هستند, به طور قطع سرمايه‌‏گذار جاهايي را انتخاب مي‌‏كند كه داراي زيرساخت‌‏هاي مناسب بوده و سودآوري بيشتري نيز داشته باشد.
معاون برنامه‌‏ريزي استاندار ايلام, گفت: بايد با انتقال صحيح اين موارد به مسوولان و تصميم‌‏گيران كشور در دولت و مجلس شرايطي براي استان فراهم شود تا سرمايه‌‏گذاران با وجود كمبود امكانات در شرايط فعلي رغبت و انگيزه‌‏اي براي سرمايه‌‏گذاري در استان ايلام داشته باشند.
وي همچنين اعلام كرد: در شرايط حاضر و وضعيت موجود ريسك سرمايه‌‏گذاري در استان ايلام نسبت به ديگر مناطق بالا است و اين مساله باعث مردد ماندن سرمايه‌‏گذاران در استان ايلام شده است.
معاون برنامه‌‏ريزي استانداري ايلام، گفت: براي آشنايي بيشتر با اين مساله از حدود 50 نفر از نمايندگان مجلس در كميسيون‌‏هاي مختلف و نيز وزرا و معاونان آن‌‏ها در دولت دعوت به عمل آمده تا از نزديك شرايط حاكم بر استان را مشاهده كنند تا با ذهنيت مناسب‌‏تري مسايل استان را مورد توجه قرار داده و پيگيري نمايند.
هاشمي گفت: مهمترين پيام اين همايش به مسوولان اين است كه اگر استان ايلام با وجود اين همه منابع موجود داراي مشكلات متعدد و عدم توسعه يافتگي مناسب است, ناشي از مديريت كلان بوده و بايد براي رشد و توسعه استان توجه ويژه‌‏اي مبذول شود.
وي تاكيد كرد: تا زماني كه مزيت‌‏هاي نسبي را براي سرمايه‌‏گذاري در استان فراهم نكنيم, نه تنها پيشرفت نخواهيم كرد ؛ بلكه نسبت به مناطق ديگر عقب‌‏تر نيز خواهيم ماند.
دبير همايش جذب سرمايه‌‏گذاري در استان ايلام, گفت: براي شناسايي مشكلات و نيز ارايه راهكارهاي مناسب كميته‌‏هاي مختلفي در استان شكل گرفته كه هر كدام وظايفي را دنبال مي‌‏كنند.
هاشمي اظهارداشت: اين راهكارها به عنوان مسيرهاي پيش‌‏بيني شده براي توسعه استان و برون رفت از وضعيت فعلي مشخص خواهند شد و فضاي مناسبي را ايجاد خواهد كرد تا مسوولان با شناخت بيشتري مسايل استان را پيگيري كنند

نظرات ارسال نظر