افزایش قیمت برخی اجناس در بازار ایلام/ از کرایه تاکسی تا میوه و تره‌بار+ فیلم

طی روزهای اخیر در ایلام برخی از اقلام و کرایه تاکسی‌ها افزایش قیمت محسوسی داشته و مردم از این موضوع گله‌مند هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، افزایش قیمت بنزین طی روزهای اخیر سبب افزایش قیمت برخی کالاهای اساسی از جمله ‌برنج، چای، قند و... شده است، به طوری که این گرانی‌ها منج به نگرانی مردم شده و گله‌مندی آنها را در پی داشته است.
هر چند بر اساس گفته مسوولان افزایش قیمت بنزین تاثیری بر قیمت کالاها نداشته است اما آنچه که مشهود است افزایش قیمت کالاها به ویژه مواد غذایی در بازار ایلام پس از سهمیه‌بندی است و با توجه به اینکه استان ایلام یکی از استانهای با تورم بالا در کشور محسوب می‌شود ضروری است مسوولان مربوطه علاوه بر نظارت بر قیمت کالاها، تلاش کنند از افزایش قیمت آنها جلوگیری شود.

افزایش قیمت مواد غذایی

محمد جمشیدی یکی از مغازه داران ایلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در ایلام گفت: از زمان افزایش قیمت بنزین قیمت برخی میوه‌ها و کالاها افزایش داشته است و برخی از اجناس نیز تغییر چندانی نداشته‌اند.

وی افزود: خیار، گوجه، سیب زمینی، تخم مرغ، پیاز از جمله مواد غذایی هستند که بیش از ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند.

این مغازه‌دار با بیان اینکه فروشندگان اصلی این افزایش قیمت را گران شدن نرخ کرایه‌ها می‌دانند ادامه داد: این افزایش قیمت مشکلات بسیاری را به ویژه برای اقشار کم درآمد به دنبال داشته است.

گرانی تره‌بار در بازار ایلام

فرزاد یکی از تره‌بار فروشان نیز به خبرنگار فارس در ایلام می‌گوید: با افزایش قیمت بنزین پیاز از هر کیلو ۳ هزار به ۷ هزار تومان افزایش داشته است و قیمت خیار و گوجه نیز حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد افزایش داشته‌اند و از هر کیلو ۳ یا ۴ هزار تومان به حدود ۸ تا ۱۰ هزار تومان افزایش یافته است.

وی ادامه داد: مسوولان نمی‌توانند با گفتن اینکه قیمت‌ها افزایش نداشته است واقعیت را کتمان کنند و باید نظارت بیشتری صورت گیرد تا شاهد کنترل قیمت‌ها باشیم.

افزایش قیمت کرایه‌ها در برخی نقاط ایلام 

محمدرضا  درویشی یکی از تاکسی‌داران ایلامی نیز گفت: با توجه به افزایش قیمت بنزین نرخ کرایه‌ها نیز افزایش داشته است و افزایش نرخ کرایه‌ها افزایش قیمت سایر کالاها و اجناس را در پی دارد.

وی افزود: با توجه به اینکه گرانی بنزین سبب بیشتر شدن هزینه نقل و انتقال کالا می‌شود، گران شدن کالاها و مواد غذایی دور از انتظار نبود اما متاسفانه مسوولان این مساله را تکذیب می‌کنند.
 

انجام نظارت جدی بر قیمت‌ها

یارالله نصیری مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در ایلام گفت: این سازمان با کمک سایر دستگاه‌های اجرایی نظارت دقیق و جدی و برنامه‌ریزی شده‌ای را بر قیمت کالاها انجام می‌دهد.

وی افزود: از ۱۲۰ قلم از اجناس رصد شده در سطح بازار ۱۰۵ مورد هیچ افزایشی نداشته است و سایر اقلامی که افزایش داشته‌اند، گرانی آنها مربوط به افزایش قیمت بنزین نیست.

طی ماه‌های گذشته و طبق آمارهای رسمی، استان ایلام جزو استانهای گران در زمینه کالا بوده و بی‌شک در صورت وجود نظارت لازم بر بازار، این استان در صدر استانهای گران قرار نمی‌گرفت. آنچه که اکنون مشهود است افزایش بیش از پیش قیمت‌ها نسبت به قبل است که می‌طلبد مسوولان به جای کتمان واقعیت سعی در رفع مشکل داشته باشند تا شاهد کاهش بیش از پیش قدرت خرید اقشار کم درآمد و بروز مشکلات معیشتی برای این قشر نباشیم.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -2روز