آغاز کوچ پاییزه بیش از ۹ هزار خانوار عشایر ایلام

مدیرکل امور عشایر استان ایلام گفت: کوچ عشایر ایلام به مناطق قشلاقی و نوار مرزی استان از ابتدای آذرماه آغاز و تا نیمه‌دوم فرودین‌ماه سال آینده ادامه دارد.

علی سلیمی مدیرکل امور عشایر استان ایلام عصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام گفت: به دلیل شرایط اقلیمی و تغییرات آب و هوایی  ۹ هزار و ۷۳۶ خانوار با جمعیت ۶۰ هزار نفر در قالب ۱۲ ایل و ۳۲ طایفه مستقل کوچ پاییزه خود را به مناطق قشلاقی و نوار مرزی استان آغاز کرده‌اند.

وی افزود: کوچ عشایر ایلام از ابتدای آذرماه آغاز و تا نیمه‌دوم فرودین‌ماه سال آینده ادامه دارد.

مدیرکل امور عشایر استان تصریح کرد: عشایر استان به روال سالیان گذشته دام خود را در ماه‌های سرد سال در کانون‌های گرمسیری کولک، چنگوله، میمک، فکه، سه‌راهی کاشی‌پور تعلیف می‌کنند.

وی ادامه داد: بیشتر جمعیت عشایر استان از اواخر ماه گذشته مراتع ییلاقی شهرستان‌های ایلام، ایوان، سیروان، آبدانان، ملکشاهی، چرداول و بدره را به‌سوی دشت‌های گرم جنوب استان ترک کردند.

سلیمی عنوان کرد: این عشایر کوچنده متناسب با شرایط آب و هوایی این روزها را در مناطق میان‌بند در حد فاصل مناطق گرمسیر و سردسیر سپری می‌کنند.

عشایر ایلام  از اتراق در حاشیه رودخانه‌ها اجتناب کنند

مدیرکل امور عشایر استان خاطرنشان کرد: با توجه به فصل سرما و بارش نزولات جوی، عشایر در طول مسیر کوچ از اتراق در ارتفاع یا حاشیه رودخانه‌ها اجتناب کنند و هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند.

وی یادآور شد: همچنین با توجه به فرا رسیدن فصل سرما، ۲۲ جایگاه نفت و گاز به منظور تامین سوخت مورد نیاز عشایر آماده ارائه خدمات به عشایر کوچنده استان است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -2روز