هشتمین سوگواره شعر کردی عاشورایی «شین» در ایلام برگزار شد

در هشتمین سوگواره شعر کردی عاشورایی «شین» ۱۰ نفر از شاعران استان تازه‌ترین سروده‌های خود را تقدیم حضرت امام حسین(ع)، یاران باوفایش و صبوری زینب(س) کردند.

به گارش خبرگزاری مهر، در این برنامه‌ی آیینی نورالدین رحیمی، نعمت‌الله داوودیان، «محمدرضا رستم‌پور ، سالم پوراحمد ، حیدرعلی شفیعی، نورمراد رضایی» ، قدرت ملکی ،  عبدالصاحب استوار، سمیه مهری و روح الله باقلانی با زبان شعر از حماسه عاشورا و صبوری و پیام‌رسانی حضرت زینب(س) و مظلومیت آل پیامبر گفتند.

محمد علی‌اکبری رئیس دانشگاه ایلام در این مراسم با بیان اینکه افتخار دانشگاه میزبانی از چنین برنامه هایی است، اظهار کرد: برنامه‌های فاخری مانند سوگواره بخشی از این هویت است و دانشگاه فضا را برای برگزاری چنین برنامه‌هایی فراهم کرده و فراهم خواهد کرد.

وی تصریح کرد: بین زبان‌ها هیچ فرقی وجود ندارد و پشت هر زبان یک اندیشه نهفته است و در واقع زبان ابزار اندیشه است امانکته برتری زبان مادری صمیمیت آن است و احساس بهتر بر زبان مادری سوار می‌شود.

 رئیس دانشگاه ایلام ادامه داد: وقتی زبان مادری و نوحه‌سرایی برای امام حسین(ع) با هم پیوند می‌خورد، ما را دور هم جمع می‌کند و در واقع به ما هویت می‌دهد و ما را بیش از پیش دلداده‌ی حسین(ع) و مسیر کربلا می کند و این گونه است که مرز ایلام مرز اول تشرف به عتبات عالیات می شود.

معروف بسطامی معاون توسعه منابع استانداری ایلام نیز با بیان اینکه نقش زبان و ادبیات کردی برای همه‌ی ما حائز اهمیت است، تصریح کرد: راه‌اندازی کانون ادبی هانا و برگزاری سوگواره شین دو اقدام مهم و ماندگار حوزه هنری ایلام است.

در این مراسم لوح فشرده اشعار آیینی ایلام با عنوان شین رونمایی شد و یکی از مداحان اهل بیت ، دقایقی را نوحه‌سرایی کرد.

اجرای این برنامه بر عهده‌ی فرهاد شاهمرادیان از شاعران مطرح استان و مسئول آفرینش‌های ادبی حوزه هنری ایلام بود.

 «شین» در زبان کردی به معنای عزاداری است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 18ماه و 3روز