رودخانه‌ی نور، به طرف اقیانوس نور در ایلام روان است

رودخانه نور به طرف اقیانوس نور در ایام اربعین در استان ایلام روان است.

به گزارش ایسنا، خودروهای زوار از کنارگذر شرقی ایلام به سرعت گذر می‌کنند و وارد جاده «مهدی‌آباد» می‌شوند پس از گذر از این روستا و کبابی‌های معروفش و طی کردن پیچ‌ها به دهانه تونل «راه کربلا» می‌رسند. شب هنگام است. حرکت از یک کیلومتری نرسیده به تونل کمی کند می‌شود. خودروها پشت سرهم در نظمی محکم و زیبا حرکت می‌کنند. پس از تونل در امتداد جاده، آهسته شدن حرکت خودروها حکایت از یک ترافیک شلوغ ولی روان دارد. انگار رودخانه نور است که به اقیانوس نور روان است.

پلیس‌راه در فواصل منظم نیرو دارد و نظارت می‌کند. از «سه راه جندالله» با عریض شدن جاده، ترافیک سرعت می‌گیرد و خودروها با سرعت بیشتری به طرف مهران حرکت می‌کنند. حرکت اما از اینجا تا «پل کنجانچم» کمی کند می‌شود، پل کوچک است و باعث افت سرعت می‌شود پیچ‌های بعد از پل هم مزید بر علت است. اما با عریض شدن جاده در مسیر «رضا آباد» سرعت ورود به شهر مهران بیشتر می‌شود.

برخی رانندگان در طول مسیر در تاریکی کنار جاده پارک کرده‌اند و در حال خوردن چای و استراحت هستند. با هر کس صحبت می‌کنی نارضایتی ندارد. انگار همه در آرامش و خلسه‌ای شگرف هستند. جالب آنکه در میانه‌ی این حرکت عظیم نظمی بزرگ و بارز نهفته است که توصیفش واقعاً سخت است. زن و مرد کهن‌سال و میان‌سال، جوان و نوجوان و کودک در این تاریکی جاده آنچنان محکم گام می‌گذارند و آنچنان شوق دارند که احساس می کنی قطره‌ای در اقیانوس عاشقان حسین (ع) هستی همین...

پارکینگ‌های دورتر از شهر هنوز جا برای پارک دارند.پلیس به رانندگان تأکید می‌کند پارکینگ‌های نزدیک شهر مهران جا ندارند و خودرو را پارک کنند و پیاده یا با اتوبوس داخل شهر به داخل شهر بروند.

خیابان‌های اصلی داخل شهر مهران پر از زائران پیاده است که به طرف «پل زائر» در حرکتند. خودروهای داخل شهر و اتوبوس‌های خط واحد که از استان‌های معین دیگر نیز به کمک آمده‌اند زوار را تا پل زائر و جلوتر می‌رسانند.

موکب‌ها که امسال به شکل بهتری جاگذاری شده‌اند در حال حال خدمات رسانی هستند. پذیرایی با چای و تخم مرغ پخته و سیب زمینی و آش رشته و غذاهای خورشتی در بسته‌های یک بار مصرف تا فلافل و کبه و ...

از پل زائر تا مرز 11 کیلومتر مسیر است که زوار اربعین اغلب پیاده راه می‌سپارند.

پایانه مرزی به حدی شلوغ است که تا امروز چنین جمعیتی را به خود ندیده است. همه گذرنامه به دست منتظرند تا جمعیت حرکت کند. تعداد گیت‌ها تا سرحد امکان اضافه شده است اما جوابگوی این همه جمعیت نیست.

«قاسم سلیمانی دشتکی» استاندار ایلام، نیز  از ثبت رکورد جدید تردد از مرز بین المللی مهران خبر داد و گفت: پنجشنبه ۱۸ مهر ماه نزدیک۲۹۰ هزار تردد در مرز مهران به ثبت رسید جمعه نیز این روند افزایشی ادامه داشت و  ترددها به بیش از ۳۰۰ هزار نفر از مرز تردد رسید.

وی تصریح کرد: تراکم زوار در مرحله بازگشت به مراتب سنگین‌تر از مرحله خروج زوار از مرز مهران است و  در مرحله بازگشت به علت ورود زوار در یک بازه زمانی کوتاه تر به کشور تراکم بیشتری نسبت به مرحله رفت خواهد داشت.

وی افزود: اضافه بر این تجربه نشان داده است که در مرحله بازگشت تعداد زیادی از زوار که از دیگر مرزهای به کشور عراق سفر کرده اند در مرحله بازگشت مرز مهران را برای تردد انتخاب کرده اند، بنابرین همه باید برای عملیات سنگین اربعین در موج برگشت زوار، آماده باشیم.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -13روز